MGT 3332 Final EXAM WITH QUESTIONS AND 100% CORRECT ANSWERS 2024
The greater the degree of customer involvement, the more challenging the design and management of operations. - Correct AnswersTrue- Greater customer involvement leads greater variation in the goods and services provided. This creates greater variation in production or service requirements and results in more complexity in the design and management of operations. Prior to the Industrial Revolution, goods were produced primarily by craftsmen or their apprentices using custom-made parts. - Correct AnswersTrue Operations and sales are the two ________ functions in businesses. - Correct AnswersLine Which of the following is not a benefit of using models in decision making? - Correct AnswersThey force the decision maker to take into account qualitative issues such as personalities and emotions. A "product package" consists of: - Correct Answersa combination of goods and services. A systems approach emphasizes interrelationships among subsystems, but its main theme is that the whole is greater than the sum of its individual parts. - Correct AnswersTrue Productivity is defined as the ratio of input to output. - Correct AnswersFalse Productivity is directly related to the ability of an organization to compete. - Correct AnswersTrue A company that makes shopping carts for supermarkets and other stores recently purchased some new equipment that reduces the labor content of the jobs needed to produce the shopping carts. Prior to buying the new equipment, the company used 6 workers, who together produced an average of 90 carts per hour. Workers receive $19 per hour, and machine cost was $50 per hour. With the new equipment, it was possible to transfer one of the workers to another department, and equipment cost increased by $11 per hour while output increased by 5 carts per hour. - Correct Answersa.Before: 90 ÷ 6 = 15.000 carts per worker per hour.After: 95 ÷ 5 = 19.000 carts per worker per hour.b.Before: $19 x 6 = $114 + $50 = $164; hence 90 ÷ $164 = 0.549 carts/dollar cost.After: $19 x 5 = $95 + $61 = $156; hence 95 ÷ $156 = 0.609 carts/dollar cost. c.Labor productivity increased by 26.67% (4.000/15.000).Multifactor productivity increased by 10.93% (0.060/0.549).
Document information
- Uploaded on
- July 23, 2024
- Number of pages
- 9
- Written in
- 2023/2024
- Type
- Exam (elaborations)
- Contains
- Questions & answers