100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

ACCTG 180 W05 Problems|Introduction to Managerial Accounting | Excel | Fall 2025/2026 Update | 100% Correct.

Rating
-
Sold
-
Pages
12
Grade
A+
Uploaded on
20-11-2025
Written in
2025/2026

ACCTG 180 W05 Problems|Introduction to Managerial Accounting | Excel | Fall 2025/2026 Update | 100% Correct.










Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Document information

Uploaded on
November 20, 2025
Number of pages
12
Written in
2025/2026
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Content preview

With things going well at the Surf Shop Jeremy has decided to help out a friend who owns the compan
board that Jeremy sells in his shop. He has asked you to go spend sometime with Pacific Surfboards to
make some decisions about the future of their business.



Pacific Surfboards makes and sells surfboards, specifically the La Jolla Surfboard, to small surf shops along the Ca
following cost data for his current production levels. He is able to produce up to 2500 surfboards with the resour

Pacific Surfboards Cost Data
Direct Materials (per unit) $ 110

Direct Labor (per unit) $ 55
Indirect Materials (per unit) $ 11
Variable manufacturing overhead (per unit) $ 4
Fixed manufacturing overhead $ 10,000
Fixed selling & administrative expenses $ 12,500

Using the cost data from Pacific Surfboards, answer the following questions

A. If 1000 units were produced, what is the variable cost per unit?

Variable Cost per Unit, 1,000 Units
Direct Materials $ 110
Direct Labor $ 55
Indirect Materials $ 11
Variable manufacturing overhead $ 4
Variable Cost per Unit $ 180


B. If 2500 units were producted, what is the variable cost per unit?

Variable Cost per Unit, 2,500 Units
Direct Materials $ 110
Direct Labor $ 55
Indirect Materials $ 11
Variable manufacturing overhead $ 4
Variable Cost per Unit $ 180

C. Calculate the total variable costs for the manufacturing levels of 500, 750 & 1500 units

, Number of Total Variable
Variable Cost per Surfboards Cost of
Surfboard Manufactured Surfboard
$ 180 500 $ 90,000
$ 180 750 $ 135,000
$ 180 1500 $ 270,000

D. Calculate the total manufacturing overhead costs for the manufacturing levels of 800, 1600 & 2500


Number of Total
Manufacturing Surfboards Manufacturing
Overhead per Unit Manufactured Overhead
$ 4 800 $ 13,200
$ 4 1600 $ 16,400
$ 4 2500 $ 20,000




E. The fixed expenses total $22,500 per month. Regardless of whether the company produces and sells any surfb
costs. Pacific Surfboards want to figure out what his average fixed cost per surfboard is at the manufacturing lev


Number of Average Fixed
Surfboards Cost per
Monthly Fixed Costs Manufactured Surfboard
$ 22,500 500 $ 45
$ 22,500 750 $ 30
$ 22,500 1500 $ 15




The La Jolla model sells for $250 and has a per-unit variable cost of $180 associated with its productio
expenses of $22,500 per month. In August the company sold 425 of the La Jolla surfboards.


F. Calculate the contribution margin per unit for the La Jolla Surfboard

Contribution Margin Per Unit
Sales Price per Unit $ 250
Variable costs per unit $ 180

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
Wiseman NURSING
View profile
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
6557
Member since
4 year
Number of followers
3834
Documents
25683
Last sold
6 hours ago
Testsprint

Updated exams .Actual tests 100% verified.ATI,NURSING,PMHNP,TNCC,USMLE,ACLS,WGU AND ALL EXAMS guaranteed success.Here, you will find everything you need in NURSING EXAMS AND TESTBANKS.Contact us, to fetch it for you in minutes if we do not have it in this shop.BUY WITHOUT DOUBT!!!!Always leave a review after purchasing any document so as to make sure our customers are 100% satisfied. **Ace Your Exams with Confidence!**

3.9

1360 reviews

5
670
4
245
3
210
2
74
1
161

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions