100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

IU A100 Exam 1 Latest Test Questions and Answers All Graded A+ Edition.

Rating
-
Sold
-
Pages
3
Grade
A+
Uploaded on
06-11-2025
Written in
2025/2026

Managerial Accounting - Answer accounting used to provide information and analyses to managers inside the organization to assist them in decision making What three categories go into Product Costs? - Answer 1. Direct Materials-raw materials that go directly into the product 2. Direct Labor-all wages and benefits for employees working on the product 3. Manufacturing Overhead-utilities, insurance What are examples of Period Costs? - Answer 1. selling expenses-advertising, marketing Three Inventory Accounts - Answer raw materials, work in process, finished goods Fixed Costs - Answer stay the same in total regardless of the volume produced Example: fixed amount of rent Variable Costs - Answer move exactly with level of production Example: more production can occur to buy in bulk The Contribution Margin - Answer Sales - Variable Costs ___________________________ CM - FC ___________________________ Net Income Simple Income Statement - Answer revenue-expenses= net income loss Multi Step Income Statement - Answer Sales - Cost of Goods Sold ______________________________________

Show more Read less








Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Document information

Uploaded on
November 6, 2025
Number of pages
3
Written in
2025/2026
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Content preview

IU A100 Exam 1 Latest Test Questions
and Answers All Graded A+ 2025-2026
Edition.
Managerial Accounting - Answer accounting used to provide information and analyses to
managers inside the organization to assist them in decision making



What three categories go into Product Costs? - Answer 1. Direct Materials-raw materials that
go directly into the product

2. Direct Labor-all wages and benefits for employees working on the product

3. Manufacturing Overhead-utilities, insurance



What are examples of Period Costs? - Answer 1. selling expenses-advertising, marketing



Three Inventory Accounts - Answer raw materials, work in process, finished goods



Fixed Costs - Answer stay the same in total regardless of the volume produced

Example: fixed amount of rent



Variable Costs - Answer move exactly with level of production

Example: more production can occur to buy in bulk



The Contribution Margin - Answer Sales

- Variable Costs

___________________________

CM

- FC

___________________________

Net Income



Simple Income Statement - Answer revenue-expenses= net income loss

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
TestSolver9 Webster University
View profile
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
748
Member since
2 year
Number of followers
124
Documents
24472
Last sold
19 hours ago
TESTSOLVER9 STORE

TOPNOTCH IN LEARNING MATERIALS,(EXAMS,STUDYGUIDES NOTES ,REVIEWS,FLASHCARDS ,ALL SOLVED AND PACKAGED.OUR STORE MAKE YOUR EDUCATION JOURNEY EFFICIENT AND EASY.WE ARE HERE FOR YOU FEEL FREE TO REACH US OUT .

3.6

129 reviews

5
57
4
19
3
22
2
9
1
22

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions