Managerial Accounting Exam One
As the level of activity increases, how will a mixed cost in total and per unit behave?ANSWER In total - Increase Per Unit - Decrease At an activity level of 8,400 machine-hours in a month, Falks Corporation's total variable production engineering cost is $732,480 and its total fixed production engineering cost is $180,400. What would be the total production engineering cost per machine-hour, both fixed and variable, at an activity level of 8,800 machine-hours in a month? Assume that this level of activity is within the relevant range. -ANSWER-Variable cost per machine-hour = $732,480 ÷ 8,400 machine-hours = $87.20 per machine-hour Fixed cost per machine-hour at 8,800 machine-hours = $180,400 ÷ 8,800 machine-hours = $20.50 per machine-hour
Written for
- Institution
- Managerial Accounting
- Course
- Managerial Accounting
Document information
- Uploaded on
- February 23, 2024
- Number of pages
- 12
- Written in
- 2023/2024
- Type
- Exam (elaborations)
- Contains
- Questions & answers
Subjects
- managerial accounting
-
managerial accounting exam
-
managerial accounting exam one