100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

HESI A2 MODULE SECTION II SET 2 MATHEMATICS (2021 Revised Exam Practice Guide Contains 50 Questions all answered from Set 2)

Rating
-
Sold
-
Pages
17
Grade
A+
Uploaded on
22-01-2024
Written in
2023/2024

HESI A2 MODULE SECTION II SET 2 MATHEMATICS (2021 Revised Exam Practice Guide Contains 50 Questions all answered from Set 2) 1. 8327 – 1278 = a. 7149 b. 7209 c. 6059 d. 7049 1. D 8327 – 1278 = 7049 2. 294 X 21 = 2. B a. 6017 b. 6174 c. 6728 d. 5679 294 X 21 = 6174 3. 1278 + 4920 = a. 6298 b. 6108 c. 6198 d. 6098 3. C 1278 + 4920 = 6198 4. 285 * 12 = 4. A a. 3420 b. 3402 c. 3024 d. 2322 285 * 12 = 3420 5. 4120 – 3216 = a. 903 b. 804 c. 904 d. 1904 5. C 4120 – 3216 = 904 6. 2417 + 1004 = a. 3401 b. 4321 c. 3402 d. 3421 6. D 2417 + 1004 = 3421 7. 1440 ÷ 12 = a. 122 b. 120 c. 110 d. 132 7. B 1440 ÷ 12 = 120 8. 2713 – 1308 = a. 1450 b. 1445 c. 1405 d. 1455 8. C 2713 – 1308 = 1405 9. It is known that x2+4x=5. Then x can be a.0 b. -5 c.1 d. Either (b) or (c) 9. D x2 +4x=5, x2+4x-5=0, x2+5x-x-5=0, factorize x(x+5)-1(x+5)=o, (x+5)(x-1)=0. x + 5 = 0 or x - 1 = 0, x = 0 - 5 or x = 0 + 1, x = -5 or x = 1, either b or c. 10. (a+b)2 = 4ab. What is necessarily correct? a. a > b b. a < b c. a = b d. None of the Above 10. C Open parenthesis: 2a + 2b = 4ab, divide both sides by 2 = a+b=2ab or a+b=ab + ab, therefore a=ab and b=ab, therefore a=b. 11. The sum of the digits of a 2-digit number is 12. If we switch the digits, the number we get will be greater than the initial one by 36. Find the initial number. a. 39 b. 48 c. 57 d. 75 11. B Let the XY represent the initial number, X + Y = 12, YX=XY+ 36, Only b = 48 satisfies both equations above from the given options. 12. Two friends traveled to a nearby city. In the second day they travelled 75 miles more than the first day, and in the third day, they travelled a third of the distance covered in the second day. How many miles did they cover in the first day, if the total travelled was 170 miles? a. 30 miles b. 35 miles c. 105 miles d. 135 miles 12. A 13. Kate’s father is 32 years older than Kate is. In 5 years, he will be five times older. How old is Kate? a.2 b.3 c.5 d.6 13. B Let the father’s age=Y, and Kate’s age=X, therefore Y=32+X, in 5yrs y=5x,substituting for Y will be 5x = 32+X, 5x – x = 32, 4X=32,X= 32/8, x = 8, Kate will be 8 in 5 yrs time, so Kate’s present age = 8-5=3. 14. If Lynn can type a page in p minutes, what portion of the page can she do in 5 minutes? a. 5/p b. p - 5 c. p + 5 d. p/5 14. D 15. If Sally can paint a house in 4 hours, and John can paint the same house in 6 hours, how long will it take for both of them to paint the house together? a. 2 hours and 24 minutes b. 3 hours and 12 minutes c. 3 hours and 44 minutes d. 4 hours and 10 minutes 15. A Let X represent the house, Sally paints X in 4hrs or ¼ X per 1hr or 60 minutes, John paints X in 6 hours or at 1/6X per 1hr or 60mins. Working together, they will paint 1/4x + 1/6x in 1hr or 60minutes = 10/24x = 5/12x every 60 minutes, to paint x = 60 minutes x 12/5 = 144 minutes or 2 hrs and 24 minutes. 16. Employees of a discount appliance store receive an additional 20% off the lowest price on any item. If an employee purchases a dishwasher during a 15% off sale, how much will he pay if the dishwasher originally cost $450? a. $280.90 b. $287 c. $292.50 d. $306 16. D The cost of the dishwasher = $450, 15% discount = 15/100 x 450 = $67.5, The new price = 450 – 67.5 = $382.5, 20% discount on lowest price = 20/100 x 382.5 = $76.5, so the final price = $306. 17. The sale price of a car is $12,590, which is 20% off the original price. What is the original price? 17. D a. $14,310.40 b. $14,990.90 c. $15,108.00 d. $15,737.50 Original price = x, 80/100 = 12590/X, 80X = 1259000, X = 15737.50. 18. A goat eats 214 kg. of hay in 60 days, while a cow eats the same amount in 15 days. How long will it take them to eat this hay together? a. 37.5 b. 75 c. 12 d. 15 18. C Total hay = 214 kg, The goat eats at a rate of 214/60days = 3.6kg per day. The Cow eats at a rate of 214/15 = 14.3kg per day, Together they eat 3.6 + 14.3 = 17.9 per day. At a rate of 17.9kg per day, they will consume 214kg in 214/17.9 = 11.96 or 12 days approx. 19. Express 25% as a fraction. a. 1/4 b. 7/40 c. 6/25 d. 8/28 19. A 25% = 25/100 = 1/4 20. Express 125% as a decimal. a. .125 b. 12.5 c. 1.25 d. 125 20. C 125/100 = 1.25 21. Solve for x: 30 is 40% of x a. 60 b. 90 c. 85 d. 75 21. D 40/100 = 30/X = 40X = 30*100 = 3000/40 = 75

Show more Read less
Institution
HESI A2
Course
HESI A2










Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
HESI A2
Course
HESI A2

Document information

Uploaded on
January 22, 2024
Number of pages
17
Written in
2023/2024
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
QUICKEXAMINER Walden University
View profile
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
87
Member since
1 year
Number of followers
44
Documents
5450
Last sold
2 weeks ago
QUICK EXAMINER

Looking for high-quality study materials to help you excel? You’re in the right place! I provide well-structured notes, summaries, essays, and research papers across various subjects, all designed to make studying easier and more efficient. Why Choose My Materials? ✔ Comprehensive and well-organized content ✔ Easy-to-understand explanations ✔ Time-saving summaries for exams and research ✔ Carefully curated to ensure accuracy and clarity Each document is crafted to provide valuable insights, helping you grasp concepts quickly and effectively. Whether you're preparing for exams, writing an assignment, or just need clear and concise notes, my resources will support your academic journey. Browse my collection and take your studies to the next level

Read more Read less
3.6

15 reviews

5
5
4
5
3
2
2
0
1
3

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions