100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

ASVAB: Arithmetic Reasoning| Questions and Answers 2024/2025| Updated Exam Stud

Rating
-
Sold
-
Pages
15
Grade
A+
Uploaded on
11-10-2024
Written in
2024/2025

ASVAB: Arithmetic Reasoning| Questions and Answers 2024/2025| Updated Exam Study **If you have 12 apples and you give away 4, how many apples do you have left?** 8 apples **A train travels 60 miles per hour. How far will it travel in 3 hours?** 180 miles **If a shirt costs $20 and is on sale for 25% off, what is the sale price?** $15 **If you buy 3 pounds of apples for $1.50 per pound, how much do you spend?** $4.50 **If a recipe requires 2 cups of flour and you want to make half of it, how many cups of flour do you need?** 1 cup **A car uses 15 gallons of gas to travel 300 miles. How many miles per gallon does it get?** 20 miles per gallon 2 **If a book costs $12 and you have a coupon for $3 off, how much will you pay?** $9 **What is 25% of 200?** 50 **If you save $50 each month, how much will you have saved in a year?** $600 **A rectangle has a length of 10 inches and a width of 5 inches. What is its area?** 50 square inches **If a car travels 150 miles on 5 gallons of gas, what is the car's fuel efficiency in miles per gallon?** 30 miles per gallon **If you score 85 out of 100 on a test, what percentage did you score?** 85% **A store sells pencils for 4 for $1. How much would it cost to buy 20 pencils?** $5 3 **If a swimming pool is filled with water at a rate of 500 gallons per hour, how much water will it have after 2.5 hours?** 1,250 gallons **If a car's value depreciates by 20% each year and it is worth $10,000 now, what will it be worth after one year?** $8,000 **If a pizza is cut into 8 equal slices and you eat 3 slices, what fraction of the pizza is left?** 5/8 **If a marathon is 26.2 miles long and you run 10 miles, how much farther do you have to run?** 16.2 miles **What is the total cost of 3 books that cost $15 each?** $45 **If a person walks 4 miles every day, how many miles will they walk in a week?** 28 miles **If an item costs $60 after a 20% discount, what was the original price?** 4 $75 **If there are 24 hours in a day, how many hours are in 3 days?

Show more Read less
Institution
ASVAB
Course
ASVAB









Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
ASVAB
Course
ASVAB

Document information

Uploaded on
October 11, 2024
Number of pages
15
Written in
2024/2025
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Content preview

ASVAB: Arithmetic Reasoning|
Questions and Answers 2024/2025|
Updated Exam Study
**If you have 12 apples and you give away 4, how many apples do you have left?**

8 apples



**A train travels 60 miles per hour. How far will it travel in 3 hours?**

180 miles



**If a shirt costs $20 and is on sale for 25% off, what is the sale price?**

$15



**If you buy 3 pounds of apples for $1.50 per pound, how much do you spend?**

$4.50



**If a recipe requires 2 cups of flour and you want to make half of it, how many cups of flour do

you need?**

1 cup



**A car uses 15 gallons of gas to travel 300 miles. How many miles per gallon does it get?**

20 miles per gallon



1

, **If a book costs $12 and you have a coupon for $3 off, how much will you pay?**

$9



**What is 25% of 200?**

50



**If you save $50 each month, how much will you have saved in a year?**

$600



**A rectangle has a length of 10 inches and a width of 5 inches. What is its area?**

50 square inches



**If a car travels 150 miles on 5 gallons of gas, what is the car's fuel efficiency in miles per

gallon?**

30 miles per gallon



**If you score 85 out of 100 on a test, what percentage did you score?**

85%



**A store sells pencils for 4 for $1. How much would it cost to buy 20 pencils?**

$5




2

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
AceTests UON
View profile
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
133
Member since
2 year
Number of followers
36
Documents
3386
Last sold
1 week ago
⭐INQUIRE AND ACQUIRE⭐ LOOKING FOR BETTER GRADES? YOU ARE IN THE RIGHT PLACE!✅

An online platform containing verified documents of Question & Answers , 100% verified and approved by qualified personnel from Harvard University and University of New York, Guaranteed A+ score. Information obtained from trained tutors and experienced collogue professors. ⚡OFFERS⚡ -Buy 2 bundles and get 1 free -Buy 3 documents and get 1 free NOW AVAILABLE; Request a desired document via stuvia message and receive it in 4 hours time

Read more Read less
3.6

29 reviews

5
11
4
7
3
4
2
3
1
4

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions