100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

HESI MATH 2025 QUESTIONS AND VERIFIED ANSWERS

Rating
-
Sold
-
Pages
8
Grade
A+
Uploaded on
03-12-2024
Written in
2024/2025

HESI MATH QUESTIONS AND ANSWERS HESI MATH QUESTIONS AND ANSWERS HESI MATH QUESTIONS AND ANSWERS

Institution
HESI MATH
Course
HESI MATH









Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
HESI MATH
Course
HESI MATH

Document information

Uploaded on
December 3, 2024
Number of pages
8
Written in
2024/2025
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Content preview

HESI MATH
A Farmer has 240 acres under cultivation at the cost $188.99 per acre. If he averages a yield of 60 bushel
per acre, what profit is expected if the price per bushel is $5.67 - ANS First figure out total cost
cultivation. $189.99 per acre x 240 acres = $45,357.60 So basically it costs the farmer $45,357.60 to
maintain 240 acres. Next, figure out how much he earns per bushel. 60 bushels per acre x 240 acres-
14,400 bushel total. 14,400 x $5.67 (cost per bushel) = $81,648 $81,648 is how much he earns, but you
have to subtract $45,357.60 because that's how much he is losing (spending) to maintain his farm
$81,648- $45,357.60 = $36,290.40



( Rounded to the tenths)

Sarah ran a 24 mile race. She ran 6 miles in 1.6 hours, 6 miles in 1.2 hours, 6 miles in 1.3 hours 6 miles
in1.5 hours. How long did it take her to finish the race? - ANS 5 ½ hrs



An office worker mails 25 envelopes to customers each day. Every envelope contains 3 reports with a
paper clip contains 3 report with a paper clip on each one. The supply of paper clip is provided in boxes
of 500. How many days will it take for the clerk to use up one box of paper clips? - ANS 6.66 0r 7 days



Train A leaves the station at 1:45 traveling at a constant speed of 65 mph. If it arrives at its destination at
3:15, how many miles did it travel? - ANS If the train leaves at 1:45 and arrives at 3:15 it has been
traveling for 1.5 hours. to find how far it has traveled, we multiply by the speed: 1.5*65=97.5



Leslie is blowing up one of her favorite photographs to hang on her wall. If the photo's original length
and height were 8 inches and 15 inches, and the new height is 4 feet, how many feet must the new
picture be? - ANS 2.1



If Larry can wash 50 cars in 1/2 hour, how long will it take him to wash 80 cars? - ANS if it takes Larry 30
minutes (1/2 hour) to wash 50 cars, then it takes 30/50=.6 minutes per car. 80 cars will take
80*6=48minutes



A runner leaves his house at 7:45 for a morning run. If he travels at an average speed of 6 mph and gets
back home at 10:00, how many miles did he run? - ANS If the runner is out from 7:45 to 10:00, he ran for
2:15.

, 2;15= 2.25 hours.

Since he travels at an average of 6mph, his total travel distance is 2.25*6= 13.5 miles.



If Andy runs five times as long as Jake, and Jake runs 24.5 miles each week, how many miles does Andy
run in a day? - ANS 17.5



Two workers can finish building a play set in 18 hours. How long will it take 4 workers to build 3 play
sets? - ANS If 2 workers can finish a play set in 18 hours, it would take half the time, or 9 hours, to finish
the play set with 4 workers. It would then take 93 hours to finish building 3 play sets: 9 hours3play
sets=27hours.



If Randy sells 8 times as many vacuum cleaners as Janice, and Janice sells 690 vacuum cleaners per year,
on average, how many does Randy sell each month? - ANS If Randy sells 8 times as many vacuum
cleaners as Janice, and Janice sells 690 vacuum cleaners per year, then randy sells 8*690=5,520 vacuum
cleaners per a year. The question asks how many vacuum cleaners randy sells per month so:
5,520/12=460 vacuum cleaners per month



A marathon runner is training for his next race. On his daily run he completes 21.6 mile and burns 2,274
calories. What is his rate of calories burned per mile? - ANS



A baker can bake 4 cakes with 10 cups of sugar. If he has a 30 cup bag that is 1/2 full, how many cakes
can he bake? - ANS If the 30c bag of sugar is 1/2 full, there are 15c left. If the baker can bake 4 cakes with
10 c, he can bake 2 with 5. therefore, he can bake 2*3=6cakes



If 6 textbooks cost $354, how much do 13 textbooks cost? - ANS if 6 textbooks cost $354, then 1
textbook costs: $354/6= $59. Since 1 textbook cost $59, 13 textbooks will cost $59* 13= $767



Jessie can answer multiplication problems at a rate of 6 problems every 20 seconds. If she has a 10-
minute test with 175 questions on it, will she finish in time? - ANS If Jessie can answer 6 questions in 20
seconds, and there are 60 seconds in a minute, she can answer 36=18 questions each minute. Since the
test is 10 minutes long, she can answer 1018=180 questions. therefore, she will finish the 175-question
test and could even complete 5 more

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
lectjoseph Harvard University
View profile
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
68
Member since
2 year
Number of followers
23
Documents
5504
Last sold
2 days ago

learning is hard ,but with me it will be easier. Timely ,detailed and organized study guides and notes that will save you a lot of study time. Reviews are highly appreciated. Wishing you the best

3.7

9 reviews

5
4
4
1
3
2
2
1
1
1

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions