100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

Ati Teas 7 / Ati Teas Version 7 Math Questions 2025 Update

Rating
-
Sold
-
Pages
8
Grade
A+
Uploaded on
09-01-2025
Written in
2024/2025

Ati Teas 7 / Ati Teas Version 7 Math Questions 2025 Update A pudding recipe for 50 people calls for 4 cups of sugar. Each bag of sugar contains 6 cups. How many bags of sugar will be needed to make this recipe for 300 people? - ANSWER-4 bags Simplify 7x - 6 = 3x -26 Solve the equation above for x. which of the following is the value of x? - ANSWER--5 2(4x

Show more Read less
Institution
Ati Teas 7 / Ati Teas
Course
Ati Teas 7 / Ati Teas









Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
Ati Teas 7 / Ati Teas
Course
Ati Teas 7 / Ati Teas

Document information

Uploaded on
January 9, 2025
Number of pages
8
Written in
2024/2025
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Content preview

Ati Teas 7 / Ati Teas Version
7 Math Questions 2025
Update




A pudding recipe for 50 people calls for 4 cups of sugar. Each bag of sugar
contains 6 cups. How many bags of sugar will be needed to make this recipe
for 300 people? - ✔✔✔ANSWER-4 bags


Simplify 7x - 6 = 3x -26
Solve the equation above for x. which of the following is the value of x? -
✔✔✔ANSWER--5

, 2(4x + 3)=7x +5
Solve the equation above for x. which of the following is correct -
✔✔✔ANSWER--1


A bakery sells three varieties of muffins. On a recent morning, the bakery
sold 41 blueberry muffins, 27 bananas nut muffins and 20 bread muffins.
Estimate the total number of muffins sold. - ✔✔✔ANSWER-o 90


A couple dining at a restaurant receives a bill of $38.40. They wish to leave
a 15% gratuity. Which of the following is the estimated gratuity? -
✔✔✔ANSWER-$6


A family is planning a driving vacation and is estimating the cost of
gasoline. While on vacation, the family plans to drive 3,000 miles. The car
goes about 25 miles per gallon, and the cost of gasoline is $1.66 per gallon.
Which of the following is the estimate for the cost if the gasoline for
gasoline for the vacation? - ✔✔✔ANSWER-199.20$


A girl and her dog are playing tug of war with a piece of rope. The girl pulls
on the rope with a force of 165 newtons (N) towards rhe east. The dog pulls
with a force of 190 N toward the west. What is the net force on the rope -
✔✔✔ANSWER-25 N towards the west


A lab scale weighs 3 pounds, 5 ounces. Which of the following is the scales
weight in ounces (oz) - ✔✔✔ANSWER-53 oz


A large pizza has a diatemeter of 16 inches. Which of the following is the
area of the pizza in terms if pi? - ✔✔✔ANSWER-64
$17.99
Get access to the full document:

100% satisfaction guarantee
Immediately available after payment
Both online and in PDF
No strings attached

Get to know the seller
Seller avatar
40martin1234
5.0
(3)

Get to know the seller

Seller avatar
40martin1234 Teachme2-tutor
View profile
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
4
Member since
1 year
Number of followers
0
Documents
202
Last sold
2 months ago
EXAM FOR ALL STUDENT

EXCELLENT HOMEWORK HELP AND TUTORING ,ALL KIND OF QUIZ AND EXAMS WITH GUARANTEE OF A+ Am an expert on major courses especially; psychology, Nursing, Human resource Management and Mathemtics Assisting students with quality work is my first priority. I ensure scholarly standards in my documents and that\'s why i\'m one of the BEST GOLD RATED TUTORS in Knoowy. I assure a GOOD GRADE if you will use my work.

5.0

3 reviews

5
3
4
0
3
0
2
0
1
0

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions