100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

TEST BANK FOR MANAGERIAL ACCOUNTING 17th EDITION BY GARRISON VERSION 1 ALL CHAPTERS INCLUDED .

Rating
-
Sold
-
Pages
579
Grade
A+
Uploaded on
22-12-2023
Written in
2023/2024

MANAGERIAL ACCOUNTING 17th EDITION BY GARRISON VERSION 1 ALL CHAPTERS INCLUDED . (ALL ANSWERS ARE PROVIDED AT THE END OF ALL QUESTIONS 2nd PART.) 1) Dobosh Corporation has provided the following information: Cost per Unit Cost per Period Direct materials $ 7.05 Direct labor $ 3.65 Variable manufacturing overhead $ 1.60 Fixed manufacturing overhead $ 113,400 Sales commissions $ 1.50 Variable administrative expense $ 0.55 Fixed selling and administrative expense $ 36,450 Required: a. For financial reporting purposes, what is the total amount of product costs incurred to make 9,000 units? b. For financial reporting purposes, what is the total amount of period costs incurred to sell 9,000 units? c. If 10,000 units are sold, what is the variable cost per unit sold? d. If 10,000 units are sold, what is the total amount of variable costs related to the units sold? e. If 10,000 units are produced, what is the total amount of manufacturing overhead cost incurred? f. If the selling price is $21.60 per unit, what is the contribution margin per unit sold? g. If 8,000 units are produced, what is the total amount of direct manufacturing cost incurred? h. If 8,000 units are produced, what is the total amount of indirect manufacturing costs incurred? i. What incremental manufacturing cost will the company incur if it increases production from 9,000 to 9,001 units? Version 1 2 Question Details AACSB : Analytical Thinking AICPA : BB Critical Thinking AICPA : FN Measurement Bloom's : Apply Type : Static Difficulty : 1 Easy Accessibility : Keyboard Navigation Accessibility : Screen Reader Compatible Learning Objective : 01-01 Understand cost classifications used for assigning costs to cost objects: Learning Objective : 01-03 Understand cost classifications used to prepare financial statements: prod Learning Objective : 01-02 Identify and give examples of each of the three basic manufacturing cost c Learning Objective : 01-04 Understand cost classifications used to predict cost behavior: variable co Learning Objective : 01-05 Understand cost classifications used in making decisions: relevant costs a Learning Objective : 01-06 Prepare income statements for a merchandising company using the traditiona Topic : Cost Classifications for Assigning Costs to Cost Objects Topic : Cost Classifications for Decision Making Topic : Cost Classifications for Manufacturing Companies Topic : Cost Classifications for Predicting Cost Behavior Topic : Cost Classifications for Preparing Financial Statements Topic : Using Different Cost Classifications for Different Purposes 2) Saxbury Corporation's relevant range of activity is 3,000 units to 7,000 units. When it produces and sells 4,200 units, its average costs per unit are as follows: Average Cost per Unit Direct materials $ 6.60 Direct labor $ 3.40 Variable manu

Show more Read less











Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Document information

Uploaded on
December 22, 2023
Number of pages
579
Written in
2023/2024
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
lectdenis Chamberlain College Of Nursing
View profile
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
2041
Member since
4 year
Number of followers
1588
Documents
6194
Last sold
1 week ago
online tutor

FOR THE BEST ASSIGNMENTS AND HOMEWORKS ,TO HELP AND TUTORING ALL KIND OF EXAMS

3.7

289 reviews

5
128
4
48
3
47
2
18
1
48

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions