100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

ASVAB MATHEMATICS TEST QUESTIONS WITH ACCURATE SOLUTIONS

Rating
-
Sold
-
Pages
8
Grade
A+
Uploaded on
14-04-2025
Written in
2024/2025

ASVAB MATHEMATICS TEST QUESTIONS WITH ACCURATE SOLUTIONS

Institution
ASVAB
Course
ASVAB









Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
ASVAB
Course
ASVAB

Document information

Uploaded on
April 14, 2025
Number of pages
8
Written in
2024/2025
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Content preview

ASVAB: MATHEMATICS: TEST QUESTIONS WITH ACCURATE
SOLUTIONS



1) Stan bought a monster truck for a $2,000 down payment and $450 a month for five
years. What's the total cost of the monster truck?
A) $4,250
B) $29,000
C) $27,000
D) $34,000 -- Correct Answer ✔✔ B. Five years contains 60 months,
$450 payments at 60 months = $27,000. Now add the down payment,
$27,000 + $2,000 = $29,000

2) As a member of FEMA, you're required to set up a contingency plan to supply meals
to residents of a town devastated by a tornado. A breakfast ration weights 12
ounces and the lunch and dinner rations weight 18 ounces each. Assuming a food
truck can carry 3 tons and that each resident will receive 3 meals per day, how many
residents can you feed from one truck during a 10-day period?
A) 150 residents
B) 200 residents
C) 250 residents
D) 300 residents -- Correct Answer ✔✔ B. First find how many ounces
each truck can hold. 2,000lb. are in a ton, so each truck can carry three
times that 6,000lb. There are 16 ounces to a pound so one truck can
carry 96,000 ounces ( 16oz. × 6,000lb.).
Now find the daily total for each persons three meals 12oz + 18oz + 18oz =
48oz. Now 96,000 × 48 = 2,000 daily rations. This rations need to last 10 days
(2,000 ÷ 10 = 200) So 200 residents can be fed by one truck for 10 days.

3) A train headed south for Wichita left the station at the same time a train headed
north for Des Moines left the same station. The train headed to Wichita traveled 55

, miles per hour. The train headed for Des Moines traveled at 70 miles per hour. How
many miles apart are the trains at the end of three hours?
A) 210 miles
B) 165 miles
C) 125 miles
D) 375 miles -- Correct Answer ✔✔ D. Distance = speed × time, take the
distance traveled by the Wichita train (55mph × 3hr = 165 miles) then
add that to the distance traveled by the Des Moines train (70mph × 3hr
= 210 miles). The trains are 375 miles apart in 3 hours. Another
option: add the two trains mph then multiply by 3 hours (55 + 70) =
125 × 3 = 375 miles

4) A carpenter needs to cut four sections, each 3 feet, 8 inches long, from a piece of
molding. If the board is only sold by the foot, what's the shortest length of board she
can buy?
A) 15 feet
B) 14 feet
C) 16 feet
D) 12 feet -- Correct Answer ✔✔ A. Each section is 3²/₃ feet, times that
by four and you get 14²/₃ so 15 is the shortest board possible.

5) Kiya had only one coupon for 10% off one frozen turkey breast. The turkey breast
costs $8.50 each, and Kiya wanted to buy two. How much did she pay?
A) $16.15
B) $17.00
C) $15.30
D) $7.65 -- Correct Answer ✔✔ A. First find the discounted turkey's price
($8.50 × .10 = $0.85, $8.50 - $0.85 = $7.35) then add another $8.50
because she needs two turkey breast. $7.35 + $8.50 = $16.15

6) Your car uses gasoline at a rate of 21 miles per gallon. If gasoline costs $2.82 per
gallon and you drive for 7 hours at a speed of 48 miles per hour, how much will you
pay for gasoline for the trip?
A) $38.18
B) $45.12
C) $47.73

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
Betatutors Chamberlain College Of Nursing
View profile
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
16
Member since
10 months
Number of followers
0
Documents
1994
Last sold
1 week ago
REALEXAMS

4.0

1 reviews

5
0
4
1
3
0
2
0
1
0

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions