100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

ABEKA Consumer Math TEST 5 Question and answers verified to pass 2024/2025

Rating
-
Sold
-
Pages
4
Grade
A+
Uploaded on
15-10-2024
Written in
2024/2025

ABEKA Consumer Math TEST 5 Question and answers verified to pass 2024/2025 ABEKA Consumer Math TEST 5 $4,350 - correct answer Disposable income: $34,800 % spent on food: 12.5% Amount spent on food: ? $28,500 - correct answer Disposable income: ? % spent on food: 14% Amount spent on food: $3,990 16% - correct answer Disposable income: $27,600 % spent on food: ? Amount spent on food: $4,416 .175 unit price - correct answer 12 oz. for $2.10 (find unit prices to the nearest tenth of one cent in prob.4-8) 3.083 unit price - correct answer 3 kg for $9.25 .047 unit price - correct answer 32 oz. for $1.50

Show more Read less
Institution
MATH 172
Course
MATH 172








Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
MATH 172
Course
MATH 172

Document information

Uploaded on
October 15, 2024
Number of pages
4
Written in
2024/2025
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Content preview

ABEKA Consumer Math TEST 5
$4,350 - correct answer ✔Disposable income: $34,800
% spent on food: 12.5%
Amount spent on food: ?


$28,500 - correct answer ✔Disposable income: ?
% spent on food: 14%
Amount spent on food: $3,990


16% - correct answer ✔Disposable income: $27,600
% spent on food: ?
Amount spent on food: $4,416


.175 unit price - correct answer ✔12 oz. for $2.10
(find unit prices to the nearest tenth of one cent in prob.4-8)


3.083 unit price - correct answer ✔3 kg for $9.25


.047 unit price - correct answer ✔32 oz. for $1.50


.215 unit price - correct answer ✔10 lb. for $2.15


.010 unit price - correct answer ✔400 g for $3.80

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
Academia199 Chamberlain College Of Nursing
View profile
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
349
Member since
3 year
Number of followers
208
Documents
18918
Last sold
5 days ago

3.9

50 reviews

5
27
4
6
3
7
2
3
1
7

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions