100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

Praxis Core Math 5733 Questions and Answers Latest Version Already Passed

Rating
-
Sold
-
Pages
10
Grade
A+
Uploaded on
28-05-2025
Written in
2024/2025

Praxis Core Math 5733 Questions and Answers Latest Version Already Passed A recipe calls for 3 cups of flour to make 12 muffins. How many cups of flour are needed to make 36 muffins? 9 A train travels 180 miles in 3 hours. What is the train’s average speed in miles per hour? 60 If a pencil costs $0.75, how many pencils can you buy with $6.00? 8 There are 5 red balls, 7 blue balls, and 8 green balls in a bag. How many total balls are there? 20 A number increased by 7 equals 18. What is the number? 11 2 If 4x = 36, what is the value of x? 9 Jenny bought 3 notebooks at $2.50 each and a binder for $4.00. What was her total cost? 11.50 A car travels 300 miles on 10 gallons of gas. How many miles per gallon does the car get? 30 The perimeter of a rectangle is 36 cm. If the length is 10 cm, what is the width? 8 A student scored 75, 82, and 89 on three tests. What is the average score? 82 What is 20% of 150? 30 3 If a shirt originally costs $40 and is discounted by 25%, what is the sale price? 30 A pack of gum costs $1.20. How much do 5 packs cost? 6.00 A square has a side length of 6 inches. What is its area in square inches? 36 If a number is doubled and then 6 is added, the result is 20. What is the number? 7 A class has 16 boys and 14 girls. What fraction of the class are boys? 4/7 A pizza is cut into 8 equal slices. If 5 slices are eaten, what fraction of the pizza is left? 3/8

Show more Read less
Institution
Praxis Core Math 5733
Course
Praxis Core Math 5733









Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
Praxis Core Math 5733
Course
Praxis Core Math 5733

Document information

Uploaded on
May 28, 2025
Number of pages
10
Written in
2024/2025
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Content preview

Praxis Core Math 5733 Questions and
Answers Latest Version Already Passed
A recipe calls for 3 cups of flour to make 12 muffins. How many cups of flour are needed to

make 36 muffins?


✔✔9




A train travels 180 miles in 3 hours. What is the train’s average speed in miles per hour?


✔✔60




If a pencil costs \$0.75, how many pencils can you buy with \$6.00?


✔✔8




There are 5 red balls, 7 blue balls, and 8 green balls in a bag. How many total balls are there?


✔✔20




A number increased by 7 equals 18. What is the number?


✔✔11




1

, If 4x = 36, what is the value of x?


✔✔9




Jenny bought 3 notebooks at \$2.50 each and a binder for \$4.00. What was her total cost?


✔✔11.50




A car travels 300 miles on 10 gallons of gas. How many miles per gallon does the car get?


✔✔30




The perimeter of a rectangle is 36 cm. If the length is 10 cm, what is the width?


✔✔8




A student scored 75, 82, and 89 on three tests. What is the average score?


✔✔82




What is 20% of 150?


✔✔30




2

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
StellarScores Western Governers University
View profile
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
1895
Member since
2 year
Number of followers
864
Documents
21000
Last sold
2 days ago
Your Academic Hub: Documents, Study Guides, Summaries, Essays, and Exclusive Package Deals.

Welcome to my comprehensive academic resource store! At my online hub, I offer a vast array of meticulously crafted documents, study guides, summaries, and essays to support your educational journey. I understand the value of accuracy and completeness, which is why all my materials are verified and kept up-to-date with the latest versions. But that's not all! I also offer exclusive package deals and bundles to provide you with cost-effective solutions for your academic needs. Whether you're a student looking for study aids or seeking in-depth knowledge, my store is your one-stop destination for reliable, top-quality materials that can propel your learning experience to new heights. Explore my offerings and unlock the keys to academic success today!

Read more Read less
4.0

434 reviews

5
234
4
78
3
60
2
24
1
38

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions