A cat weighing 4 kg is to be given a 15 mg/kg dose of an antibiotic. The antibiotic comes in a

concentration of 20 mg/mL. How many mL will you administer? - 4 kg * 15 mg/1kg = 60 mg

needed

60 mg * (1 mL/20mg) = 3 mL

A prescription is written for 360 mg of a drug. The drug comes in a concentration of 40 mg/mL. How

many mL would you draw up into a syringe? - 360 mg * (1 mL/40 mg) = 9 mL

According to the AVMA Guidelines on Euthanasia, what must be confirmed before disposal of a body

of an an...
Level 1 water distribution practice test Revised Questions and Answers / Sure A+
NC Accident and Health Final Exam Prep / Revised Questions and Answers / 2024