100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

LSUS MBA 714 EXAM 1 QUESTIONS AND ACCURATE ANSWERS RATED A+

Rating
-
Sold
-
Pages
37
Grade
A+
Uploaded on
28-10-2025
Written in
2025/2026

LSUS MBA 714 EXAM 1 QUESTIONS AND ACCURATE ANSWERS RATED A+ ...

Institution
LSUS MBA 714
Course
LSUS MBA 714











Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
LSUS MBA 714
Course
LSUS MBA 714

Document information

Uploaded on
October 28, 2025
Number of pages
37
Written in
2025/2026
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Content preview

LSUS MBA 714 EXAM 1 QUESTIONS AND ACCURATE
ANSWERS RATED A+



When Zee Corporation produces 25,000 units, its fixed cost is $21.00 per unit. Zee's fixed cost
will _____________ if it produces 20,000 units.

a. remain at $21.00 per unit

b. increase by $5.25 per unit

c. increase by $26.25 per unit

d. decrease to $16.80 per unit - ANSWER b. increase by $5.25 per unit




Total Fixed Cost = FC/u x units = $21 x 25,000 = $525,000

FC/u at 20,000 = TFC / units = $525,,000 = $26.25

Difference = New - Old = $26.25 - $21 = $5.25 (Increase)




Increases and decreases in the volume of units produced (within a relevant range)




a. Will impact total variable costs but not total fixed costs

b. Will impact unit variable costs but not unit fixed costs

c. Will impact total variable costs but not unit fixed costs

d. Will impact total fixed costs but not unit variable costs - ANSWER a. Will impact total
variable costs but not total fixed costs

,Zee, Inc. estimated the regression, which resulted in the following output:

Coefficients Standard Error t-Stat P-Value Lower 95% Upper 95% Intercept 500 1411.05 4.28
0.003 2782.09 9289.89 DLH 10 1.61 2.83 0.022 0.85 8.27




Regression Statistics

Multiple R 0.66

R-Square 0.68

Adjusted R-Square 0.69




If Zee processes 100 units, the estimated fixed cost would be:

a. $10

b. $500

c. $510

d. $1,500 - ANSWER b. $500




Fixed cost is the intercept




Wages paid to the factory warehouse supervisor are considered an example of:

Direct Labor / Period Cost

A) Yes Yes

,B) Yes No

C) No Yes

D) No No - ANSWER D) No No




Mullennex Corporation's relevant range of activity is 2,000 units to 6,000 units. When it
produces and sells 4,000 units, its average costs per unit are as follows:




Average Cost per Unit

Direct materials $ 6.55

Direct labor $ 3.5

Variable manufacturing overhead $ 1.25

Fixed manufacturing overhead $ 3

Fixed selling expense $ 0.5

Fixed administrative expense $ 0.4

Sales commissions $ 1.5

Variable administrative expense $ 0.4




If 6,000 units are produced, the average fixed manufacturing cost per unit produced is closest
to:

A) $2.40

B) $2.70

, C) $2.00

D) $3.75 - ANSWER C) $2.00




Total fixed manufacturing overhead cost ($3.00 per unit × 4,000 units*) (a) $12,000

Number of units produced (b) 6,000

Average fixed manufacturing cost per unit produced (a) ÷ (b) $2.00




*The average fixed manufacturing overhead cost per unit was determined by dividing the
total fixed manufacturing overhead cost by 4,000 units.




Schonhardt Corporation's relevant range of activity is 2,000 units to 6,000 units. When it
produces and sells 4,000 units, its average costs per unit are as follows:




Average Cost per Unit

Direct materials $ 7.15

Direct labor $ 3.4

Variable manufacturing overhead $ 1.35

Fixed manufacturing overhead $ 2.8

Fixed selling expense $ 0.7

Fixed administrative expense $ 0.4

Sales commissions $ 0.5

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
Evergreenview Harvard University
View profile
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
9
Member since
1 year
Number of followers
1
Documents
2319
Last sold
2 months ago

4.8

5 reviews

5
4
4
1
3
0
2
0
1
0

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions