100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

Arithmetic Reasoning PICAT Questions and Answers 100% Pass

Rating
-
Sold
-
Pages
3
Grade
A+
Uploaded on
27-09-2023
Written in
2023/2024

Arithmetic Reasoning PICAT Questions and Answers 100% Pass Jerry walked a dog from 6:40 a.m. to 7:30 a.m. one day. If he was paid at the rate of $6 per hour, how much did he earn that day? B. $5.00 A woman is looking for a bigger square office. She finds an office twice the area of her current office. If the perimeter of her current office is 88 feet, how many square feet is the new office? C. 968 sq. ft. How many feet of chain fence are necessary to enclose a dog pen that is square and has an area of 64 square feet? C. 32 A train goes twice as fast downhill as it can go uphill, and 2/3 as fast uphill as it can go on level ground. If it goes 120 mph downhill, how long will it take to travel 45 miles on flat land? C. 1-1/2 hours The pet store had 6 puppies selling for $104 each and 12 kittens selling for $24 each. Today, only 2 puppies and 8 kittens were left. In dollar terms, what was the ratio of sales of puppies to kittens? A. 13 to 3 There are 9 red and 6 green marbles in a bag. A child reaches in the bag and randomly takes one marble. What is the probability of that child getting a green marble? B. .40 Each August, a restaurant's rent is adjusted to the cost-of-living index. The rent has been $1,550 a month, and the cost-of-living for this August was 3.7%. What is the new rent per B. $1,607.35 If the ratio of the sides of two squares is 3:1, what is the ratio of their perimeters? B. 4:1 If the perimeter of a square garden is 84 feet, what is the area of the garden? D. 441 sq. ft. The price of salmon at a fish market is $5.40 per pound. This is 150% of its cost at a supermarket. How much would it cost per pound at the supermarket? B. $3.60 Jamie just bought two boxes. The first box is square, with each side measuring 10 units, and is 4 units high. The second box is rectangular and has twice the volume of the square box. If the height of the second box is 5 units, and the width is 10 units, what is the length of the second box? C. 16 units A printing press will print 6,000 copies in 20 minutes. A second press can print 15,000 copies in 60 minutes. How many more copies per minute will the faster press print than the slower press? A. 50 If the population of a certain city increased 25% in two years, the new population was what percent of the old? D. 125% Shawn purchased for $22.05 if this shirt includes a 5% sales tax, what was the actual price of the shirt $20.96 Two people income difference 13k

Show more Read less
Institution
Arithmetic Reasoning PICAT
Course
Arithmetic Reasoning PICAT








Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
Arithmetic Reasoning PICAT
Course
Arithmetic Reasoning PICAT

Document information

Uploaded on
September 27, 2023
Number of pages
3
Written in
2023/2024
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
StellarScores Western Governers University
View profile
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
1904
Member since
2 year
Number of followers
864
Documents
21000
Last sold
1 day ago
Your Academic Hub: Documents, Study Guides, Summaries, Essays, and Exclusive Package Deals.

Welcome to my comprehensive academic resource store! At my online hub, I offer a vast array of meticulously crafted documents, study guides, summaries, and essays to support your educational journey. I understand the value of accuracy and completeness, which is why all my materials are verified and kept up-to-date with the latest versions. But that's not all! I also offer exclusive package deals and bundles to provide you with cost-effective solutions for your academic needs. Whether you're a student looking for study aids or seeking in-depth knowledge, my store is your one-stop destination for reliable, top-quality materials that can propel your learning experience to new heights. Explore my offerings and unlock the keys to academic success today!

Read more Read less
4.0

439 reviews

5
238
4
78
3
61
2
24
1
38

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their tests and reviewed by others who've used these notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No worries! You can instantly pick a different document that better fits what you're looking for.

Pay as you like, start learning right away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and aced it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions