100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

bus 215 assignments || Questions with 100% correct answers.

Rating
-
Sold
-
Pages
14
Grade
A+
Uploaded on
03-08-2024
Written in
2024/2025

Cost behavior refers to: Select one: A. Whether a particular expense has been ethically incurred. B. Whether a cost is incurred in a manufacturing, merchandising, or service company. C. How costs react to a change in the level of activity. Correct D. Classifying costs as either inventoriable or period costs. correct answers D. Which of the following is an example of a cost that is variable with respect to the number of units produced? Select one: A. Salaries of top marketing executives. B. Rent on the factory building. C. Rent on the administrative office building. D. Direct labor cost, where the direct labor workforce is adjusted to the actual production of the period. correct answers D. If the level of activity increases within the relevant range: Select one: A. variable cost per unit and total cost also increase. B. total cost will increase and fixed cost per unit will decrease. C. fixed cost per unit and total variable cost also increase. D. variable cost per unit and total fixed costs also increase. correct answers B A mixed cost is: Select one: A. Never an inventoriable cost. B. Always a direct cost. C. A cost with fixed and variable elements. D. Always an indirect cost. correct answers c Which of the following is most often (or most likely to be) a mixed cost? Select one: A. Monthly electric bill. B. Manager's salary. C. Direct materials. D. Monthly rent payment. correct answers a At a volume of 8,000 units, Pwerson Company incurred $32,000 in factory overhead costs, including $12,000 in fixed costs. If volume increases to 9,000 units and both 8,000 units and 9,000 units are within the same relevant range of activity, then the company would expect to incur total factory overhead costs of:

Show more Read less
Institution
Bus 215
Course
Bus 215









Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
Bus 215
Course
Bus 215

Document information

Uploaded on
August 3, 2024
Number of pages
14
Written in
2024/2025
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Content preview

bus 215 assignments || Questions with 100% correct
answers.
Cost behavior refers to:

Select one:
A. Whether a particular expense has been ethically incurred.
B. Whether a cost is incurred in a manufacturing, merchandising, or service company.
C. How costs react to a change in the level of activity. Correct
D. Classifying costs as either inventoriable or period costs. correct answers D.

Which of the following is an example of a cost that is variable with respect to the number of
units produced?
Select one:
A. Salaries of top marketing executives.
B. Rent on the factory building.
C. Rent on the administrative office building.
D. Direct labor cost, where the direct labor workforce is adjusted to the actual production of
the period. correct answers D.

If the level of activity increases within the relevant range:
Select one:
A. variable cost per unit and total cost also increase.
B. total cost will increase and fixed cost per unit will decrease.
C. fixed cost per unit and total variable cost also increase.
D. variable cost per unit and total fixed costs also increase. correct answers B

A mixed cost is:

Select one:
A. Never an inventoriable cost.
B. Always a direct cost.
C. A cost with fixed and variable elements.
D. Always an indirect cost. correct answers c

Which of the following is most often (or most likely to be) a mixed cost?

Select one:
A. Monthly electric bill.
B. Manager's salary.
C. Direct materials.
D. Monthly rent payment. correct answers a

At a volume of 8,000 units, Pwerson Company incurred $32,000 in factory overhead costs,
including $12,000 in fixed costs. If volume increases to 9,000 units and both 8,000 units and
9,000 units are within the same relevant range of activity, then the company would expect to
incur total factory overhead costs of:

, Select one:
A. $32,000
B. $22,500
C. $20,000
D. $34,500 correct answers d

Farmington Corporation has provided the following production and total cost data for two
levels of monthly production volume. The company produces a single product.

Production volume.................
6,000 units
7,000 units

Direct materials......................
$195,000
$227,500

Direct labor............................
$113,400
$132,300

Manufacturing overhead.........
$913,200
$931,700

The best estimate of the TOTAL cost to manufacture 6,300 units is closest to:
Select one:
A. $1,242,570
B. $1,162,350
C. $1,282,680
D. $1,222,515 correct answers a

Maintenance costs at a Whetsel Corporation factory are listed below:


Machine-Hours
Maintenance Cost

March..............
3,135
$48,340

April................
3,095
$47,993

May................
3,133
$48,645

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
ProPerfomer (self)
View profile
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
431
Member since
2 year
Number of followers
322
Documents
8502
Last sold
4 weeks ago
Global Scholars’ Resource Hub

Welcome to your ultimate exam success hub! We provide top-quality, up-to-date, and approved exam materials—study guides, practice tests, and notes for a variety of subjects. Whether you’re preparing for school, college, or professional exams, our resources are designed to help you study smarter and score higher. Thousands have passed with our materials—now it’s your turn!Need more resources or something specific? Contact me anytime, and I’ll be happy to help you find exactly what you need. Your success is our mission!" ✅ Covers multiple subjects and exam types ✅ Includes real practice questions, answers, and study tips ✅ Ideal for students, test takers, and last-minute review Your Exam Success Starts Here – Grab Your Bundle Before It’s Gone!

Read more Read less
3.9

83 reviews

5
36
4
25
3
9
2
1
1
12

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions