Hoofstuk 2 opgave 1
De resultatenrekeningen van bakker Herman ziet er als volgt uit.
Kosten Resultatenrekening 2010 Opbrengsten
inkoop grondstoffen € 28.000 Omzet brood € 62.000
inkoop energie € 8.000 Omzet gebak € 64.000
lonen € 24.000
rente € 14.000
huur € 12.000
winst € ……...
totaal € 126.000 totaal € 126.000
a. Bereken de winst van bakker Herman.
b. Bereken de toegevoegde waarde van bakker Herman.
c. Bereken de loonquote in 2010.
d. Bereken de winstquote in 2010.
In 2011 stijgt de prijs van brood en gebak met 2%. Ook de grondstoffen en de energie zijn 2%
duurder in 2011. Door het tekort aan arbeidskrachten in 2011 ziet bakker Herman zich
genoodzaakt zijn werknemer in dienst 10% meer loon te betalen. De huur en de rente stijgen
beiden met 5% in 2011.
e. Bereken de winstquote in 2011.
Hoofstuk 2 opgave 2
Van Trixland is het volgende bekend:
jaar 2000 2010
binnenlands inkomen × 1 miljard € 600 € 960
prijsindexcijfer (basis 1995) 120 168
indexcijfer inwoners (basis 1995) 108 113,5
In 1995 had Trixland 16 miljoen inwoners.
a. Bereken het indexcijfer van het binnenlands inkomen in 2010 met 2000 als basis.
b. Bereken het prijsindexcijfer in 2010 met 2000 als basis.
c. Bereken het indexcijfer van het reëel binnenlands inkomen in 2010 met 2000 als basis.
d. Met hoeveel procent is het reëel binnenlands inkomen tussen 2000 en 2010 gestegen?
e. Bereken het indexcijfer van het aantal inwoners in 2010 met 2000 als basis.
f. Bereken met hoeveel procent het reëel binnenlands inkomen per inwoner is toegenomen
in de periode 2000 - 2010.
g. Bereken met hoeveel euro het gemiddeld inkomen is toegenomen tussen 2000 en 2010.
, Oefenopdrachten Verdienen en Uitgeven pagina 2
Uitwerking opdracht 2.1
a. € 126.000 – € 28.000 – € 8.000 – € 24.000 – € 14.000 – € 12.000 = € 40.000.
b. € 126.000 – € 28.000 – € 8.000 = € 90.000.
c. (€ 24.000 / € 90.000) × 100% = 26,67%.
d. (€ 40.000 / € 90.000) × 100% = 44,44%.
e. Kosten:
grondstoffen: € 28.000 × 1,02 = € 28.560
energie: € 8.000 × 1,02 = € 8.160
lonen: € 24.000 × 1,10 = € 26.400
rente: € 14.000 × 1,05 = € 14.700
huur: € 12.000 × 1,05 = € 12.600
Totale kosten € 90.420.
Omzet: € 126.000 × 1,02 = € 128.520.
Winst: € 128.520 – € 90.420 = € 38.100.
Toegevoegde waarde = € 128.520 – € 28.560 – € 8.160 = € 91.800.
Winstquote: (€ 38.100 / € 91.800) × 100% = 41,50%.
Uitwerking opdracht 2.2
a. NIC = () × 100 = 160.
b. PIC = () × 100 = 140.
c. RIC = () × 100 = 114,29.
d. 114,29 – 100 = 14,29%.
e. indexcijfer inwoners: (113,) × 100 = 105,1.
f. RIC per inwoner: (114,,1) × 100 = 108,7.
g. het totaal binnenlands inkomen steeg met 960 - 600 = € 360 miljard.
Het totaal aantal inwoners steeg tot 16 miljoen × 1,135 = 18.160.000.
Toename gemiddeld inkomen = € 360 miljard / 18.160.000) = € 19.823,79