100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

Hesi Math Exam Questions and Answers 100% Pass

Rating
-
Sold
-
Pages
19
Grade
A+
Uploaded on
22-09-2025
Written in
2025/2026

Hesi Math Exam Questions and Answers 100% Pass

Institution
Hesi Math
Course
Hesi Math










Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
Hesi Math
Course
Hesi Math

Document information

Uploaded on
September 22, 2025
Number of pages
19
Written in
2025/2026
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Content preview

Hesi Math Exam Questions and
Answers 100% Pass


1) A farmer has 240 acres under cultivation at the cost of $188.99 per acre. If he

averages a yield of 60 bushel per acre, what profit is expected if the price per

bushel is $5.67? - ANSWER-$36,290.40




First figure out total cost of cultivation. $189.99 per acre x 240 acres = $45,357.60

so basically it costs the farmer $45,357.60 to maintain 240 acres. Next, figure out

how much he earns per bushel. 60 bushels per acre x 240 acres = 14,400 bushels

total. 14,400 x $5.67 (cost per bushel) = $81,648 is how much he earns, but you

have to subtract $45,357.60 because that's how much he is losing (spending) to

maintain his farm $81,648 - $45,357 = $36,290.40

2) Sarah ran a 24-mile race. She ran 6 miles in 1.6 hours, 6 miles in 1.2 hours, 6

miles in 1.3 hours, 6 miles in 1.5 hours. How long did it take her to finish the race?

(Round to the nearest tenth) - ANSWER-5.5 hours

3) An office worker mails 25 envelopes to customers each day. Every envelope

contains 3 reports with a paper clip contains 3 reports with a paper clip on each



©️COPYRIGHT 2025, ALL RIGHTS RESERVED. 1

,one. The supply of paper clips is provided in boxes of 500. How many days will it

take for the clerk to use up one box of paper clips? - ANSWER-6.66 or 7 days

4) Train A leaves the station at 1:45 traveling at a constant speed of 65 mph. If it

arrives at its destination at 3:15, how many miles did it travel? - ANSWER-97.5




If the train leaves at 1:45 and arrives at 3:15 it has been traveling for 1.5 hours. To

find how far it has traveled, we multiply by the speed: 1.5 x 65 = 97.5

5) Leslie is blowing up one of her favorite photographs to hand on her wall. If the

photo's original length and height were 8 inches and 15 inches, and the new height

is 4 feel, how many feet must the new picture be? - ANSWER-2.1

6) If Larry can cash 50 cars in 1/2 hour, how long will it take him to wash 80 cars?

- ANSWER-48 minutes




If it takes Larry 30 minutes (1/2 hour) to wash 50 cars, then it takes 30/50 = .6

minutes per car. 80 cars will take 80 x 6 = 48 minutes.

7) A runner leaves his house at 7:45 for a morning run. If he travels at an average

speed of 6 mph and gets back home at 10:00, how many miles did he run? -

ANSWER-13.5 miles




©️COPYRIGHT 2025, ALL RIGHTS RESERVED. 2

, If the runner is out from 7:45 to 10:00, he ran for 2:15. 2:15 = 2.25 hours. Since he

travels at an average of 6 mph, his total travel distance is 2.25 x 6 = 13.5 miles.

8) If Andy runs five times as long as Jake, and Jake runs 24.5 miles each week, how

many miles does Andy run in a day? - ANSWER-17.5

9) Two workers can finish building a play set in 18 hours. How long will it take 4

workers to build 3 play sets? - ANSWER-27 hours




If 2 workers can finish a play set in 18 hours, it would take half the time, or 9

hours, to finish the play set with 4 workers. It would then take 93 hours to to

finish building 3 play sets: 9 hours x 3 play sets = 27 hours.

10) If Randy sells 8 times as many vacuum cleaners as Janice, and Janice sells 690

vacuum cleaners per year, on average, how many does Randy sell each month? -

ANSWER-460 vacuum cleaners per month




If Randy sells 8 times as many vacuum cleaners as Janice, and Janice sells 690

vacuum cleaners per year, then Randy sells 8 x 690 = 5,520 vacuum cleaners per a

year. The question asks how many months so: 5,520/12 = 460 vacuum cleaners

per month.




©️COPYRIGHT 2025, ALL RIGHTS RESERVED. 3

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
KatelynWhitman West Virginia University
View profile
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
1089
Member since
2 year
Number of followers
482
Documents
33020
Last sold
17 hours ago
Golden Quill Emporium Store

Get Yourself Well-Researched Study Materials to Ace Your Online& Actual Exam Tests with Confidence. STUDY LIKE A PRO WITH A WELL FORMATTED Q&A MATERIALS.

3.6

236 reviews

5
95
4
38
3
54
2
20
1
29

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions