100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

MATH PLACEMENT TEST PRACTICE QUESTIONS AND ANSWERS 2023 WITH COMPLETE SOLUTION

Rating
-
Sold
-
Pages
2
Grade
A
Uploaded on
18-02-2023
Written in
2022/2023

MATH PLACEMENT TEST PRACTICE QUESTIONS AND ANSWERS 2023 WITH COMPLETE SOLUTION Salsa's recipe calls for 3 cups flour for every 2 cups sugar. If Salsa has 27 cups flour how many cups of sugar does she need? 18 cups Nuttella can run 8 miles in an hour and 16 minutes. How long does it take her to run one mile? 9.5 minutes The cost of 12 goldfish is $39. What is the rate? 39 dollars for every 12 goldfish AA can make 4 batches of cookies in half an hour. How many batches can she make in an hour and 45 minutes? 14 batches 1/2 of 1/3 1/6 3/4 divided by 1/8 6 (8 1/2n-3)4=430 What is n? 13 What is the prime factorization of 98? 7 to the power of two x 2 Find the mean: 39,34,35,42,45, and 12 34.5 Find the mode: 92, 100, 100, 23, 24, 99, 13.5, 13.5, 100 100 Find the median: 21, 32, 45, 60, 13, 25 28.5 Use the distributive property to rewrite 3(15-h) (3x15)-(3h) 52/.25 208 A cylinder has a diameter of 4 and a height of 14. What is he area? 175.84 units cubed 5 to the power of 4 625 The square root of 49 7 5+3 to the 2nd Power x 4 -10 31 2x(3x4+2)+(5x3-1) 42 5t=54 10.8 Llama graphs the point x at (-5, 3). Which quadrant is point x?

Show more Read less
Institution
Course








Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Course

Document information

Uploaded on
February 18, 2023
Number of pages
2
Written in
2022/2023
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Content preview

MATH PLACEMENT TEST PRACTICE QUESTIONS
AND ANSWERS 2023 WITH COMPLETE SOLUTION
Salsa's recipe calls for 3 cups flour for every 2 cups sugar. If Salsa has 27 cups flour
how many cups of sugar does she need?
18 cups
Nuttella can run 8 miles in an hour and 16 minutes. How long does it take her to run one
mile?
9.5 minutes
The cost of 12 goldfish is $39. What is the rate?
39 dollars for every 12 goldfish
AA can make 4 batches of cookies in half an hour. How many batches can she make in
an hour and 45 minutes?
14 batches
1/2 of 1/3
1/6
3/4 divided by 1/8
6
(8 1/2n-3)4=430 What is n?
13
What is the prime factorization of 98?
7 to the power of two x 2
Find the mean: 39,34,35,42,45, and 12
34.5
Find the mode: 92, 100, 100, 23, 24, 99, 13.5, 13.5, 100
100
Find the median: 21, 32, 45, 60, 13, 25
28.5
Use the distributive property to rewrite 3(15-h)
(3x15)-(3h)
52/.25
208
A cylinder has a diameter of 4 and a height of 14. What is he area?
175.84 units cubed
5 to the power of 4
625
The square root of 49
7
5+3 to the 2nd Power x 4 -10
31
2x(3x4+2)+(5x3-1)
42
5t=54
10.8
Llama graphs the point x at (-5, 3). Which quadrant is point x?

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
LECTMAGGY Chamberlain College Of Nursing
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
145
Member since
3 year
Number of followers
121
Documents
6310
Last sold
2 months ago
LECTMAGGY

Here, you will find everything you need in NURSING EXAMS AND TESTBANKS.Contact us, to fetch it for you in minutes if we do not have it in this shop.BUY WITHOUT DOUBT!!!!Always leave a review after purchasing any document so as to make sure our customers are 100% satisfied.

3.2

27 reviews

5
7
4
3
3
11
2
0
1
6

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions