100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

MIP1501 Assignment 3 (COMPLETE ANSWERS) 2025 - DUE 30 July 2025

Rating
4.0
(4)
Sold
16
Pages
24
Grade
A+
Uploaded on
06-07-2025
Written in
2024/2025

MIP1501 Assignment 3 (COMPLETE ANSWERS) 2025 - DUE 30 July 2025; 100% TRUSTED Complete, trusted solutions and explanations. For assistance, Whats-App 0.6.7-1.7.1-1.7.3.9. Ensure your success with us.

Institution
Course









Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Connected book

Written for

Institution
Course

Document information

Uploaded on
July 6, 2025
Number of pages
24
Written in
2024/2025
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Content preview

MIP1501
Assignment 3 2025
Unique number:

Due Date: 30 July 2025
QUESTION 1

1.1. A tractor travels 90 kilometers on 18 liters of fuel. How much fuel will it need
to travel 130 kilometers? Round off your answer to 2 decimal places.

Distance = 90 km

Fuel used = 18 liters

Fuel consumption per km = 18 ÷ 90 = 0.2 liters/km

Fuel needed for 130 km = 130 × 0.2 = 26.00 liters



1.2. 7 kg of tomatoes cost R 56,63. How much are you going to pay for 10 kg of
tomatoes?

Cost per kg = R56,63 ÷ 7

= R8,09 per kg
Terms of use
By making use of this document you agree to:
 Use this document as a guide for learning, comparison and reference purpose,
Terms of use
 Not to duplicate, reproduce and/or misrepresent the contents of this document as your own work,
By making use of this document you agree to:
 Use this document
Fully accept the consequences
solely as a guide forshould you plagiarise
learning, reference,or and
misuse this document.
comparison purposes,
 Ensure originality of your own work, and fully accept the consequences should you plagiarise or misuse this document.
 Comply with all relevant standards, guidelines, regulations, and legislation governing academic and written work.

Disclaimer
Great care has been taken in the preparation of this document; however, the contents are provided "as is" without any express or
implied representations or warranties. The author accepts no responsibility or liability for any actions taken based on the
information contained within this document. This document is intended solely for comparison, research, and reference purposes.
Reproduction, resale, or transmission of any part of this document, in any form or by any means, is strictly prohibited.

, +27 67 171 1739



QUESTION 1

1.1. A tractor travels 90 kilometers on 18 liters of fuel. How much fuel will it
need to travel 130 kilometers? Round off your answer to 2 decimal places.

Distance = 90 km

Fuel used = 18 liters

Fuel consumption per km = 18 ÷ 90 = 0.2 liters/km

Fuel needed for 130 km = 130 × 0.2 = 26.00 liters




1.2. 7 kg of tomatoes cost R 56,63. How much are you going to pay for 10 kg of
tomatoes?

Cost per kg = R56,63 ÷ 7

= R8,09 per kg



Cost for 10 kg = R8,09 × 10

= R80,90




1.3. If 30 men can build a wall of a shopping centre in 20 days, how long will it
take 25 men to build the exact same wall?

Total man-days required to build the wall

= 30 men × 20 days

= 600 man-days



Days 25 men will take to complete 600 man-days of work

Disclaimer
Great care has been taken in the preparation of this document; however, the contents are provided "as is"
without any express or implied representations or warranties. The author accepts no responsibility or
liability for any actions taken based on the information contained within this document. This document is
intended solely for comparison, research, and reference purposes. Reproduction, resale, or transmission
of any part of this document, in any form or by any means, is strictly prohibited.

, +27 67 171 1739



= 600 man-days ÷ 25 men

= 24 days




1.4. John is the catering manager at a lodge. He usually uses the following
meat ration in a week when he has 6 guests staying at the lodge:


Type of meat Price Amount for 6 guests per week


Rump steak R 75 per 500 g 1 kg


Mince R 84 per kg 2 kg


Chicken R 19 per 200 g 1,5 kg


Fillet steak R 55 per 250 g 2,5 kg




1.4.1. How much does the Chicken cost per kg?

Convert 1 kg = 1000 g



200 g portions are in 1 kg

= 1000 g ÷ 200 g

= 5 portions



Chicken cost per kg

= R19 × 5
Disclaimer
Great care has been taken in the preparation of this document; however, the contents are provided "as is"
without any express or implied representations or warranties. The author accepts no responsibility or
liability for any actions taken based on the information contained within this document. This document is
intended solely for comparison, research, and reference purposes. Reproduction, resale, or transmission
of any part of this document, in any form or by any means, is strictly prohibited.
$3.09
Get access to the full document:
Purchased by 16 students

100% satisfaction guarantee
Immediately available after payment
Both online and in PDF
No strings attached

Reviews from verified buyers

Showing all 4 reviews
4 months ago

4 months ago

4 months ago

5 months ago

4.0

4 reviews

5
2
4
1
3
0
2
1
1
0
Trustworthy reviews on Stuvia

All reviews are made by real Stuvia users after verified purchases.

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
EduPal University of South Africa (Unisa)
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
149189
Member since
7 year
Number of followers
35996
Documents
4344
Last sold
2 hours ago

4.2

13562 reviews

5
7808
4
2689
3
1791
2
455
1
819

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions