, Izibizo Namahlelo :
Nous & Classes
(neg wo a)
InI
·
I
Ihle/o Isvml .
illd Umntu Kamama M M ala
ba abar
wa awn
i ayi
yi
li ali
and
ayi
I In In alu
Ububele
ublube
14 bu bu abu
IS neutya an u aku
14 Phakathi ph
- -
-
17
⑮ -
-
maN rule :
·
If min is 2nd letter of prefix letter bef .
is So
,
·
weak classes
↳ Letter Kule
If prefix letters
, last S C
·
is a 2 a re . .
strong classes
·
12 akhi Zezibizo
Iceba first:
letter
Isisekelo : rest of prefix
Isiqu/ingcambu : root
last letter
Isiggibelo
:
, Ixesha Langoku :
Present Tense
imo Evamayo /Positive :
·
Inso emfutshone : short form
.C
5 . + verb object
Eg : Ndifunda IsiXhosa .
Imo ende
Long form
·
:
. c
5 .
+
ya + o .
C .
+ verb object
Eg NdiyanthandaJohn
: .
Imo Elandulayo/Isilonduli Negative :
Imo emfutshone short form
·
:
Sub +
N S C
. . .
+ verb + 1 lose first vowel object (If ob. hasI vowels
,
drop 1 & replace with corresp .
Consonant)
Umutwana akathendi kufunda
Imo Long form
·
ende :
sub + m S C.
.
.
+ 0 C . + erb
.
+ i object (with vowel)
Umana akasithand I Isitya.
Ixesha Elidlulileyo Recent :
Past Tense
Imo Evumayo :
Positive
·
Imo Emfutshone :
Short Form
S .
C .
+ verb + e
Umntwona ufunde isi Xhosa
·
Imo Ende : Long Form
.2
5 .
+ verb + 11e
Umntwana ufmdile
Imo Elendulayo Negative :
·
Imo Ende :
Long Form
1) SC + verb +ange
Umama akafundaga.
2) SC +
0 C + verb
.
tanga
umama akay , Fundaga incuadi
Imo Emfutshone :
Short Form
SC verbtanga ob-first vowel
-
+
umana alafundaga nawadi
Nous & Classes
(neg wo a)
InI
·
I
Ihle/o Isvml .
illd Umntu Kamama M M ala
ba abar
wa awn
i ayi
yi
li ali
and
ayi
I In In alu
Ububele
ublube
14 bu bu abu
IS neutya an u aku
14 Phakathi ph
- -
-
17
⑮ -
-
maN rule :
·
If min is 2nd letter of prefix letter bef .
is So
,
·
weak classes
↳ Letter Kule
If prefix letters
, last S C
·
is a 2 a re . .
strong classes
·
12 akhi Zezibizo
Iceba first:
letter
Isisekelo : rest of prefix
Isiqu/ingcambu : root
last letter
Isiggibelo
:
, Ixesha Langoku :
Present Tense
imo Evamayo /Positive :
·
Inso emfutshone : short form
.C
5 . + verb object
Eg : Ndifunda IsiXhosa .
Imo ende
Long form
·
:
. c
5 .
+
ya + o .
C .
+ verb object
Eg NdiyanthandaJohn
: .
Imo Elandulayo/Isilonduli Negative :
Imo emfutshone short form
·
:
Sub +
N S C
. . .
+ verb + 1 lose first vowel object (If ob. hasI vowels
,
drop 1 & replace with corresp .
Consonant)
Umutwana akathendi kufunda
Imo Long form
·
ende :
sub + m S C.
.
.
+ 0 C . + erb
.
+ i object (with vowel)
Umana akasithand I Isitya.
Ixesha Elidlulileyo Recent :
Past Tense
Imo Evumayo :
Positive
·
Imo Emfutshone :
Short Form
S .
C .
+ verb + e
Umntwona ufunde isi Xhosa
·
Imo Ende : Long Form
.2
5 .
+ verb + 11e
Umntwana ufmdile
Imo Elendulayo Negative :
·
Imo Ende :
Long Form
1) SC + verb +ange
Umama akafundaga.
2) SC +
0 C + verb
.
tanga
umama akay , Fundaga incuadi
Imo Emfutshone :
Short Form
SC verbtanga ob-first vowel
-
+
umana alafundaga nawadi