RD Exam Prep: Clinical Calculation Questions with 100% Correct Answers
RD Exam Prep: Clinical Calculation Questions with 100% Correct Answers Determine calorie content of a PN solution with 25% dextrose in 500 mL. - Answer- 500mL x 0.25 = 125g dextrose 125g dextrose x 3.4 kcal/g = 425 kcal What is the amount of additional water provided by switching the current formula of jevity 1.2 @ 55 mL/hr with 61% fluid to Osmolite 1.2 @ 80 mL/hr with 75% fluid? - Answer- 55mL/hr x 24hrs = 1320mL x .61 = 805mL water 80mL/hr x 24 hrs = 1920mL x .75 = 1440mL 1440mL - 805mL = 635mL Determine the calories of amino acids in the new rate of a parenteral nutrition solution. The patient is currently receiving: total of 600 mL solution/day, of which is 400 mL 5% amino acids, but your new final rate needed is 60 mL/hr/day. - Answer- Current solution: 600mL/d New solution: 60mL/hr x 24 hrs = 1440mL/d (600/400) = (1440/x) 600x = 400 x 1440 600x = 576000 x = 960mL of 5% amino acids 960mL x 0.05 = 48g amino acids 48g amino acids x 4 kcal/g = 192 kcal amino acids A patient needs to increase calories by 200 kcal/d. How much weight will the patient gain over the course of 24 weeks? - Answer- 200kcal/day x 7 days/wk = 1400kcal/wk 1400kcal/wk x 24 wks = 33600kcal 33600kcal / 3500kcal/lb = 9.6lbs Calculate the number of calories provided from carbohydrates in the following PN solution with the following rate: 45 mL over 21 hr. Given standard formula: 100 mL 30% dextrose 400 mL 6% AA 250 mL 20% lipid - Answer- 45 mL x 21 hours = 945 mL total 100 mL + 400 mL +250 mL = 750 mL standard formula 954 mL/750 mL = 1.27 (conversion factor) 100 mL dextrose x 1.27= 127mL dextrose 127 x .30% dextrose = 38.1 grams of dextrose 38.1 gm dextrose x 3.4 kcal per gram = 129.54 kcal or 130 kcal rounded How many carbs are in the following meal? ½ cup raw cucumber, 6 chicken nuggets, ½ medium orange, 1 cup French fries, 8 oz low fat milk. - Answer- ½ cup raw cucumber = free food 6 chicken nuggets, = 15 cho ½ medium orange, = 7 cho 1 cup French fries, =15 cho 8 oz low fat milk. = 12 cho Total = 49 cho What is the nitrogen balance of the following patient: 90 g protein intake, UUN: 37 - Answer- UUN = (90/6.25) - 37 - 4 14.4-41 -26.6 How many mg of dextrose is in the following solution: 50 mL/hr of 17% dextrose. - Answer- 50mL/hr x 24 hrs = 1200mL/day 1200mL x .17 = 204 g dextrose 204g dextrose x 1000 mg/g = 204000mg dextrose What is the adjusted body wt for a female who is 163 cm with a bilateral foot amputation? - Answer- Foot amputation = 1.5% Both feet = 3% IBW = 100 + 5 (163cm / 2.54cm/inch) = 100 + 5(4) = 120 120 x 0.03 = 3.6 120-3.6 = 116.4 lbs How many calories does an enteral solution that provides 1 kcal/mL at 5/8 strength infusing at 75 mL/hr provide? - Answer- 75mL/hr x 24hrs/d = 1800mL/d 1800mL (5/8) = 1800mL (0.625) = 1125mL
Written for
- Institution
- CDR RD
- Course
- CDR RD
Document information
- Uploaded on
- March 16, 2024
- Number of pages
- 11
- Written in
- 2023/2024
- Type
- Exam (elaborations)
- Contains
- Questions & answers
Subjects
-
rd exam prep clinical calculation questions with
Also available in package deal