100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

DSI MGTS Quiz No. 1_ [LBOMGTS] - PRESCRIPTIVE ANALYTICS (OPTIMIZATION) Fall 2023 with complete solution

Rating
-
Sold
-
Pages
29
Grade
A+
Uploaded on
05-10-2023
Written in
2023/2024

DSI MGTS Quiz No. 1_ [LBOMGTS] - PRESCRIPTIVE ANALYTICS (OPTIMIZATION) Fall 2023 with complete solution

Institution
DSI MGTS
Course
DSI MGTS










Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
DSI MGTS
Course
DSI MGTS

Document information

Uploaded on
October 5, 2023
Number of pages
29
Written in
2023/2024
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

  • dsi mgts

Content preview

4/19/23, 1 1:06 PM Quiz No. 1: [1222_LBOMGTS_K46] - PRESCRIPTIVE ANAL YTICS (OPTIMIZA TION)
https://dlsu.instructure.com/courses/1 19651/quizzes/313238 1/29Quiz No. 1
Due Mar 3 at 3pm Points 42 Questions 42
Available Feb 21 at 9:15am - Mar 3 at 3:05pm Time Limit 80 Minutes
Instructions
This quiz was locked Mar 3 at 3:05pm.
Attempt History
Attempt Time Score
LATEST Attempt 1 69 minutes 42 out of 42
Score for this quiz: 42 out of 42
Submitted Feb 21 at 10:24am
This attempt took 69 minutes.Multiple Choice:
Choose the correct answer . pts Question 1
A manager has determined that a potential new product can be sold at a
price of $10.00 each. The cost to produce the product is $5.00, but the
equipment necessary for production must be leased for $25,000 per year .
What is the break-even point? 5,000 units. Correct!Correct! 2,500 units Course Chat  4/19/23, 1 1:06 PM Quiz No. 1: [1222_LBOMGTS_K46] - PRESCRIPTIVE ANAL YTICS (OPTIMIZA TION)
https://dlsu.instructure.com/courses/1 19651/quizzes/313238 2/29 7,500 units. 10,000 units. pts Question 2
In order to produce a new product, a firm must lease equipment at a cost
of $10,000 per year . The managers feel that they can sell 5,000 units per
year at a price of $7.50. What is the highest variable cost that will allow
the firm to at least break even on this project? $2.50. $3.50. $4.50 $5.50. Correct!Correct! pts Question 3
A cost that does not vary with the production volume would be a fixed
cost. No answer text provided. False True Correct!Correct! No answer text provided. S e n d 4/19/23, 1 1:06 PM Quiz No. 1: [1222_LBOMGTS_K46] - PRESCRIPTIVE ANAL YTICS (OPTIMIZA TION)
https://dlsu.instructure.com/courses/1 19651/quizzes/313238 3/ pts Question 4
A cost that does not vary with the production volume would be a variable
cost. False Correct!Correct! No answer text provided. No answer text provided. True pts Question 5
Production has indicated that they can produce widgets at a cost of $4.00
each if they lease new equipment at a cost of $10,000. Marketing has
estimated the number of units they can sell at a number of prices (shown
below). Which price/volume option will allow the firm to avoid losing
money on this project? 3,000 units at $7.50 each. Correct!Correct! 1,000 units at $10.00 each. 4,000 units at $5.00 each.

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
Wiseman NURSING
View profile
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
6672
Member since
4 year
Number of followers
3838
Documents
25932
Last sold
21 hours ago
Testsprint

Updated exams .Actual tests 100% verified.ATI,NURSING,PMHNP,TNCC,USMLE,ACLS,WGU AND ALL EXAMS guaranteed success.Here, you will find everything you need in NURSING EXAMS AND TESTBANKS.Contact us, to fetch it for you in minutes if we do not have it in this shop.BUY WITHOUT DOUBT!!!!Always leave a review after purchasing any document so as to make sure our customers are 100% satisfied. **Ace Your Exams with Confidence!**

3.9

1367 reviews

5
673
4
246
3
210
2
76
1
162

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions