100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Class notes

Samenvatting veiligheid, terrorisme en mensenrechten

Rating
-
Sold
3
Pages
71
Uploaded on
22-12-2024
Written in
2024/2025

Een volledige samenvatting van veiligheid, terrorisme en mensenrechten o.b.v. slides van de powerpoint en eigen notities.

Institution
Course











Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
Study
Course

Document information

Uploaded on
December 22, 2024
Number of pages
71
Written in
2024/2025
Type
Class notes
Professor(s)
Maarten colette
Contains
All classes

Subjects

Content preview

,LES 1: VEILIGHEID ALS SEMANTISCH SLEEPNET 4


EXAMEN 4
DOELSTELLINGEN 4


LES 2: VERBAND MET SOCIOGENESE VAN DE ANGST 5


EVEN HERHALEN – LES 1 IN VERBAND MET SOCIOGENESE VAN DE ANGST 6
DE TWAALF LAATMODERNE TRANSFORMATIES IN DE CRIMINOLOGIE (I) 7
DE TWAALF VERANDERINGEN EN BELEIDSSCHIZOFRENIE VERKLAARD 8
DE (ONHOUDBARE) MYTHE VAN DE SOEVEREINE VEILIGHEIDSSTAAT 8
AANPASSINGSSTRATEGIE VS ONTKENNINGSSTRATEGIE/ACTING OUT !!! 8
DE TWEE CRIMINOLOGISCHE ‘NARRATIEVEN’ VAN DE LAATMODERNITEIT 9
ENKELE ACTUELE ILLUSTRATIES AAN WEERSZIJDEN VAN HET SPECTRUM 10
DE PARADOXEN VAN VEILIGHEID ALS EEN ONOMSTREDEN BELEIDSOPTIE 11
ZES VEILIGHEIDSPARADOXEN DIE EVIDENTIE VEILIGHEID WEERSPREKEN 12
VOORBEELDEN VAN MEERKEUZEVRAGEN OP HET EXAMEN IN JANUARI 14


LES 3: GEZICHTSHERKENNINGSTECHNOLOGIE ALS BESCHERMING VAN OF BEDREIGING VOOR DE
MENSENRECHTEN 16


INLEIDING 17
EU-REGULERING: EU-HANDVEST 18
EVRM 26
ENKELE PROEFPROJECTEN IN BELGIË 27
VARIANT: GEDRAGSHERKENNINGSCAMERA’S 29
GEZICHTSHERKENNING OMZEILEN? 30


LES 4: VEILIGHEID, TERRORISME EN MENSENRECHTEN 31


EVEN HERHALEN: STRAFRECHT ALS EEN INSTRUMENT VAN BEHEERSING 31
ENKELE VOORBEELDEN VAN ‘ACTING OUT’ IN RELATIE TOT TERRORISME 31
KORTE GESCHIEDENIS EN (POGING TOT) DEFINITIE VAN TERRORISME 32
DEFINIËRING 33
LANDEN EN TERRORISTISCHE TACTIEKEN: KUNNEN LANDEN OOK TERRORISME PLEGEN? 35
TERREURBESTRIJDING 36
VOORBEELDEN VAN MEERKEUZEVRAGEN OP HET EXAMEN IN JANUARI 37


LES 5: GASTCOLLEGE: DE DUIVEL IN ELK VAN ONS – CHRISTOPHE BUSCH 38


INTRODUCTIE 38
CENTRALE THEMA'S 38
BELANGRIJKE CASESTUDIES EN PERSONEN 38
PARADIGMA'S VAN DADERGEDRAG 39
BELANGRIJKE CONCLUSIES 45


LES 6: DE ETHIEK VAN MENSENRECHTEN (TOEGESPITST OP OORLOG IN GAZA) 46
Veiligheid, terrorisme en mensenrechten 2

,VORIGE LES 46
HUIDIGE LES 46
HANNAH ARENDT EN DE BANALITEIT VAN HET KWAAD 46
UVRM 47
DE SHOAH ALS FUNDEREND VERLEDEN 47
LEGITIMITEIT EN UVRM 48
GESCHIEDENIS VAN MENSENRECHTEN 49
TOTALITARISME EN ANALYSE VAN HET KWAAD 49
ACTUALISERING VAN DE TEKST VAN ARENDT: RECHT OP TERRORISME? 51


LES 7: HET FOLTERVERBOD IN NATIONAAL EN INTERNATIONAAL RECHT 52


VOORAF – HET FOLTERVERBOD IN NATIONAAL EN INTERNATIONAAL RECHT 52
HET FOLTERVERBOD – DE TWEE MOGELIJKE ETHISCHE POSITIES 53
“WREEDHEID” IN DE GESCHIEDENIS VAN DE (WESTERSE) FILOSOFIE 54
FOLTERING – DE VIJF VOORNAAMSTE RECHTVAARDIGINGSGRONDEN 55
VOORBEELDEN VAN MEERKEUZEVRAGEN OP HET EXAMEN IN JANUARI 57


LES 8: (BELGISCH) STRAFRECHTELIJK INSTRUMENTARIUM INZAKE TERRORISME 58


LES 9: GASTCOLLEGE: DE ZWARTE JASMIJN OF DE DWALINGEN VAN EEN LONE ACTOR DOORHEEN
EUROPA (PAUL PONSAERS) 58


ABDESSALEM LASSOUED - IS HIJ EEN LONE ACTOR? 58
HISTORIE AL QAIDA 58
HISTORIE IS 62
AHMED ROUISSI 63
CASE 1: ANIS AMRI 65
CASE 2: ABDEL MAJID TOUIL 66
CASE 3: BRAHIM AOUISSAOUI 66
CASE 4: MOHAMED LAHOUAIEJ BOUHLEL 67
CASE 5: ABELSSALEM LASSOUED 67
CONCLUSIE 69


MOGELIJKE EXAMENVRAGEN 70


PUNTENVERDELING 71


WAT TE KENNEN? 71




Veiligheid, terrorisme en mensenrechten 3

, Les 1: Veiligheid als seman0sch sleepnet

Examen

v De illustra7es in de ppt zijn niet te kennen
v 3-4 vragen voor de teksten (17 punten) Rond elk gastcollege wordt er 1 vraag gesteld.
v Examen: 20 meerkeuzevragen over de 5 te bestuderen teksten + gastcolleges – verhoogde cesuuur (zie info op
canvas) – dit betekent dat je minstens 12 vragen juist moet hebben
v Opnames worden van canvas verwijderd op 31/12 om middernacht
v De teksten die de prof voorziet zijn teksten die stellingen poneren over verschillende disciplines: ze werpen een
bepaalde vraag op.
Ø Sociologische kijk: Garland
Ø Criminologische kijk: Lucia Zedner
Ø Rechtsfilosofische: Lubban
Ø Recht: Sheffler


Doelstellingen

v Trigger warning (!) – veiligheid is controversieel thema – debat wordt vaak in iden7taire verwoordingen gevoerd –
zo zou veiligheid een ’rechts’ thema (hard doorpakken) zijn en ‘laisser faire laisser passer’ een ‘links’ axioma (elke
vorm van geweld hee[ zijn oorsprong in een vorm van depriva7e)

v De democra7sche rechtsstaat is geen links of rechts concept, wel een beschavingsinstrument
v Vlaams Belang scoort bij meest recente verkiezingen het slechtst op voorstellen die passen in de krijtlijnen van een
democra7sche rechtsstaat (op de voet gevolgd door N-VA)
v Linkse par7jen doen het in het algemeen beter – Groen kleurt het meest groen
v Dat betekent niet dat we in de cursus op extreemrechts gaan bashen
v Wel is het een feit dat mensen die op extreemrechts stemmen in feite stemmen voor de a`ouw van
rechtsbescherming

v Deze cursus gaat over publieke veiligheid = de manier waarop een staat maatschappelijke ordening tracht te
bewerkstelligen – afdracht van publieke veiligheid aan private actoren komt vaak voor (maar de uitwerking ervan is
voor een andere cursus)
v Hang naar veiligheid voorbije drie decennia fors toegenomen – subjec7eve veiligheid daalt terwijl objec7eve
veiligheid in aanzienlijke mate piekt (les 1 en 2)
Ø Subjec7eve veiligheid= Hoe veilig voel jij je? - is gekelderd de voorbije 30 jaar.
Ø Objec7eve veiligheid = Hoe veilig is het in werkelijkheid?
v Terrorisme draagt het risico van overschadng in zich – ’terror’ = extreme angst (zie les 4)
Ø Terrorisme= is geen doel op zich, maar dat er achterliggende beweegredenen zijn.
v Veiligheidsindustrie (publiek & privaat) hee[ er alle belang bij om de dreiging en angst te bestendigen (zie les 2)
v Repressie van andersgezinden stuit op minder (interna7onaal) protest als die geframed wordt als strijd tegen
terroristen (zie les 6) – voor democra7sche overheden is het moeilijk om terug te keren op gezege schreden – grote
kans op gezichtsverlies (zie les 8) – wel “morele kosten” van schandalen als Guantanamo bay en Gaza (zie les 7)




Veiligheid, terrorisme en mensenrechten 4

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
tillyspringael Vrije Universiteit Brussel
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
35
Member since
3 year
Number of followers
23
Documents
14
Last sold
2 months ago

4.5

2 reviews

5
1
4
1
3
0
2
0
1
0

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions