100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

Full ASVAB Practice Test Exams Questions and Answers 2023 100% verified With complete solution

Rating
-
Sold
-
Pages
2
Grade
A+
Uploaded on
06-06-2023
Written in
2022/2023

General Science: How many moons does Saturn have? - CORRECT ANS 62 General Science: If you weigh 150 pounds on Earth, - CORRECT ANS You will weigh less on the moon General Science: The Earth is the ______ planet from the sun. - CORRECT ANS third General Science: Which has a pH over 7? - CORRECT ANS baking soda General Science: Which part of the ear is most likely to be damaged by loud noises? - CORRECT ANS Hairs in the cochlea General Science: When did the space shuttle first fly? - CORRECT ANS 1981 General Science: Which are not considered greenhouse gases? - CORRECT ANS Oxygen General Science: How many bones are in the human body? - CORRECT ANS 206 General Science: Sound waves travel faster in - CORRECT ANS Steel General Science: At what temperature Celsius does water boil? - CORRECT ANS 100 degrees General Science: What is the chemical abbreviation for table salt? - CORRECT ANS NaCl General Science: Which of these planets in our solar system is closest to the sun? - CORRECT ANS Venus General Science: when a liquid becomes a gas _____ - CORRECT ANS The molecules move farther apart General Science: Which of the following elements is not a metal? - CORRECT ANS He General Science: Which element is necessary in the formation of rust? - CORRECT ANS Oxygen General Science: How long is your small intestine? - CORRECT ANS 22 feet Arithmetic Reasoning: If Marcy chews an average of 32 sticks of gum per month, how many months will it take her to chew 24oo sticks of gum? - CORRECT ANS 75 Arithmetic Reasoning: At Ben's ice cream emporium, an ice cream cone cost $2.00 on weekends and $3.00 on weekdays. If you buy an ice cream cone every day except Thursday, how much would you spend on ice cream that week? - CORRECT ANS $16 Arithmetic Reasoning: A pizza maker averages making 14 pizzas per hour. At this rate, how many hours will it take until he's made 840 pi

Show more Read less
Institution
ASVAB
Course
ASVAB








Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
ASVAB
Course
ASVAB

Document information

Uploaded on
June 6, 2023
Number of pages
2
Written in
2022/2023
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
smartprof Walden University
View profile
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
384
Member since
3 year
Number of followers
311
Documents
3244
Last sold
6 days ago
Dr. Brains

Worried about upcoming exams? We’re here to make studying easier. Our comprehensive study materials are designed to sharpen your focus, boost your confidence, and help you step into your exams fully prepared. Compiled from real past papers, they offer valuable insight into common question types and effective answering techniques — so you can study efficiently and score higher. Why Choose Us? 5 star rated seller Trusted by over 350 student Reliable resources for healthcare and certification success Friendly support, always ready to help

Read more Read less
3.9

61 reviews

5
25
4
19
3
8
2
2
1
7

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions