CCRN PEDS Cardiovascular 100% Guaranteed
1. Your pediatric patient has the following parameters HR 80 BP 100/60 SV 40 BSA 0.9 m2 The cardiac index (CI) for this patient is A. 4.4 L/min B. 3.2 L/min/m2 C. 3.5 L/min/m2 D. 3200 mL/m2 C. The cardiac index for this patient is 3.5. First, you must calculate the cardiac output (HR X SV) or (80 X 40 =3200 = 3.2 L/min). Then, use the following equation: (CI = CO/BSA) or (3.2/0.9 = 3.55 L/min/m2) The CI is a more specific indicator of hemodynamic status than cardiac output. The CO has a broader range of 4 to 8 L/min. To make a numbers specific to an individual, the person's body surface area is included in the equation. Then the normal range becomes 2.5-4.0 L/min/m2 2. Calculate the cardiac output for a 16 year old patient with a heart rate of 72 and a stroke volume of 70 mL
Document information
- Uploaded on
- August 31, 2023
- Number of pages
- 30
- Written in
- 2023/2024
- Type
- Exam (elaborations)
- Contains
- Questions & answers