CHEM 103 M2: Exam Questions and Correct Answers
2. 1.18 moles of C9H8NO4Cl Grams = 1.18 moles X 229.614 = 270.944 grams -- 270.9 grams of C9H8NO4Cl C = 9 x 12.01 = 108.09 H = 8 x 1.008 = 8.064 N = 1 x 14.01 = 14.01 O = 4 x 16.00 = 64 Cl = 1 x 35.45 = 35.45 Molecular Weight of C
Written for
- Institution
- CHEM 103 M2
- Course
- CHEM 103 M2
Document information
- Uploaded on
- March 1, 2024
- Number of pages
- 17
- Written in
- 2023/2024
- Type
- Exam (elaborations)
- Contains
- Questions & answers
Subjects
- chem 103 m2 exam
- chem 103
-
chem 103 m2 exam questions and correct answers