DSC1520
ASSIGNMENT 5 FOR 2024
FEND TUTORIALS
,Question 1
Question 2
Answer saved
Marked out of 4.00
Flag question
Question text
Lighting Warehouse produces q𝑞 solar lamps at a fixed cost of R10000𝑅10000 per week. Each lamp
costs R150𝑅150 to produce and is sold for R350.𝑅350.
How many lamps were produced and sold if they made a loss of R2000?𝑅2000?
a.
5050
b.
1010
c.
6060
d.
4040
Clear my choice
Whatsapp Marlvin @ +2763 173 8181
, Question 3
Answer saved
Marked out of 4.00
Flag question
Question text
The Soft-toy company knows from past experience that if it charges P𝑃 rand per teddy bear the number
sold per week will be x𝑥 teddy bears, where P=10−0,001x𝑃=10−0,001𝑥. The cost to produce x𝑥 teddy
bears per week is given by C=5000+2x𝐶=5000+2𝑥 rand. Select the mathematics equations for the
revenue and profit functions of the company.
a.
TR=10−0,001x2;π=−0,001x2+2x−4990𝑇𝑅=10−0,001𝑥2;𝜋=−0,001𝑥2+2𝑥−4990
b.
TR=10−0,001x2;π=5000+2x𝑇𝑅=10−0,001𝑥2;𝜋=5000+2𝑥
c.
TR=10x−0,001x2;π=−0,001x2+8x−5000𝑇𝑅=10𝑥−0,001𝑥2;𝜋=−0,001𝑥2+8𝑥−5000
d.
TR=10−0,001x;π=−0,001x2−2x−4990𝑇𝑅=10−0,001𝑥;𝜋=−0,001𝑥2−2𝑥−4990
Clear my choice
Question 4
Answer saved
Marked out of 4.00
Flag question
Question text
If the demand function is
P=100−20Q,𝑃=100−20𝑄,
where P𝑃 is price per item and Q𝑄 is the number of units produced (in thousands). The daily fixed costs
amount to R40𝑅40 and the production cost per unit is R10.𝑅10. How many units should be
produced per day to break even?
a.
500500 or 40004000
b.
Whatsapp Marlvin @ +2763 173 8181
ASSIGNMENT 5 FOR 2024
FEND TUTORIALS
,Question 1
Question 2
Answer saved
Marked out of 4.00
Flag question
Question text
Lighting Warehouse produces q𝑞 solar lamps at a fixed cost of R10000𝑅10000 per week. Each lamp
costs R150𝑅150 to produce and is sold for R350.𝑅350.
How many lamps were produced and sold if they made a loss of R2000?𝑅2000?
a.
5050
b.
1010
c.
6060
d.
4040
Clear my choice
Whatsapp Marlvin @ +2763 173 8181
, Question 3
Answer saved
Marked out of 4.00
Flag question
Question text
The Soft-toy company knows from past experience that if it charges P𝑃 rand per teddy bear the number
sold per week will be x𝑥 teddy bears, where P=10−0,001x𝑃=10−0,001𝑥. The cost to produce x𝑥 teddy
bears per week is given by C=5000+2x𝐶=5000+2𝑥 rand. Select the mathematics equations for the
revenue and profit functions of the company.
a.
TR=10−0,001x2;π=−0,001x2+2x−4990𝑇𝑅=10−0,001𝑥2;𝜋=−0,001𝑥2+2𝑥−4990
b.
TR=10−0,001x2;π=5000+2x𝑇𝑅=10−0,001𝑥2;𝜋=5000+2𝑥
c.
TR=10x−0,001x2;π=−0,001x2+8x−5000𝑇𝑅=10𝑥−0,001𝑥2;𝜋=−0,001𝑥2+8𝑥−5000
d.
TR=10−0,001x;π=−0,001x2−2x−4990𝑇𝑅=10−0,001𝑥;𝜋=−0,001𝑥2−2𝑥−4990
Clear my choice
Question 4
Answer saved
Marked out of 4.00
Flag question
Question text
If the demand function is
P=100−20Q,𝑃=100−20𝑄,
where P𝑃 is price per item and Q𝑄 is the number of units produced (in thousands). The daily fixed costs
amount to R40𝑅40 and the production cost per unit is R10.𝑅10. How many units should be
produced per day to break even?
a.
500500 or 40004000
b.
Whatsapp Marlvin @ +2763 173 8181