EAT RIGHT PREP (Pt #1) - PRACTICE QUESTIONS - RD EXAM WITH 100% CORRECT ANSWERS
EAT RIGHT PREP (Pt #1) - PRACTICE QUESTIONS - RD EXAM WITH 100% CORRECT ANSWERS *What is the upper limit of fat, in grams, that should be consumed by a healthy person requiring 2,500 kcal/day?* -875 -97 -218 -71 - Answer- 97 *Which of the following is a characteristic typically associated with the discussion method of teaching?* -helps learners master higher-level cognitive objectives -appeals to several of the learner's senses simultaneously -works well for accomplishing objectives in the psychomotor domain -provides the instructor with more control of the teaching-learning situation than most other methods - Answer- Helps learners master higher-level cognitive objectives *What are transitional foods?* -foods that do not freeze well -foods that change texture in the mouth -foods prescribed once EN is discontinued -foods prescribed in the final diet progression stage after bariatric surgery - Answer- Foods that change texture in the mouth *Glycogenolysis is the breakdown of glycogen into glucose that occurs in the cells of the __________.* -stomach & SI -liver & muscle -kidney & brain -SI & kidney - Answer- Liver & muscle *Which agency would regulate the manufacture of canned chicken breast?* -Food Safety & Inspection Service (FSIS) -FDA -USDA -US Public Health Service (USPHS) - Answer- Food Safety & Inspection Service (FSIS) *How many kcals/oz does a standard infant formula provide?* -20 -22 -25 -28 - Answer- 20 *In the Campinha-Bacote Model, cultural competence originates in the _______.* -individual -family -community -society - Answer- Individual *What production forecasting method would be used if an assumption was made that actual occurrences follow an identifiable pattern over time?* -exponential smoothing -moving average -linear regression -a and b - Answer- A and b *Using the following figures, calculate the break-even point for the Green Cafe: Fixed costs =52000; variable costs = 85000; total sales = 210,000.* -86,666.66 -113,333.33 -130,000 -473,000 - Answer- 86,666.66 *A recipe requires 1 3/4 cup quick-cooking tapioca. Tapioca is purchased in twelve 8-oz boxes in a case and costs $41.88/case. Three cups of quick-cooking tapioca weighs 1 lb. What is the recipe cost for tapioca?* -2.33 -4.07 -5.24 -6.98 - Answer- $4.07 *What name is given to the purchasing document that is completed by the buyer and given to the supplier?* -FOB origin -purchase requisition -invoice -purchase order - Answer- Purchase order *Upon quarterly audit, the accountant found an error: the beginning inventory for the month of January was overstated. How would this affect the cost of goods sold (COGS) and net income for the month of January?* -The COGS for January would be more than it actually was, and the net income would be less than it actually was -The COGS for January would be less than it actually was, and the net income would be less than it actually was -The COGS for January would be more than it actually was, and the net income would be and the net income would be more than it actually was -The COGS for January would not be affected, and the net income for February would be less than it actually was - Answer- The COGS for January would be more than it actually was, and the net income would be less than it actually was *The astringent taste of fruits and vegetables is the result of the following component:* -anthocyanin -tannin -carotene -monosodium glutamate - Answer- Tannin *One of the key differences in value analysis and value added is:* -value analysis strives to reduce costs whereas value added strives to bundle components
Written for
- Institution
- CDR RD
- Course
- CDR RD
Document information
- Uploaded on
- March 16, 2024
- Number of pages
- 20
- Written in
- 2023/2024
- Type
- Exam (elaborations)
- Contains
- Questions & answers
Subjects
-
eat right prep pt 1 practice questions rd e
Also available in package deal