Hoofdstuk 5: Lessen
voorbereiden
Inleiding: activiteit of les voorbereiden
Lesvoorbereiding= op voorhand nadenken en uitschrijven van de
beslissingen die naar aanleiding van het leerproces door de leerkracht
moet worden genomen, samen met het opzoekwerk dat nodig is om die
beslissingen verantwoord te kunnen nemen.
Voordelen en nadelen:
Voordelen • Het kan een houvast zijn
• Brengt structuur
• Op voorhand kunnen denken
aan de minimumdoelen
• Minder verassingen
• Doelbewust bezig
• Integratie van tip, bronnen,
aandachtspunten
• I.f.v. praktijk en stage:
klasmentor/praktijkbegeleide
r krijgt goed beeld van wat je
gaat doen
• Je kan advies vragen aan
anderen
• Je kan rustig alles afwegen
• Je hebt alle mogelijke
bronnen bij de hand of zoekt
zelf op.
• Je mentor kan een goed
beeld krijgen van wat je gaat
doen in de klas.
Nadelen - Het kost veel tijd
- Dynamisch gegeven:
beginsituatie kan anders zijn
dan ingeschat
- Voorstelling van verloop
- Veel werk
Hoe vermijden:
- Niet te strak aan vast houden
maar aanpassen aan de
situatie
, Wat moet je allemaal in een LVB vermelden?
• Een LVB (= lesvoorbereiding):
- Vooraf beslissingen nemen
- lln. efficiënt en effectief tot leren brengen
- In optimale en krachtige leeromgeving= alles georganiseerd
en tot een goed resultaat brengen
• Welke zaken kan je als leerkracht vooraf vastleggen voor een
bepaalde les en kan je dus integreren in een LVB?
- Lesdoelen
- Materiaal
- Lesverloop
- Minimumdoelen
- Leerinhoud
De lesopbouw: vier bouwstenen
Oriënteren
Verwerven
Verwerken
Afronden
Opmerking:
Laat de kinderen denken
• Probeer altijd uit te dagen en geef het niet op voorhand
de oplossing
voorbereiden
Inleiding: activiteit of les voorbereiden
Lesvoorbereiding= op voorhand nadenken en uitschrijven van de
beslissingen die naar aanleiding van het leerproces door de leerkracht
moet worden genomen, samen met het opzoekwerk dat nodig is om die
beslissingen verantwoord te kunnen nemen.
Voordelen en nadelen:
Voordelen • Het kan een houvast zijn
• Brengt structuur
• Op voorhand kunnen denken
aan de minimumdoelen
• Minder verassingen
• Doelbewust bezig
• Integratie van tip, bronnen,
aandachtspunten
• I.f.v. praktijk en stage:
klasmentor/praktijkbegeleide
r krijgt goed beeld van wat je
gaat doen
• Je kan advies vragen aan
anderen
• Je kan rustig alles afwegen
• Je hebt alle mogelijke
bronnen bij de hand of zoekt
zelf op.
• Je mentor kan een goed
beeld krijgen van wat je gaat
doen in de klas.
Nadelen - Het kost veel tijd
- Dynamisch gegeven:
beginsituatie kan anders zijn
dan ingeschat
- Voorstelling van verloop
- Veel werk
Hoe vermijden:
- Niet te strak aan vast houden
maar aanpassen aan de
situatie
, Wat moet je allemaal in een LVB vermelden?
• Een LVB (= lesvoorbereiding):
- Vooraf beslissingen nemen
- lln. efficiënt en effectief tot leren brengen
- In optimale en krachtige leeromgeving= alles georganiseerd
en tot een goed resultaat brengen
• Welke zaken kan je als leerkracht vooraf vastleggen voor een
bepaalde les en kan je dus integreren in een LVB?
- Lesdoelen
- Materiaal
- Lesverloop
- Minimumdoelen
- Leerinhoud
De lesopbouw: vier bouwstenen
Oriënteren
Verwerven
Verwerken
Afronden
Opmerking:
Laat de kinderen denken
• Probeer altijd uit te dagen en geef het niet op voorhand
de oplossing