• Wrong document? Swap it for free
  • Written by students who passed
  • Immediately available after payment
  • Read online or as PDF
Sell
Where do you study
Your language
Document preview thumbnail
Preview 3 out of 16 pages
Exam (elaborations)

Test Bank Intermediate Microeconomics Ninth Edition | Questions With Verified Answers | 2026

Document preview thumbnail
Preview 3 out of 16 pages

TEST BANK INTERMEDIATE MICROECONOMICS NINTH EDITION | QUESTIONS WITH VERIFIED ANSWERS | 2026

Content preview

TEST BANK INTERMEDIATE MICROECONOMICS NINTH EDITION |
QUESTIONS WITH VERIFIED ANSWERS | 2026

True/false

If there are two goods with positive prices and the price of one good is reduced, while income and other prices remain
constant, then the size of the budget set is reduced.
Ans: f dif: 1

If good 1 is measured on the horizontal axis and good 2 is measured on the vertical axis and if the price of good 1 is p1 and the
price of good 2 is p2, then the slope of the budget line is p2/p1.
Ans: f dif: 1

If all prices are doubled and money income is left the same, the budget set does not change because relative prices do not
change.
Ans: f dif: 1

If there are two goods and if one good has a negative price and the other has a positive price, then the slope of the budget line
will be positive.
Ans: t dif: 1

If all prices double and income triples, then the budget line will become steeper.

Ans: f dif: 1

If good 1 is on the horizontal axis and good 2 is on the vertical axis, then an increase in the price of good 1 will not change the
horizontal intercept of the budget line.
Ans: f dif: 1

If there are two goods and the prices of both goods rise, then the budget line must become steeper.

Ans: f dif: 1

There are two goods. You know how much of good 1 a consumer can afford if she spends all of her income on good 1.
If you knew the ratio of the prices of the two goods, then you could draw the consumer’s budget line without any more
information.

,Ans: t dif: 1

A consumer prefers more to less of every good. Her income rises, and the price of one of the goods falls while other prices stay
constant. These changes must have made her better off.
Ans: t dif: 1

There are 3 goods. The price of good 1 is 1, the price of good 2 is 1, and the price of good 3 is 2. It is physically
possible for a consumer to consume any commodity bundle with nonnegative amounts of each good. A consumer who has an
income of 10 could afford to consume some commodity bundles that include 5 units of good 1 and 6 units of good 2.
Ans: t dif: 2

A decrease in income pivots the budget line around the bundle initially consumed. Ans: f dif: 1


Multiple choice

If she spends all of her income on breadfruits and melons, natalie can just afford 9 breadfruits and 10 melons per day. She could
also use her entire budget to buy 3 breadfruits and 12 melons per day. The price of breadfruits is 8 yen each. How much is
Natalie’s income per day?
313 yen
317 yen
309 yen
303 yen
None of the above.

Ans: e dif: 1

If she spends all of her income on uglifruits and breadfruits, maria can just afford 11 uglifruits and 4 breadfruits per day. She
could also use her entire budget to buy 3 uglifruits and 8 breadfruits per day. The price of uglifruits is 6 pesos each. How much
is maria’s income per day?
115 pesos
105 pesos
114 pesos
119 pesos
None of the above.

Ans: c dif: 1

Harold lives on doritos and seafood salads. The price of doritos is 1 dollar per bag and the price of seafood salads is 2 dollars
each. Harold allows himself to spend no more than 11 dollars a day on food. He also restricts his consumption to 6,500 calories
per day. There are 1,500 calories in a bag of doritos and 500 calories in a seafood salad. If he spends his entire money budget
each day and consumes no more calories than his calorie limit, he can consume up to
3 bags of doritos per day but no more.

, 1 bag of doritos per day but no more.
4 seafood salads per day but no more.
4 bags of doritos per day but no more.
None of the above.

Ans: a dif: 2

Quincy lives on pretzels and seafood salads. The price of pretzels is 1 dollar per bag and the price of seafood salads is 2 dollars
each. Quincy allows himself to spend no more than 14 dollars a day on food. He also restricts his consumption to 3,400
calories per day. There are 600 calories in a bag of pretzels and 200 calories in a seafood salad. If he spends his entire money
budget each day and consumes no more calories than his calorie limit, he can consume up to
2 bags of pretzels per day but no more.
5 seafood salads per day but no more.
4 bags of pretzels per day but no more.
5 bags of pretzels per day but no more.
None of the above.

Ans: c dif: 2

Clara spends her entire budget and consumes 5 units of x and 13 units of y. The price of x is twice the price of y. Her income
doubles and the price of y doubles, but the price of x stays the same. If she continues to buy 13 units of y, what is the largest
number of units of x that she can afford?
10
5
12
14
There is not enough information to say.
ans: a dif: 1
Maria spends her entire budget and consumes 5 units of x and 6 units of y. The price of x is twice the price of y. Her income
doubles and the price of y doubles, but the price of x stays the same. If she continues to buy 6 units of y, what is the largest
number of units of x that she can afford?
12
10
14
5
There is not enough information to say.
Ans: b dif: 1
In year 1, the price of good x was $3, the price of good y was $2, and income was $90. In year 2, the price of x was $9, the
price of good y was $6, and income was $90. On a graph with x on the horizontal axis and y on the vertical, the new budget
line is

Document information

Uploaded on
September 6, 2026
Number of pages
16
Written in
2026/2027
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers
$16.89

Wrong document? Swap it for free Within 14 days of purchase and before downloading, you can choose a different document. You can simply spend the amount again.
Written by students who passed
Immediately available after payment
Read online or as PDF

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
GEEKA
3.8
(372)
Sold
2203
Followers
1450
Items
62192
Last sold
1 day ago



Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Working on your references?

Create accurate citations in APA, MLA and Harvard with our free citation generator.

Working on your references?

Frequently asked questions