100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

Ch 8 Pearson VUE - Real Estate Math Calculations. Multiple Choice Questions And Correct Answers

Rating
-
Sold
-
Pages
20
Grade
A+
Uploaded on
10-01-2024
Written in
2023/2024

Ch 8 Pearson VUE - Real Estate Math Calculations. Multiple Choice Questions And Correct Answers I. An office manager was paid $1,000 per month plus 0.0025% (1/4) of one percent of all office sales. In November, she received $2,780. This amount was based on monthly sales of A. $556,000. B. $712,000. C. $912,000. D. $1,112,000. B $2,780 - $1,000 (salary) = $1,780 attributable to sales $1,780 / 0.0025% = $712,000 total office sales 2. What investment is necessary for a yield of $500 per month at 6 percent interest? A. $8,333.33 B. $60,000 C. $100,000 D. $120,000 C $500 per month = $6,000 per year $6,000 / 0.06% = $100,000 = $100,000 investment yielding $6,000 per year at 6% 3. A 30-acre rectangular parc

Show more Read less
Institution
Course










Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Course

Document information

Uploaded on
January 10, 2024
Number of pages
20
Written in
2023/2024
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Content preview

Ch 8 Pearson VUE - Real Estate Math
Calculations. Multiple Choice Questions And
Correct Answers
I. An office manager was paid $1,000 per month plus 0.0025% (1/4) of one percent
of all office sales. In November, she received $2,780. This amount was based on
monthly sales of

A. $556,000.
B. $712,000.
C. $912,000.
D. $1,112,000.
B

$2,780 - $1,000 (salary) =
$1,780 attributable to sales
$1,.0025% = $712,000 total office sales
2. What investment is necessary for a yield of $500 per month at 6 percent
interest?

A. $8,333.33
B. $60,000
C. $100,000
D. $120,000
C

$500 per month = $6,000 per year
$6,.06% = $100,000 =
$100,000 investment yielding $6,000 per year at 6%
3. A 30-acre rectangular parcel has 660 feet on the street side. What is the depth
of the parcel in feet?

A. 738.42
B. 963.7
C. 1,240
D. 1,980
D

Known dimension = 660 ft.
TOTAL area is 30 acres, or 30 x 43,560 = 1,306,800 sq ft.

To find one dimension of a rectangle when total area and other dimension are known,
divide the known dimensions into the total area.

,4. A list price was set to leave the owner with $90,000 after a 6 percent
commission was deducted from the sales price. What was the list price?

A. $95,400
B. $95,745
C. $95,905
D. $96,000
B

$90,000 is left after 6% of the sale is taken out so 94% of the list price is $90,000
5. Which is the correct formula to determine the interest rate?

A. Interest rate = Interest earned / Principal
B. Interest rate = Interest earned x Principal x Time
C. Interest rate = Interest earned / Time
D. Interest rate= Interest earned x Time
A

The rate is the part divided by the whole.
6. The next monthly interest payment on a loan balance of$17,835 is $132.28. The
interest rate on the loan is

A. 6.78%.
B. 7.4%.
C. 8.9%.
D. 13.48%.
C

Monthly interest of $132.28 x 12 = yearly interest of $1,587.36

interest earned (part) / principal (whole) = rate

$1,587.36 / $17,835 = 0.089, or 8.9%
7. On a 70-foot-by-70-foot rectangular lot, the side yard building setbacks are 10
feet. The front yard setback is 25 feet, and the rear set back is 20 feet. What is the
maximum square footage possible for a one-story structure?

A. 1,000
B. 1,200
C. 1,250
D. 4,900
C

Building maximum width is 50 feet because there are 10-ft setbacks on each side.
Maximum depth is 25 ft because front yard and rear yard setbacks total 45 ft (70 ft - 45
ft). Multiply width (50 ft) by depth (25 ft) to find square footage

, 8. J purchased 4 lots at $12,000 each and divided them into 6 lots that were sold
for $9,600 each. What was J's percentage of profit based on his cost?

A. 6%
B. 12%
C. 20%
D. 24%
C

Four lots at $12,000 each = $48,000 cost

6 lots at $9,600 each = $57,600 selling price

$57,600 - $48,000 = $9,600 profit.

To find percentage, divide the net by the cost:

$9,600 (net) / $48,000 (cost) = 0.02, of 20%
9. K purchased a property for $175,000. K wishes to sell the property. If the total
selling costs will equal 11 percent of the sales price, how much will the property
have to appreciate in value for K to break even?

A. $19,612
B. $20,311
C. $21,629
D. $23,730
C

To break even, the sales price must be $175,000 plus 11% of the sales price, so
$175,000 = 89% of the sales price

$175,000 (part) / 0.89 (rate) = $196,629

Sales price $196,629. But the question asks for appreciation, so $196,629 - $175,000 =
$21,629
10. A mill would be expressed as

A. $0.001
B. $0.01
C. $0.1
D. $1.0
A

A mill is a tenth of a cent, and a cent is 0.01
11. A house purchased four years ago for $50,000 has increased in value by 10
percent each year since purchase. The house is now worth
$15.49
Get access to the full document:

100% satisfaction guarantee
Immediately available after payment
Both online and in PDF
No strings attached


Also available in package deal

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
ACADEMICAIDSTORE Chamberlain College Of Nursing
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
1193
Member since
4 year
Number of followers
889
Documents
11506
Last sold
1 week ago
ACADEMICAID STORE

Contact : Email: : I have solutions for : Nursing, Business, Economics, Accounting, statistics, chemistry, Biology and all Courses, Certifications and Subjects. Send us a message in case you need any additional information! Nursing Being my main profession line, I have essential guides that are Almost A+ graded, I am a very friendly person: If you would not agreed with my solutions I am ready for refund.

Read more Read less
4.1

173 reviews

5
95
4
29
3
28
2
6
1
15

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions