100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

WorkKeys Practice Test #1 Exam Questions and Answers 100% Pass

Rating
-
Sold
-
Pages
6
Grade
A+
Uploaded on
13-10-2024
Written in
2024/2025

WorkKeys Practice Test #1 Exam Questions and Answers 100% Pass Sharon was multiplying a recipe by ½ to get a smaller batch. What decimal should she multiply by each measurement? - 0.5 Each of the 18 students brought 6 cans to the food drive. How many cans of food were collected? - 108 Matt was picking plums to fill baskets. His first basket held 27 plums, his second basket held 24 plums, and his third basket held 31 plums. How many plums did Matt pick? - 82 Lexi studied for three quarters of an hour. How many minutes is this? - 45 Lucy opened a roll of dimes and counted seven dollars. How many dimes is this? - 70 It took Morgan 90 minutes to mow and edge the lawn. How many hours is this? - 1.5 Including tax, Jon's total cost at the theater came to $17.83. If he paid with a $20 bill, how much change should he receive? - $2.17

Show more Read less
Institution
WorkKeys
Course
WorkKeys









Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
WorkKeys
Course
WorkKeys

Document information

Uploaded on
October 13, 2024
Number of pages
6
Written in
2024/2025
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Content preview

©JOSHCLAY 2024/2025. YEAR PUBLISHED, 2024.
WorkKeys Practice Test #1 Exam

Questions and Answers 100% Pass


Sharon was multiplying a recipe by ½ to get a smaller batch. What decimal

should she multiply by each measurement? - ✔✔0.5

Each of the 18 students brought 6 cans to the food drive. How many cans

of food were collected? - ✔✔108

Matt was picking plums to fill baskets. His first basket held 27 plums, his

second basket held 24 plums, and his third basket held 31 plums. How

many plums did Matt pick? - ✔✔82

Lexi studied for three quarters of an hour. How many minutes is this? -

✔✔45

Lucy opened a roll of dimes and counted seven dollars. How many dimes is

this? - ✔✔70

It took Morgan 90 minutes to mow and edge the lawn. How many hours is

this? - ✔✔1.5

Including tax, Jon's total cost at the theater came to $17.83. If he paid with

a $20 bill, how much change should he receive? - ✔✔$2.17

, ©JOSHCLAY 2024/2025. YEAR PUBLISHED, 2024.
Apples cost 65 cents, muffins cost $1.50, and bottles of water cost $1 each.

How much would it cost to get an apple, a muffin, and a bottle of water? -

✔✔$3.15

Last Saturday Jen dug 42 dandelions out of the lawn and was paid 5 cents

per plant. The previous Saturday she dug 60 plants, and the Saturday

before that she dug 33 dandelions. On average, how many plants did she

dig each week? - ✔✔45

According to the pie chart, what percent of Zach's day is spent on eating,

chores, and recreation? - ✔✔30%

Jacob divided the sum of 6 and -2 into the difference of 22 and 10. What

was his answer? - ✔✔3

The four siblings each spent ¼ of an hour cleaning their rooms. How much

time did they spend altogether? - ✔✔1 hour

Add 1/4+0.5 - ✔✔0.75

Keisha wants to make a batch of cookies but doesn't have enough

chocolate chips, so she decides to multiply each ingredient by 0.75. If the

original recipe called for 1 2/3 cups of chocolate chips, how many does she

need now? - ✔✔1 1/4 cups

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
JOSHCLAY West Governors University
View profile
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
218
Member since
2 year
Number of followers
14
Documents
17261
Last sold
3 days ago
JOSHCLAY

JOSHCLAY EXAM HUB, WELCOME ALL, HERE YOU WILL FIND ALL DOCUMENTS & PACKAGE DEAL YOU NEED FOR YOUR SCHOOL WORK OFFERED BY SELLER JOSHCLAY

3.6

42 reviews

5
16
4
7
3
9
2
5
1
5

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions