100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

CAS3701 ASSIGNMENT 12 SUGGESTED SOLUTIONS

Rating
-
Sold
-
Pages
5
Grade
A+
Uploaded on
28-09-2024
Written in
2024/2025

CAS3701 ASSIGNMENT 12 ANSWERS

Institution
Course








Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
Course

Document information

Uploaded on
September 28, 2024
Number of pages
5
Written in
2024/2025
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Content preview

CAS3701 Assignment 12

Task 1. A

To calculate the cost per unit for each EnduroPro94 Smart Phone, we need to calculate the
total cost of materials, labor, and manufacturing overheads, then divide by the total number
of units produced.


*Materials:*

1. Cobalt: 0.5 kg/unit × R150/kg = R75/unit
2. Other Metals: 1.2 kg/unit × R100/kg = R120/unit
3. Other Materials: 1 unit/unit × R50/unit = R50/unit


Total Material Cost per unit = R75 + R120 + R50 = R245/unit


*Labour:*

3 hours/unit × R80/hour = R240/unit


*Manufacturing Overheads:*

Total manufacturing overheads = R2,400,000
Total labour hours = 120,000
Manufacturing overheads per labour hour = R2,400,,000 = R20/hour
Manufacturing overheads per unit = 3 hours/unit × R20/hour = R60/unit


*Total Cost per unit:*

Materials = R245/unit
Labour = R240/unit
Manufacturing Overheads = R60/unit
Total Cost per unit = R245 + R240 + R60 = R545/unit




This calculation provides the total cost per unit for each EnduroPro94 Smart Phone
.

B.
To calculate the budgeted monthly profit, we need:

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
wePASS University of South Africa (Unisa)
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
842
Member since
3 year
Number of followers
545
Documents
100
Last sold
2 months ago
WePASS tutoring

3.4

50 reviews

5
17
4
9
3
13
2
1
1
10

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their exams and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can immediately select a different document that better matches what you need.

Pay how you prefer, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card or EFT and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions