100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Summary

Summary business igsce Operations Management: Costs and break even

Rating
-
Sold
-
Pages
4
Uploaded on
15-02-2022
Written in
2021/2022

typed out with colour and diagrams to aid in the summary.

Institution
Course








Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Connected book

Written for

Institution
Course
Schooljaar
200

Document information

Summarized whole book?
No
Which chapters are summarized?
Section 4 operations management: costs, scale of production and break-even analysis
Uploaded on
February 15, 2022
Number of pages
4
Written in
2021/2022
Type
Summary

Subjects

Content preview

Business igcse page 600 to 631

Section 4 Part 19 Costs, scale of production and break-
even analysis

Business costs
All business activity involves costs. You need to think about
costs because

• The costs of operating the factory can be compared with
the revenue from the sale of the to calculate whether or
not the business will make a profit or loss. This calculation
is one of the most important made in any business.
• The costs of two different locations can be compared. This
would help the owner make the best decision.
• To help decide what price should be charged

Fixed and variable costs

The main types of costs are fixed costs and variable costs.

Fixed costs include salaries and rent, these costs need to be
paid no matter what.

Examples of variable costs include material costs. The more
units that are produced, the higher these variable costs will be.

Total cost and average cost

The total costs of a business, during a specific period of time,
are all fixed costs added to all variable costs of production. Can
be compared with the sales revenue for that period to calculate
the profit or loss made.

An average cost per unit can be calculated from the total cost.
Average cost is the total cost of production divided by total
output.

Total cost = average cost per unit x output
$4.26
Get access to the full document:

100% satisfaction guarantee
Immediately available after payment
Both online and in PDF
No strings attached

Get to know the seller
Seller avatar
isalydiafaria

Also available in package deal

Get to know the seller

Seller avatar
isalydiafaria Amazon
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
6
Member since
3 year
Number of followers
3
Documents
59
Last sold
2 year ago

0.0

0 reviews

5
0
4
0
3
0
2
0
1
0

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions