• Wrong document? Swap it for free
  • Written by students who passed
  • Immediately available after payment
  • Read online or as PDF
Sell
Where do you study
Your language
Document preview thumbnail
Preview 3 out of 26 pages
Exam (elaborations)

Investments Exam #2: Chapters: 4 and 5 Exam Questions With Verified Answers

Document preview thumbnail
Preview 3 out of 26 pages

Investments Exam #2: Chapters: 4 and 5 Exam Questions With Verified Answers An open-end fund has a net asset value of $10.70 per share. It is sold with a front-end load of 6%. What is the offering price? - answer$11.38 Offering price= NAV / (1-load) NAV= 10.70 Load= 6% 10.70 / (1-0.06) = 11.38 If the offering price of an open-end fund is $12.30 per share and the fund is sold with a front-end load of 5%, what is its net asset value? - answer$11.69 offering price= NAV / (1-load) 12.30=NAV / (1-0.05) 12.30=NAV / (0.95) 12.30 x 0.95 = NAV NAV= 11.69 The composition of the Fingroup Fund portfolio is as follows: StockSharesPrice: A 200,000 shares $35 B 300,000 shares $40 C 400,000 shares $20 ©BRAINBARTER 2024/2025 D 600,000 shares $25 The fund has not borrowed any funds, but its accrued management fee with the portfolio manager currently totals $30,000. There are 4 million shares outstanding. What is the net asset value of the fund? - answer$10.49 NAV= market value of assets - liabilities / shares outstanding (35 x 200,000 + 40 x 300,000 + 20 x 400,000 + 25 x 600,000) = Total market value TMV = 42,000,000 liabilities/fees= 30,000 42,000,000 - 30,000 = 4,000,000 shares outstanding= 4,000,000 NAV= (42,000,000 - 30,000) / (4,000,000) NAV= 10.49 The composition of the Fingroup Fund portfolio is as follows: StockShares and Price : A: 200,000 shares $35 B: 300,000 shares $40 C: 400,000 shares $20 D: 600,000 shares $25 If during the year the portfolio manager sells all of the holdings of stock D and replaces it with 200,000 shares of stock E at $50 per share and 200,000 shares of stock F at $25 per share. What is the portfolio turnover rate? - answer35.71% Turnover rate = (dollar amount add or replaced / portfolio analysis) *dollar amount add or replaced= whichever is less* portfolio analysis= (200,000 x 35 + 300,000 x 40 + 400,000 x 20 + 600,000 x 25) ©BRAINBARTER 2024/2025 portfolio analysis = 42,000,000 stock d: 600,000 x 25 = $15 million stock ef: 200,000 x 50 + 200,000 x 25= $15 million *whichever is less+ turnover rate = $15,000,000 / $42,000,000 turnover rate = 35.71 Consider a no-load mutual fund with $440 million in assets and 20 million shares at the start of the year, and $490 million in assets and 21 million shares at the end of the year. During the year investors have received income distributions of $3 per share, and capital gains distributions of $0.30 per share. Assuming that the fund carries no debt, and that the total expense ratio is 1%, what is the rate of return on the fund? - answer20% Rate of return= (NAV 1 -NAV 0 + income and cap gain distribution) / (NAV 0) NAV = market value assets - liabilities / shares outstanding NAV 0= 440 m - 0 / 20 m NAV 0 = $22 NAV 1 = 490 m - 490 m x 0.01 % / 21 m NAV 1= $23.1 income = $3 capital gain distribution = $0.30 $ 3 + $0.30 = $3.3 rate of return = (23.1 - 22 + 3.3) / ( 22) rate of return = 4.4 / 22 ROR = 20% A mutual fund has total assets outstanding of $69 million. During the year the fund bought $17.25 million worth of stocks and sold $20 million worth of stocks . What is the fund's turnover rate? - answer25%

Content preview

©BRAINBARTER 2024/2025




Investments Exam #2: Chapters: 4 and 5
Exam Questions With Verified Answers



An open-end fund has a net asset value of $10.70 per share. It is sold with a front-end load of
6%. What is the offering price? - answer✔$11.38


Offering price= NAV / (1-load)
NAV= 10.70
Load= 6%
10.70 / (1-0.06)
= 11.38
If the offering price of an open-end fund is $12.30 per share and the fund is sold with a front-end
load of 5%, what is its net asset value? - answer✔$11.69


offering price= NAV / (1-load)
12.30=NAV / (1-0.05)
12.30=NAV / (0.95)
12.30 x 0.95 = NAV
NAV= 11.69
The composition of the Fingroup Fund portfolio is as follows:
StockSharesPrice:
A 200,000 shares $35
B 300,000 shares $40
C 400,000 shares $20

, ©BRAINBARTER 2024/2025


D 600,000 shares $25
The fund has not borrowed any funds, but its accrued management fee with the portfolio
manager currently totals $30,000. There are 4 million shares outstanding.

What is the net asset value of the fund? - answer✔$10.49


NAV= market value of assets - liabilities / shares outstanding


(35 x 200,000 + 40 x 300,000 + 20 x 400,000 + 25 x 600,000) = Total market value
TMV = 42,000,000
liabilities/fees= 30,000
42,000,000 - 30,000
= 4,000,000
shares outstanding= 4,000,000
NAV= (42,000,000 - 30,000) / (4,000,000)
NAV= 10.49
The composition of the Fingroup Fund portfolio is as follows:
StockShares and Price :
A: 200,000 shares $35
B: 300,000 shares $40
C: 400,000 shares $20
D: 600,000 shares $25
If during the year the portfolio manager sells all of the holdings of stock D and replaces it with
200,000 shares of stock E at $50 per share and 200,000 shares of stock F at $25 per share.

What is the portfolio turnover rate? - answer✔35.71%


Turnover rate = (dollar amount add or replaced / portfolio analysis)
*dollar amount add or replaced= whichever is less*
portfolio analysis= (200,000 x 35 + 300,000 x 40 + 400,000 x 20 + 600,000 x 25)

, ©BRAINBARTER 2024/2025


portfolio analysis = 42,000,000
stock d: 600,000 x 25 = $15 million
stock ef: 200,000 x 50 + 200,000 x 25= $15 million
*whichever is less+
turnover rate = $15,000,000 / $42,000,000
turnover rate = 35.71
Consider a no-load mutual fund with $440 million in assets and 20 million shares at the start of
the year, and $490 million in assets and 21 million shares at the end of the year. During the year
investors have received income distributions of $3 per share, and capital gains distributions of
$0.30 per share. Assuming that the fund carries no debt, and that the total expense ratio is 1%,
what is the rate of return on the fund? - answer✔20%


Rate of return= (NAV 1 -NAV 0 + income and cap gain distribution) / (NAV 0)
NAV = market value assets - liabilities / shares outstanding


NAV 0= 440 m - m
NAV 0 = $22
NAV 1 = 490 m - 490 m x 0.01 % / 21 m
NAV 1= $23.1
income = $3
capital gain distribution = $0.30
$ 3 + $0.30 = $3.3
rate of return = (23.1 - 22 + 3.3) / ( 22)
rate of return = 4.
ROR = 20%
A mutual fund has total assets outstanding of $69 million. During the year the fund bought
$17.25 million worth of stocks and sold $20 million worth of stocks . What is the fund's turnover
rate? - answer✔25%

Document information

Uploaded on
September 30, 2024
Number of pages
26
Written in
2024/2025
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers
$11.99

Wrong document? Swap it for free Within 14 days of purchase and before downloading, you can choose a different document. You can simply spend the amount again.
Written by students who passed
Immediately available after payment
Read online or as PDF

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
Brainbarter
3.6
(58)
Sold
367
Followers
159
Items
22996
Last sold
3 weeks ago



Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Working on your references?

Create accurate citations in APA, MLA and Harvard with our free citation generator.

Working on your references?

Frequently asked questions