Tentamen MA 2021
Opdracht 1
Bereken de break even afzet voor Natural Garden Tables, geef daarbij per model specifiek aan hoe hoog de
afzet zal zijn. Ga uit van de geprognotiseerde verkoopprijzen voor 2019.
Dekkingsbijdrage:
Eiken: 600 – 345 = 255
Acacia: 750 – 445 = 305
Suar: 900 – 545 = 355
Gewogen dekkingsbijdrage
0,25 * 255 + 0,25 * 305 + 0,5 * 355 = 317,50
Constante kosten
Afschrijvingen €143.000,-
Loon €162.000,-
Rente €12.000,-
Marketing €50.000,-
Overig €10.000,-
€377.000,- (of €365.000 zonder rente)
Break even afzet
377.,50 = 1.188
Eiken = 1.188 * 0,25 = 297
Acacia = 1.188 * 0,25 = 297
Suar = 1.188 * 0,5 = 594
Opdracht 2
Bereken de veiligheidsmarge (2 decimalen) gebaseerd op de geprognotiseerde verkoop voor 2019 (bijlage
6)
(1.400 – 1.188) / 1.400) * 100% = 15,14%
, Opdracht 3
Bereken de ROI en ROE voor het eerste jaar gebaseerd op de geprognotiseerde verkoop in 2019 (Let op:
gebruik dezelfde rekenwijze als bij casus les 2)
Stap 1 verwachte winst berekenen:
Totale dekkingsbijdrage: 350 * 255 + 350 * 305 + 700 * 355 = €444.500,-
Constante kosten: €377.000
Winst €67.500,-
Totale investering €1.000.000,-
Investering eigen vermogen €600.000,-
ROI
67..000.000 * 100% = 6,75%
ROE
67..000 * 100% = 11,25%
Opdracht 4
Beargumenteer of het een goed idee was om in dit bedrijf te investeren. Gebruik in de argumentatie ook de
berekeningen van opgaven 1 t/m 3. Aantal worden: 50-75.
In ieder geval moet het volgende benoemd worden:
- Verwacht afzet > break even
- Veiligheidsmarge is niet heel hoog
- ROI > interestpercentage
- ROE > rendementseis
- Kleine marge met rendementseis
- Risico of deze afzet en winst überhaupt behaald zal worden
Opdracht 1
Bereken de break even afzet voor Natural Garden Tables, geef daarbij per model specifiek aan hoe hoog de
afzet zal zijn. Ga uit van de geprognotiseerde verkoopprijzen voor 2019.
Dekkingsbijdrage:
Eiken: 600 – 345 = 255
Acacia: 750 – 445 = 305
Suar: 900 – 545 = 355
Gewogen dekkingsbijdrage
0,25 * 255 + 0,25 * 305 + 0,5 * 355 = 317,50
Constante kosten
Afschrijvingen €143.000,-
Loon €162.000,-
Rente €12.000,-
Marketing €50.000,-
Overig €10.000,-
€377.000,- (of €365.000 zonder rente)
Break even afzet
377.,50 = 1.188
Eiken = 1.188 * 0,25 = 297
Acacia = 1.188 * 0,25 = 297
Suar = 1.188 * 0,5 = 594
Opdracht 2
Bereken de veiligheidsmarge (2 decimalen) gebaseerd op de geprognotiseerde verkoop voor 2019 (bijlage
6)
(1.400 – 1.188) / 1.400) * 100% = 15,14%
, Opdracht 3
Bereken de ROI en ROE voor het eerste jaar gebaseerd op de geprognotiseerde verkoop in 2019 (Let op:
gebruik dezelfde rekenwijze als bij casus les 2)
Stap 1 verwachte winst berekenen:
Totale dekkingsbijdrage: 350 * 255 + 350 * 305 + 700 * 355 = €444.500,-
Constante kosten: €377.000
Winst €67.500,-
Totale investering €1.000.000,-
Investering eigen vermogen €600.000,-
ROI
67..000.000 * 100% = 6,75%
ROE
67..000 * 100% = 11,25%
Opdracht 4
Beargumenteer of het een goed idee was om in dit bedrijf te investeren. Gebruik in de argumentatie ook de
berekeningen van opgaven 1 t/m 3. Aantal worden: 50-75.
In ieder geval moet het volgende benoemd worden:
- Verwacht afzet > break even
- Veiligheidsmarge is niet heel hoog
- ROI > interestpercentage
- ROE > rendementseis
- Kleine marge met rendementseis
- Risico of deze afzet en winst überhaupt behaald zal worden