100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

Asvab Arithmetic Reasoning Actual Practice Test with Complete Solutions

Rating
-
Sold
-
Pages
4
Grade
A+
Uploaded on
27-09-2023
Written in
2023/2024

Asvab Arithmetic Reasoning Actual Practice Test with Complete Solutions Two automobiles start together at the same and travel along the same route. The first averages 40 miles per hour, the second averages 55 miles per hour. How many miles further along the route is the second automobile at the end of 5 hours? Answer; 55×5-40×5 Distance =ratetime, A=60 Mph ×3 hours= 180. Find the total thickness of two pieces of wood that a carpenter glued together if one is 5/16 inches thick and the other is 7/8. Answer: 1 3/16 (5/16)+(7/8) = (5/16)+(14/16) = 19/16= 1 3/16 An average bathtub uses 8 gallons of water and an average shower uses 6 gallons. To provide baths for 60 men, how much more water will be needed if tubs are used instead of showers? Answer: 120 gals. 60×8-60×6=120 gals. A carpenter cuts three 4' 6" shelves from a 14' board, How long of a piece was left over? Answer: 6' 3*4.5=13.5 ft, 14-13.5=6' A father walks 36 miles in 12 hours, whiles his son covers the same distance on a bicycle at twice the Father's rate of speed. At this rate, how many miles would the bicycle rider travel in 9 hours? Anwers: 55 miles per hour. 6 mph×9 Mph= (54) miles A bird flies 2/3 of a mile per minute. How many miles per hour is it flying. Answer: 40 miles per hour. Out of 20 attempts a basketball player scored 8 times. What percent of his chances did he score? Answer: 40% How many 35-passenger buses will it take to carry 140 people? Answer: 4 buses Divide 144 by 35 then round up to next whole number. If 12 men are needed to run 4 machines. How many men are needed to run 20? Answer: 60 divide 12 by 4 =3.×20=60 A pole is 24 ft high, and has a shadow of 8 ft long. A nearby pole is 72 feet high. How long is its shadow? Answer: 24 ft. x=72 (8/24) ×=24 A man is paid $26.00 for 8 hrs of work. How much should this man be paid for working 37 hours at the same hourly wage. Answer: $120.25 8×37*26 x=37*26/8 Soup ordinarily price at 2 cans for 33 cents may be purchased in loft 1 dozen for $1.74. What is the savings per can when it is purchased in this way. Answer: 2 cents It costs a guy $13.50 to take a girl out for the evening. Sixty percent of this was for theater tickets. What was the cost of each ticket? Answer: $4.05 0.6*13.50= 8.10 cut this in half to get 8.10/2=(4.05) If the Following series will continue in the same pattern, what is the next number in this series 1,10,7,_,22. Answer: 13. 1+9=10, 10-3=7, 7+9=16, 16-3=(13) Mary put in a total of 16 not 1/2 hours baby-sitting during 5 days of the past week. what was her average work day? Answer: 3 hours and 18 Minutes.

Show more Read less
Institution
Asvab Arithmetic Reasoning Actual Practice
Course
Asvab Arithmetic Reasoning Actual Practice








Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
Asvab Arithmetic Reasoning Actual Practice
Course
Asvab Arithmetic Reasoning Actual Practice

Document information

Uploaded on
September 27, 2023
Number of pages
4
Written in
2023/2024
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
StellarScores Western Governers University
View profile
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
1900
Member since
2 year
Number of followers
864
Documents
21000
Last sold
11 hours ago
Your Academic Hub: Documents, Study Guides, Summaries, Essays, and Exclusive Package Deals.

Welcome to my comprehensive academic resource store! At my online hub, I offer a vast array of meticulously crafted documents, study guides, summaries, and essays to support your educational journey. I understand the value of accuracy and completeness, which is why all my materials are verified and kept up-to-date with the latest versions. But that's not all! I also offer exclusive package deals and bundles to provide you with cost-effective solutions for your academic needs. Whether you're a student looking for study aids or seeking in-depth knowledge, my store is your one-stop destination for reliable, top-quality materials that can propel your learning experience to new heights. Explore my offerings and unlock the keys to academic success today!

Read more Read less
4.0

438 reviews

5
237
4
78
3
61
2
24
1
38

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions