Suppose a company has a current ratio of 2.5 times and a quick ratio of 1.5 times. If the
company's current liabilities are €100 million, the amount of inventory is closest to:
€50 million.
€100 million.
€150 million. Answer- B is correct.
Current ratio = Current assets/Current Liabilities = Current assets/ €100 million = 2.5
Therefore, current assets = €250 million
Quick ratio = (Current assets − Inventory)/ Current Liabilities = (€250 million −
Inventory)/€100 million = 1.5
Therefore, Inventory = €100 million
Given the following financial statement data, calculate the operating cycle for this
company.
In Millions ($)
Credit sales 25,000
Cost of goods sold 20,000
Accounts receivable 2,500
Inventory—Beginning balance 2,000
Inventory—Ending balance 2,300
Accounts payable 1,700
The operating cycle for this company is closest to:
42.0 days.
47.9 days.
78.5 days. Answer- C is correct.
Number of days of inventory = $2,300/($20,000/365) = 41.975 days
Number of days of receivables = $2,500/($25,000/365) = 36.5 days
Operating cycle = 41.975 + 36.5 days = 78.475 days
Note: The net operating cycle is 47.9 days.
Purchases = $20,000 + $2,300 − $2,000 = $20,300
Number of days of payables = $1,700/($20,300/365) = 30.567 days
The net operating cycle is 78.475 − 30.567 = 47.908 days
, Given the following financial statement data, calculate the net operating cycle for this
company.
In Millions ($)
Credit sales 40,000
Cost of goods sold 30,000
Accounts receivable 3,000
Inventory—Beginning balance 1,500
Inventory—Ending balance 2,000
Accounts payable 4,000
The net operating cycle of this company is closest to:
3.8 days.
24.3 days.
51.7 days. Answer- A is correct.
Number of days of inventory = $2,000/($30,000/365) = 24.333 days
Number of days of receivables = $3,000/($40,000/365) = 27.375 days
Operating cycle = 24.333 + 27.375 days = 51.708 days
Purchases = $30,000 + $2,000 − $1,500 = $30,500
Number of days of payables = $4,000/($30,500/365) = 47.869 days
The net operating cycle is 51.708 − 47.869 = 3.839 days
The bond equivalent yield for a 182-day US Treasury bill that has a price of $9,725 per
$10,000 face value is closest to:
5.44%.
5.53%.
5.67%. Answer- C is correct.
Bond equivalent yield = [($10,000 − 9,725)/$9,725 ] × (365/182) = 5.671 percent
A company increasing its credit terms for customers from 1/10, net 30 to 1/10, net 60
will most likely experience:
an increase in cash on hand.
a higher level of uncollectible accounts.