100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Class notes

Lesnotities 'onderzoeksmethoden voor historici'

Rating
-
Sold
-
Pages
35
Uploaded on
25-11-2025
Written in
2024/2025

Dit zijn alle notities die ik maakte tijdens de lessen 'onderzoeksmethoden voor historici'

Institution
Course











Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
Study
Course

Document information

Uploaded on
November 25, 2025
Number of pages
35
Written in
2024/2025
Type
Class notes
Professor(s)
Dennis de vriese
Contains
All classes

Subjects

Content preview

Onderzoeksmethoden voor historici
Les 1: inleiding

1. Doelstellingen van het vak

• Centrale vraag: hoe doen historici aan onderzoek?
• Voor ons: hoe moeten studenten aan historisch onderzoek doen?
• Op basis van historisch bronnenmateriaal kan je veel historische methodes toepassen om
iets te leren over wat er gebeurd is
• Historisch onderzoek over de les:
o Studentenaantallen onderzoeken per les
o Correlatie aanwezigheid studenten per les en belangrijke les
o Heatmap maken: waar staat de leerkracht het meest in het lokaal
• Wij moeten nadenken welke soort vragen er beantwoord kunnen worden met bepaalde
methodes. Waarom kiezen we voor methode A en niet voor methode B → omdat we met
methode A meer en beter de historische vraag kunnen beantwoorden
• In dit vak: hoe gaan we een antwoord formuleren op de onderzoeksvraag op basis van
het bronnenmateriaal? → expliciet maken van de methode!
• Ideaal onderzoeksproces:




• Belangrijkste doelen van dit vak:
o Hoe herken je een historische methode?
o Wat is het verband met de bronnen, de concepten, het theoretisch kader, de
onderzoeksresultaten etc.
o Hoe zijn bepaalde historische methoden ontstaan?
o Wat zijn de voor- en nadelen van een specifieke methode?
o Hoe kies je een historische methode?
o Hoe beschrijf je een historische methode?




Pagina 1 van 35

,2. Werkvormen en schema

• Les 1: lesinfo

• Les 2: leren lezen als geschiedkundige, de kijk op het verleden

• Les 3-6: vier klassieke hoorcolleges – introductie historische methode

• Les 7-10: vier interviews met onderzoekers over een historische methode

• Les 11: bespreking opdracht



3. Evaluatie en opdrachten (opname vanaf minuut 20)

Opdracht 1 (10% eindresultaat)

Invulblad met verschillende onderdelen van onderzoek in:

Patricia Van den Eeckhout, ‘Krotten als Metafoor voor een Verrotte Maatschappij. Les Taudis
(1929) van Léon Degrelle’, Bijdragen tot de Eigentijdse Geschiedenis, no 23, 2011, pp. 95-121.

Deadline 19 februari 2025 voor iedereen



Opdracht 2 (30% eindresultaat)

SWOT-analyses met onderzoeksvraag van artikelen Deadlines: 25/3, 1/4, 22/4 en 6/5 (= dinsdag
voor de les)



Opdracht 3 (60% eindresultaat)

Essay over de methode in drie wetenschappelijke artikelen Deadline: 2 juni 2025




Pagina 2 van 35

,Les 2: leren lezen als historici

1. Waarom lezen als geschiedkundige?
• Verschil tussen primaire bronnen en secundaire literatuur:
o Primaire bronnen: historische teksten die we willen bestuderen → hierin zoeken
we antwoorden op historische vragen
o Secundaire literatuur: andere wetenschappers wiens inzichten we kunnen
gebruiken, zij hebben ook primaire bronnen gebruikt
• Wat haal je uit secundaire literatuur:
o Feiten: inspiratie voor benaderingen
o Benaderingen
o Interpretatie
o Analyse
o Argumenten
o → komt in elke historische tekst aan bod (impliciet → wij zullen dit expliciet
maken)
• De feiten en documentatie kunnen hetzelfde blijven, maar de analyse en interpretatie
kan grondig verschillen en evolueren doorheen de tijd.
• Geschiedschrijving is probleemgericht, en afhankelijk van de vragen die geschiedkundigen
stellen.
o Voorbeelden: klimaat, terrorisme
• Dus daarom moeten we de specifieke vragen in een historische studie detecteren.
• Geschiedenis bestuderen is niet alleen de studie van het verleden zelf, maar evengoed de
studie van de interpretatie van het verleden.
• Maar!!!
o Niet alle interpretaties zijn evenwaardig.
o Het is even essentieel om de antwoorden op de vragen te detecteren en te
evalueren.
o Bronnen en methode zijn van centraal belang om interpretatie en analyse te
staven met feiten.
• Doel: de interpretatie en de conclusie van de auteur begrijpen
• Essentieel: onderscheid begrijpen tussen het onderwerp, het thema, de feiten, de these,
de interpretatie, de analyse en achterhalen/evalueren waarop die interpretatie gebaseerd
is




Pagina 3 van 35

, 2. Informatie opdelven
• Stappenplan:
o 1) titel en abstract lezen
▪ Kruipt veel tijd in titel schrijven
▪ Over de titel is nagedacht
▪ Abstract: hyper-samenvatting
o 2) Onderwerp en these onderscheiden
▪ Moet ik het volledige artikel lezen?
▪ Kan ik enkel de inleiding, abstract en conclusie lezen om te weten of dit artikel
relevant is?
o 3) Structuur bekijken en eventueel aanduiden
▪ Tussentitels lezen: kan je voor jezelf zeggen welke stukken er voor jou
relevant zijn op basis van tussentitels
▪ Met de inleiding, conclusie en structuur heb je een redelijk goed zicht op de
tekst en of de tekst jou kan helpen
o 4) Inleiding en conclusie diagonaal lezen
▪ Inleiding: opzet van het artikel, aangeven welke bijdrage de auteur zal geven,
welke bronnen die gelezen heeft
▪ Conclusie: terugkoppeling naar de onderzoeksvraag die normaal in de
inleiding geschreven is en dat antwoord wordt meer in detail besproken
o 5) Dan pas volledig lezen
• Belangrijk: doelgericht lezen!!




Pagina 4 van 35
$8.68
Get access to the full document:

100% satisfaction guarantee
Immediately available after payment
Both online and in PDF
No strings attached

Get to know the seller
Seller avatar
mariedesmet

Also available in package deal

Get to know the seller

Seller avatar
mariedesmet Vrije Universiteit Brussel
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
New on Stuvia
Member since
1 month
Number of followers
0
Documents
4
Last sold
-

0.0

0 reviews

5
0
4
0
3
0
2
0
1
0

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions