Handboek voor leraren
Praktijkonderzoek in de school
Effectief leren
Krachtige leeromgeving:
Competentie: taak is duidelijk en haalbaar, leerling wordt gemotiveerd.
Relatie: betrek alle leerlingen, stimuleer onderlinge interactie, communiceer
duidelijk.
Autonomie: geef leerling keuzevrijheid aansluitend bij verschillende leerstijlen
en/of intelligenties.
OBIT
Onthouden: in kortetermijngeheugen, feiten
Begrijpen: leerling kan het in eigen woorden uitleggen
Integreren: kennis koppelen aan al bestaande voorkennis
Toepassen: kennis toepassen in andere context
Gegevens die je hebt verzameld op een overzichtelijke manier in een tabel of diagram
weergeven
1. In excel alle data verwerken tot een overzichtelijke tabel
2. In deze tabel kan je de data analyseren door: datareductie / data transformatie /
data combinatie
3. Relevante data in een diagram zetten. Cirkel- of staafdiagram in excel.
4. Controleer of je op basis van deze tabellen en diagrammen de onderzoeksvraag
kan beantwoorden
Conclusies en aanbevelingen
1. Formuleer een kort en duidelijk leesbaar antwoord op de onderzoeksvraag
2. Illustreer de uitspraak met voorbeelden uit de data
3. Koppel terug aan het theoretisch kader. Op welke punten komen jouw resultaten
wel en niet overeen met de theorie?
4. Geef op basis van je conclusie concreet advies aan scholen/docenten dat kan
worden toegepast in de lespraktijk
A: TK
B: PCK
C: TPK
D: CK
E: TCK
F: PK
College 1
Opbouw les:
1. Lesvoorbereiding
2. Start van de les
3. Kern van de les
4. Slot van de les
5. Reflectie op les: reflectiecirkel Korthagen
6. Reflectie op eigen handelen: vier bekwaamheden
, Lesvoorbereiding bestaat uit leerstofanalyse, beginsituatie en lesdoelen.
Leerstofanalyse
Uit welke elementen bestaat een leerstofanalyse?
Waaruit is een leerstofpiramide opgebouwd?
Leerstofanalyse van een methodeparagraaf uitvoeren.
Beginsituatie les beschrijven.
Lesdoelen opstellen bij geselecteerde lesstof.
Leerstofanalyse: leerstofelementen ordenen
Relevante gebieden: op schaalniveau, regels, relevante feiten & begrippen
Complexiteit:
Regen = eenvoudig begrip
Neerslag = complex begrip
Abstractiegraad:
Gesteentecyclus = niet zichtbaar = abstract begrip
Gesteente = tastbaar en waarneembaar = concreet begrip
Beginsituatie vaststellen: wat weten en kunnen de leerlingen al? (integratie met voorkennis)
Inschatting maken van waar de leerlingen van die leeftijd / schoolniveau aan toe zijn
Lesdoelen: wat moeten de leerlingen in deze les leren?
Praktijkonderzoek in de school
Effectief leren
Krachtige leeromgeving:
Competentie: taak is duidelijk en haalbaar, leerling wordt gemotiveerd.
Relatie: betrek alle leerlingen, stimuleer onderlinge interactie, communiceer
duidelijk.
Autonomie: geef leerling keuzevrijheid aansluitend bij verschillende leerstijlen
en/of intelligenties.
OBIT
Onthouden: in kortetermijngeheugen, feiten
Begrijpen: leerling kan het in eigen woorden uitleggen
Integreren: kennis koppelen aan al bestaande voorkennis
Toepassen: kennis toepassen in andere context
Gegevens die je hebt verzameld op een overzichtelijke manier in een tabel of diagram
weergeven
1. In excel alle data verwerken tot een overzichtelijke tabel
2. In deze tabel kan je de data analyseren door: datareductie / data transformatie /
data combinatie
3. Relevante data in een diagram zetten. Cirkel- of staafdiagram in excel.
4. Controleer of je op basis van deze tabellen en diagrammen de onderzoeksvraag
kan beantwoorden
Conclusies en aanbevelingen
1. Formuleer een kort en duidelijk leesbaar antwoord op de onderzoeksvraag
2. Illustreer de uitspraak met voorbeelden uit de data
3. Koppel terug aan het theoretisch kader. Op welke punten komen jouw resultaten
wel en niet overeen met de theorie?
4. Geef op basis van je conclusie concreet advies aan scholen/docenten dat kan
worden toegepast in de lespraktijk
A: TK
B: PCK
C: TPK
D: CK
E: TCK
F: PK
College 1
Opbouw les:
1. Lesvoorbereiding
2. Start van de les
3. Kern van de les
4. Slot van de les
5. Reflectie op les: reflectiecirkel Korthagen
6. Reflectie op eigen handelen: vier bekwaamheden
, Lesvoorbereiding bestaat uit leerstofanalyse, beginsituatie en lesdoelen.
Leerstofanalyse
Uit welke elementen bestaat een leerstofanalyse?
Waaruit is een leerstofpiramide opgebouwd?
Leerstofanalyse van een methodeparagraaf uitvoeren.
Beginsituatie les beschrijven.
Lesdoelen opstellen bij geselecteerde lesstof.
Leerstofanalyse: leerstofelementen ordenen
Relevante gebieden: op schaalniveau, regels, relevante feiten & begrippen
Complexiteit:
Regen = eenvoudig begrip
Neerslag = complex begrip
Abstractiegraad:
Gesteentecyclus = niet zichtbaar = abstract begrip
Gesteente = tastbaar en waarneembaar = concreet begrip
Beginsituatie vaststellen: wat weten en kunnen de leerlingen al? (integratie met voorkennis)
Inschatting maken van waar de leerlingen van die leeftijd / schoolniveau aan toe zijn
Lesdoelen: wat moeten de leerlingen in deze les leren?