100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

Math HESI || 100% CORRECT!!

Rating
-
Sold
-
Pages
2
Grade
A+
Uploaded on
10-08-2025
Written in
2025/2026

2 3/4 correct answers 12 5/6 divide by 4 2/3 8 5/6 correct answers 5 1/3 + 3 1/2 240 : x : 80 : 08 correct answers 2.4 32 divided by 8/9 correct answers 36 6gm to mg correct answers 6000 mg 9/10 -2/5 correct answers 1/2 5 3/4 divide 1/2 correct answers 1 1/2 4/9 × 1 4/5 × 2/5 correct answers 8/25 1/4 + 3/8 correct answers 5/8 Sarah ran a 24 mile race. She ran 6 miles in 1 hours,6 miles in 1.2 hours,6 miles in 1.5 hours,6 miles in 1.6 hours. How long did it take her to finish the race? correct answers 5.3 which also is written as 5 1/2 hours Two chicken lay 6 eggs in 24 hours. How many chickens will lay 24 eggs in 24 hours? correct answers 8 chickens 7/8 + 9/10 +6/5 correct answers 2 39/40 0.9 divide 3 correct answers 0.3 0.9 divided 3 correct answers 0.3 Percentage word problem 54% of 789.56? correct answers 426.36 0.5 : 20 : × 200 correct answers 5 6 Client are throwing a party & each cake serves 24 servings & has a party of 70 & 3 staff. How many cakes are needed? correct answers 2 3/4 x =11 x + 44/2 (x) correct answers 253 2100 in military time correct answers 9pm A farmer has 240 acres under cultivation at the cost of 188.99 per arce. if he averages a yield of 60 bushels per acre, what profit is expected if the price per bushel is $5.67? correct answers 36,290.40

Show more Read less
Institution
HESI Math
Course
HESI Math








Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
HESI Math
Course
HESI Math

Document information

Uploaded on
August 10, 2025
Number of pages
2
Written in
2025/2026
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Content preview

Math HESI || 100% CORRECT!!
2 3/4 correct answers 12 5/6 divide by 4 2/3

8 5/6 correct answers 5 1/3 + 3 1/2

240 : x : 80 : 08 correct answers 2.4

32 divided by 8/9 correct answers 36

6gm to mg correct answers 6000 mg

9/10 -2/5 correct answers 1/2

5 3/4 divide 1/2 correct answers 1 1/2

4/9 × 1 4/5 × 2/5 correct answers 8/25

1/4 + 3/8 correct answers 5/8

Sarah ran a 24 mile race. She ran 6 miles in 1 hours,6 miles in 1.2 hours,6 miles in 1.5
hours,6 miles in 1.6 hours. How long did it take her to finish the race? correct answers 5.3
which also is written as 5 1/2 hours

Two chicken lay 6 eggs in 24 hours. How many chickens will lay 24 eggs in 24 hours?
correct answers 8 chickens

7/8 + 9/10 +6/5 correct answers 2 39/40

0.9 divide 3 correct answers 0.3

0.9 divided 3 correct answers 0.3

Percentage word problem 54% of 789.56? correct answers 426.36

0.5 : 20 : × 200 correct answers 5

6 Client are throwing a party & each cake serves 24 servings & has a party of 70 & 3 staff.
How many cakes are needed? correct answers 2 3/4

x =11 x + 44/2 (x) correct answers 253

2100 in military time correct answers 9pm

A farmer has 240 acres under cultivation at the cost of 188.99 per arce. if he averages a yield
of 60 bushels per acre, what profit is expected if the price per bushel is $5.67? correct
answers 36,290.40

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
ProPerfomer (self)
View profile
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
431
Member since
2 year
Number of followers
322
Documents
8502
Last sold
4 weeks ago
Global Scholars’ Resource Hub

Welcome to your ultimate exam success hub! We provide top-quality, up-to-date, and approved exam materials—study guides, practice tests, and notes for a variety of subjects. Whether you’re preparing for school, college, or professional exams, our resources are designed to help you study smarter and score higher. Thousands have passed with our materials—now it’s your turn!Need more resources or something specific? Contact me anytime, and I’ll be happy to help you find exactly what you need. Your success is our mission!" ✅ Covers multiple subjects and exam types ✅ Includes real practice questions, answers, and study tips ✅ Ideal for students, test takers, and last-minute review Your Exam Success Starts Here – Grab Your Bundle Before It’s Gone!

Read more Read less
3.9

83 reviews

5
36
4
25
3
9
2
1
1
12

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions