1/27/25, 8:10 PM ETS MAJOR FIELD TEST MFT BUSINESS EXAM | ALL QUESTIONS AND CORRECT ANSWERS | ALREADY GRADED A+ | VE…
ETS MAJOR FIELD TEST MFT BUSINESS EXAM |
ALL QUESTIONS AND CORRECT ANSWERS |
ALREADY GRADED A+ | VERIFIED ANSWERS |
LATEST VERSION (JUST RELEASED)
Save
Terms in this set (457)
In marketing research, a a) secondary data usually cost less
firm might consider using
secondary data over
primary data because
a) secondary data usually
cost less
b) secondary data are
usually more accurate
c) primary data are usually
non specific
d) primary data are likely
to be outdated
https://quizlet.com/997913065/ets-major-field-test-mft-business-exam-all-questions-and-correct-answers-already-graded-a-verified-answers-latest-ver… 1/31
,1/27/25, 8:10 PM ETS MAJOR FIELD TEST MFT BUSINESS EXAM | ALL QUESTIONS AND CORRECT ANSWERS | ALREADY GRADED A+ | VE…
In organizational decision a) enforcement of internal policies
making, managers are
able to exercise the
greatest degree of
discretion in the
a) enforcement of internal
policies
b) settlement of legal
disputes
c) restructuring of
outstanding loans
d) compliance with
federal regulations
The term "net working (C) current assets less short-term liabilities
capital" refers to
(A) inventories,
receivables, and current
notes and investments
(B) assets divided by
liabilities
(C) current assets less
short-term liabilities
(D) net assets left over
after subtracting cost of
goods sold
https://quizlet.com/997913065/ets-major-field-test-mft-business-exam-all-questions-and-correct-answers-already-graded-a-verified-answers-latest-ver… 2/31
,1/27/25, 8:10 PM ETS MAJOR FIELD TEST MFT BUSINESS EXAM | ALL QUESTIONS AND CORRECT ANSWERS | ALREADY GRADED A+ | VE…
Dreamland Pillow (D) 700
Company sells the "Old
Softy" model for $20 each. VC = (2 lbs*$3)+$4 = $10
One pillow requires two FC = $2,000+$4,000 = $6,000
pounds of raw material CM per unit = $20-(VC) $10=$10
and one hour of direct $1,000 = (units sold*$10)-$6,000
labor to manufacture.
Units sold = ($1,000+$6,000)/$10 = 700 pillows
Raw material costs $3 per
pound and direct
production labor is paid
$4 per hour. Fixed
supervisory costs are
$2,000 per month and
Dreamland rents its
factory on a five-year
lease for $4,000 per
month. All costs are
considered costs of
production.
How many pillows must
Dreamland produce and
sell each month to earn a
monthly gross profit of
$1,000?
(A) 300
(B) 350
(C) 600
(D) 700
https://quizlet.com/997913065/ets-major-field-test-mft-business-exam-all-questions-and-correct-answers-already-graded-a-verified-answers-latest-ver… 3/31
, 1/27/25, 8:10 PM ETS MAJOR FIELD TEST MFT BUSINESS EXAM | ALL QUESTIONS AND CORRECT ANSWERS | ALREADY GRADED A+ | VE…
Dreamland Pillow (C) 625
Company sells the "Old
Softy" model for $20 each. Dreamland VC per unit = $12
One pillow requires two FC = $4,000
pounds of raw material CM per unit = $20-(VC) $12=$8
and one hour of direct (GP) $1,000 = (units sold*$8)-$4,000
labor to manufacture.
Units sold = ($1,000+$4,000)/$8 = 625 pillows
Raw material costs $3 per
pound and direct
production labor is paid
$4 per hour. Fixed
supervisory costs are
$2,000 per month and
Dreamland rents its
factory on a five-year
lease for $4,000 per
month. All costs are
considered costs of
production.
Another firm has offered
to produce "Old Softy"
pillows and sell them to
Dreamland for $12 each.
Dreamland cannot avoid
the factory lease
payments, but can avoid
all labor costs if it does
not produce these pillows.
Under these conditions,
how many "Old Softy"
pillows must Dreamland
sell to earn monthly gross
profits of $1,000?
(A) 417
https://quizlet.com/997913065/ets-major-field-test-mft-business-exam-all-questions-and-correct-answers-already-graded-a-verified-answers-latest-ver… 4/31
ETS MAJOR FIELD TEST MFT BUSINESS EXAM |
ALL QUESTIONS AND CORRECT ANSWERS |
ALREADY GRADED A+ | VERIFIED ANSWERS |
LATEST VERSION (JUST RELEASED)
Save
Terms in this set (457)
In marketing research, a a) secondary data usually cost less
firm might consider using
secondary data over
primary data because
a) secondary data usually
cost less
b) secondary data are
usually more accurate
c) primary data are usually
non specific
d) primary data are likely
to be outdated
https://quizlet.com/997913065/ets-major-field-test-mft-business-exam-all-questions-and-correct-answers-already-graded-a-verified-answers-latest-ver… 1/31
,1/27/25, 8:10 PM ETS MAJOR FIELD TEST MFT BUSINESS EXAM | ALL QUESTIONS AND CORRECT ANSWERS | ALREADY GRADED A+ | VE…
In organizational decision a) enforcement of internal policies
making, managers are
able to exercise the
greatest degree of
discretion in the
a) enforcement of internal
policies
b) settlement of legal
disputes
c) restructuring of
outstanding loans
d) compliance with
federal regulations
The term "net working (C) current assets less short-term liabilities
capital" refers to
(A) inventories,
receivables, and current
notes and investments
(B) assets divided by
liabilities
(C) current assets less
short-term liabilities
(D) net assets left over
after subtracting cost of
goods sold
https://quizlet.com/997913065/ets-major-field-test-mft-business-exam-all-questions-and-correct-answers-already-graded-a-verified-answers-latest-ver… 2/31
,1/27/25, 8:10 PM ETS MAJOR FIELD TEST MFT BUSINESS EXAM | ALL QUESTIONS AND CORRECT ANSWERS | ALREADY GRADED A+ | VE…
Dreamland Pillow (D) 700
Company sells the "Old
Softy" model for $20 each. VC = (2 lbs*$3)+$4 = $10
One pillow requires two FC = $2,000+$4,000 = $6,000
pounds of raw material CM per unit = $20-(VC) $10=$10
and one hour of direct $1,000 = (units sold*$10)-$6,000
labor to manufacture.
Units sold = ($1,000+$6,000)/$10 = 700 pillows
Raw material costs $3 per
pound and direct
production labor is paid
$4 per hour. Fixed
supervisory costs are
$2,000 per month and
Dreamland rents its
factory on a five-year
lease for $4,000 per
month. All costs are
considered costs of
production.
How many pillows must
Dreamland produce and
sell each month to earn a
monthly gross profit of
$1,000?
(A) 300
(B) 350
(C) 600
(D) 700
https://quizlet.com/997913065/ets-major-field-test-mft-business-exam-all-questions-and-correct-answers-already-graded-a-verified-answers-latest-ver… 3/31
, 1/27/25, 8:10 PM ETS MAJOR FIELD TEST MFT BUSINESS EXAM | ALL QUESTIONS AND CORRECT ANSWERS | ALREADY GRADED A+ | VE…
Dreamland Pillow (C) 625
Company sells the "Old
Softy" model for $20 each. Dreamland VC per unit = $12
One pillow requires two FC = $4,000
pounds of raw material CM per unit = $20-(VC) $12=$8
and one hour of direct (GP) $1,000 = (units sold*$8)-$4,000
labor to manufacture.
Units sold = ($1,000+$4,000)/$8 = 625 pillows
Raw material costs $3 per
pound and direct
production labor is paid
$4 per hour. Fixed
supervisory costs are
$2,000 per month and
Dreamland rents its
factory on a five-year
lease for $4,000 per
month. All costs are
considered costs of
production.
Another firm has offered
to produce "Old Softy"
pillows and sell them to
Dreamland for $12 each.
Dreamland cannot avoid
the factory lease
payments, but can avoid
all labor costs if it does
not produce these pillows.
Under these conditions,
how many "Old Softy"
pillows must Dreamland
sell to earn monthly gross
profits of $1,000?
(A) 417
https://quizlet.com/997913065/ets-major-field-test-mft-business-exam-all-questions-and-correct-answers-already-graded-a-verified-answers-latest-ver… 4/31