100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

Solutions Manual For Introduction to Management Science 13th Edition By Bernard W. Taylor (All Chapters, 100% Original Verified, A+ Grade)

Rating
2.0
(1)
Sold
10
Pages
337
Grade
A+
Uploaded on
07-02-2024
Written in
2023/2024

Solutions Manual For Introduction to Management Science 13th Edition By Bernard W. Taylor (All Chapters, 100% Original Verified, A+ Grade) Solutions Manual For Introduction to Management Science 13e By Bernard W. Taylor (All Chapters, 100% Original Verified, A+ Grade)

Show more Read less
Institution
Introduction To Management Science 13e Bernard W.
Course
Introduction to Management Science 13e Bernard W.











Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
Introduction to Management Science 13e Bernard W.
Course
Introduction to Management Science 13e Bernard W.

Document information

Uploaded on
February 7, 2024
Number of pages
337
Written in
2023/2024
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Content preview

1-1
Copyright © 201 9 Pearson Education, Inc. Chapter One: Management Science PROBLEM SUMMARY 1. Total cost, revenue, profit, and
break -even
2. Total cost, revenue, profit, and
break -even
3. Total cost, revenue, profit, and
break -even
4. Break -even volume
5. Graphical analysis (1 −2)
6. Graphical analysis (1 −4)
7. Break -even sales volume
8. Break -even volume as a percentage
of capacity (1 −2)
9. Break -even volume as a percentage
of capacity (1 −3)
10. Break -even volume as a percentage
of capacity (1 −4)
11. Effect of price chang e (1−2)
12. Effect of price change (1 −4)
13. Effect of variable cost change (1 −12)
14. Effect of fixed cost change (1 −13)
15. Break -even analysis
16. Effect of fixed cost change (1 −7)
17. Effect of variable cost change (1 −7)
18. Break -even analysis
19. Break-even analysis
20. Break -even analysis ; profit analysis
21.Break -even analysis ; indifference (1−20)
22.Break -even analysis
23.Break -even analysis; volume and
price analysis
24.Break -even analysis
25.Break -even analysis
26.Break -even analysis; prof it analysis
27.Break -even analysis; price and volume analysis
28.Break -even analysis; profit analysis
29.Break -even analysis; profit analysis
30.Break -even analysis; profit analysis
31.Break -even analysis
32.Multiproduct b reak-even analysis33.Decision analysis
34.Expected value
35.Linear programming
36.Linear programming
37.Linear programming
38.Linear programming
39.Forecasting/statistics
40.Linear programming
41.Waiting lines
42.Shortest route
PROBLEM SOLUTIONS 1.a)
==
==
= + = + =
= = =
= − =f
v
fv300, $8,000,
$65 per table, $180;
TC $8,000 (300)(65) $27,500;
TR (300)(180) $54,000;
$54,000 27,500 $26,500 per monthvc
cp
c vc
vp
Z
b) f
v8,00069.56 tables per month180 65cvpc= = =−−
2.a)
fv
fv12,000, $18,000, $0.90,
$3.20;
TC
18,000 (12,000)(0.90)
$28,800;
TR (12,000)($3.20) $38, 400;
$38, 400 28,800 $9,600 per yearv c c
p
c vc
vp
Z= = =
=
=+
=+
=
= = =
= − =
b) f
v18,0007,8263.20 0.90= = =−−cvpc
3.a)
= = =
=
= + = + =
= = =
= − =−fv
fv18,000, $21,000, $.45,
$1.30;
TC $21,000 (18,000)(.45) $29,100;
TR (18,000)(1.30) $23,400;
$23,400 29,100 $5,700 (loss)v c c
p
c vc
vp
Z
b)
4.
= = =
= = =−−fv
f
v$25,000, $.40, $.15,
25,000100,000 lb per month.40 .15c p c
cvpc
f
v21,00024,705.88 yd per month1.30 .45cvpc= = =−−Introduction to Management Science 13e Bernard W. Taylor (Solutions Manual All Chapters, 100% Original Verified, A+ Grade) All Chapters/
Supplement files download link at the end of this file. 1-2 Copyright © 201 9 Pearson Education, Inc. 5. 6. 7. −−f
v$25,000= = = 1,250 dolls30 10cvpc 8. Break-even volume as percentage of capac ity
7,826.652 65.2%12,000= = = =v
k 9. = = = =Break-even volume as percentage of capac ity
24,750.88.988 98.8%25,000v
k 10. = = = =Break-even volume as percentage of
100,000capacity .833 83.3%120,000v
k 11. f
v18,0009,729.7cupcakes2.75 0.90
It increases the break-even
volumefrom 7,826 to 9,729.7
per year.cvpc= = =−− 12. = = =−−f
v25,00055,555.55 lb.60 .15
per month; it reduces the break-even
volume from 100,000 lb per month
to 55,555.55 lb.cvpc 13. f
v25,00065,789.47 lb.60 .22
per month;it increases the break-even
volume from 55,555.55 lb per month to 65,789.47 lb per month.cvpc= = =−− 14. = = =−−f
v39,000102,613.57 lb.60 .22
per month; it increases the break-even volume from 65,789.47 lb per month to 102,631.57 lb per month.cvpc 15. fv
f
vInitial profit: (9,000)(.75)
4,000 (9,000)(.21) 6,750 4,000 1,890
$860 per month; increase in price: (5,700)(.95) 4,000 (5,700)(.21) 5,415
4,000 1,197 $218 per month; the dairZ vp c vc
Z vp c
vc= − − = −
− = − − =
= − −
= − − = −
−= y should not
raise its price. 16. −f
v35,000= = = 1,75030–10cvpc The increase in fixed cost from $25,000 to $35,000 will increase the break -even point from 1,250 to 1,750 or 500 dolls ; thus, he should not spend the extra $10,000 for advertising. 17. Original break -even point (from problem 7) = 1,250 New break -even point: = = =−−f
v17,0001,062.530 14cvpc Reduces BE point by 187.5 dolls. 18. a) = = =−−f
v$27,0005,192.30 pizzas8.95 3.75cvpc b) =5,192.3259.6 days20 c) Revenue for the first 30 days = 30( pv − vcv) = 30[(8.95)(20) − (20)(3.75)] = $3,120 $27,000 − 3,120 = $23,880, portion of fixed cost not recouped after 30 days. = = =−−f
v$23,880New 5,685.7 pizzas7.95 3.75cvpc 1-3 Copyright © 201 9 Pearson Education, Inc. Total break -even volume = 600 + 5,685.7 = 6,285.7 pizzas 5,685.7Total time to break-even 3020
314.3 days=+
= 19. a) Cost of Regular pla n = $55 + (.33)(260 minutes) = $140.80 Cost of Executive plan = $100 + (.25)(60 minutes) = $115 Select Executive plan. b) 55 + ( x − 1,000)(.33) = 100 + ( x − 1,200)(.25) − 275 + .33 x = .25 x − 200 x = 937.50 minutes per month or 15.63 hrs. 20. cf = $26,000 cv = $0.67 ($5.36/8 = 0.67) p = $3.75 =−26,000
3.75 0.67v = 8,442 slices Forecasted annual demand = (540)(52) = 28,080 Z = $ 91,260 – 44,813.6 = 46,446.4 21. OLD New 26,000 + (.67) v = 30,000 + (.48) v .19v = 4,000 v = 21,053 slices Z = New profit – old profit Z = $47,781.60 – 46,446.40 = $1,335.20 Purchase equipment 22. a) =−7,50014,000.35p p = $0.89 to break even b) If the team did not perform as well as expected the crowds could be smaller; bad weather could reduce crowds an d/or affect what fans eat at the game; the price she charges could affect demand. c) This will be a subjective answer, but $1.25 seems to be a reasonable price. Z = vp − cf − vcv Z = (14,000)(1.25) − 7,500 − (14,000)(0.35) = 17,500 − 12,400 = $5,100 23. a) cf = $1,700 cv = $12 per pupil p = $75 =−1,700
75 12v = 26.98 or 27 pupils b) Z = vp − cf − vcv $5,000 = v(75) − $1,700 − v(12) 63v = 6,700 v = 106.3 pupils c) Z = vp − cf − vcv $5,000 = 60 p − $1,700 − 60(12) 60p = 7,420 p = $123.67 24. a) cf = $350,000 cv = $12,000 p = $18,000 =−f
vcvpc =−350,000
18,000 12,000 = 58.33 or 59 students b) Z = (75)(18,000) − 350,000 − (75)(12,000) = $100,000 c) Z = (35)(25,000) − 350,000 − (35)(12,000) = 105,00 0 This is approximately the same as the profit for 75 students and a lower tuition in part (b). 25. p = $400 cf = $8,000 cv = $75 Z = $60,000 +=−f
vZcvpc +=−60,000 8,000
400 75v v = 209.23 teams 26. Fixed cost ( cf) = 875,000 Variable cost ( cv) = $200 Price ( p) = (225)(12) = $2 ,700 v = cf/(p – cv) = 875 ,000/(2 ,700 – 200) = 350 1-4 Copyright © 201 9 Pearson Education, Inc. With volume doubled to 700: Profit ( Z) = (2 ,700)(700) – 875,000 – (700)(200) = $875,000 27. Fixed cost ( cf) = 100,000 Variable cost ( cv) = $(.50)(.35) + (.35)(.50) + (.15)(2.30) = $0.695 Price ( p) = $6 Profit ( Z) = (6)(45,000) – 100,000 – (45,000)(0.695) = $138,725 This is not the financial profit goal of $150,000. The price to achieve the goal of $150,000 is, p = (Z + cf + vcv)/v = (150,000 + 100,000 + (45,000)(.695))/45,000 = $6.25 The volume to achieve the goal of $150,000 is, v = (Z + cf)/(p − cv) = (150 ,000 + 100 ,000)/(6 − .695) = 47,125 28. a) Monthly fixed cost ( cf) = cost of van/60 months + labor (driver)/month = (21,500/60) + (3 0.42 days/month)($8/hr) (5 hr/day) = 358.33 + 1 ,216.80 = $1,575.13 Variable cost ( cv) = $1.35 + 15.00 = $16.35 Price ( p) = $34 v = cf/(p − vc) = (1,575.13)/(34 − 16.35) v = 89.24 orders/month b) 89.24/30.42 = 2.93 orders/day − Monday through Thursday Double for weekend = 5.86 orders/day − Friday through Sunday Orders per month = approximately (18 days) (2.93 orders) + (1 2.4 days)(5.86 orders) = 125.4 delivery orders per month Profit = total revenue − total cost = vp – (cf + vcv) = (125.4)(34) − 1,575.13 – (125.4)(16.35) = 638.18 29. a) ==−−f
v500
30 14cvpc v = 31.25 jobs b) (8 weeks)(6 d ays/week)(3 lawns/day) = 144 lawns Z = (144)(30) − 500 − (144)(14) Z = $1,804 c) (8 weeks)(6 days/week)(4 lawns/day) = 192 lawns Z = (192)(25) − 500 − (192)(14) Z = $1,612 No, she would make less money than (b) 30. a) ==−−f
v700
35 3cvpc v = 21.88 job s b) (6 snows)(2 days/snow)(10 jobs/day) = 120 jobs Z = (120)(35) − 700 − (120)(3) Z = $3,140 c) (6 snows)(2 days/snow)(4 jobs/day) = 48 jobs Z = (48)(150) − 1800 − (48)(28) Z = $4,056 Yes, better than (b) d) Z = (120)(35) − 700 − (120)(18) Z = $1,340 Yes, still a profit with one more person 31. cf = $7,500 Monthly cf = ($2,300)(12) = $27,600 Total cf = $35,100 cv = 0 p = $0.24 fc
vp35,100= = = 146,250 hits per year.24 v = 12,188 hits per month $45,000 = v(.24) – (12)(3,500) – (0)v .24v = 87,000 v = 362,500 v = 30,208 hits per month 32. This is a “multiproduct” break -even problem. The formula for the break -even volume is, =
   −       vTotal fixed cost
weighted average weighted average
selling price variable cost =+ − +18,000
[(3.20)(.70) (2.50)(.30)] [(.90)(.70) (.45) (.30)]v v = 8,089.89 units

Reviews from verified buyers

Showing all reviews
2 months ago

2.0

1 reviews

5
0
4
0
3
0
2
1
1
0
Trustworthy reviews on Stuvia

All reviews are made by real Stuvia users after verified purchases.

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
tutorsection Teachme2-tutor
View profile
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
7448
Member since
2 year
Number of followers
3246
Documents
5835
Last sold
3 hours ago
TutorSection

Best Educational Resources for Student. We are The Only Original and Complete Study Resources Provider in the Market. Majority of the Competitors in the Market are Selling Fake/Old/Wrong Edition files with cheap price attraction for customers.

4.1

1113 reviews

5
651
4
199
3
100
2
55
1
108

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions