Het didactisch model
Inleiding
Pedagogische en didactische wetenschappen
- Kijken naar kinderen
- Op weg naar meesterschap
= handelen van de leerkracht meer uitgediept
Tip 1. Je begint je lesvoorbereiding altijd met je einddoelen, je vertelt altijd
eerst wat de kinderen gaan leren in het begin van de les
Wat wil ik dat ze kennen en kunnen op het einde van mijn les?
- Vragen die je je stelt: hoe ga ik starten? Hoe ga ik het leuk
overbrengen? Welke kennis hebben ze of wat hebben ze al gedaan?
Didactiek als wetenschap
(Effectieve) Didactiek =
- Weten hoe je leerlingen tot leren en vorming brengt
- Inzicht in hoe je een goede les voorbereidt en uitvoert
Pedagogiek=
- Omgaan met kinderen
- Inzicht in de ontwikkeling van kinderen
Het didactisch model dat gebruikt wordt is door Artevelde zelf gemaakt en
dient om de planning van de onderwijsleersituatie en onderwijspraktijk het
lesgebeuren zo goed mogelijk voor te bereiden.
Belangrijke tip!
Werk nooit met vingers in de klas! Het zijn altijd degene die het antwoord
weten die hun vinger in de lucht steken, waardoor anderen niet
meedenken. Duid altijd zelf iemand aan!
, Componenten van het didactisch handelen
- Je begint altijd met je einddoel en combineert het met je
beginsituatie.
- Beginsituatie: Wat hebben ze al in de klas gedaan? Wat weten ze al?
- Het gaat niet alleen om de kinderen als klas, maar ook de kinderen
individueel.
- Het wordt als een puzzelstuk afgebeeld omdat alles aan elkaar
hangt. Als je een bepaald doel hebt, begin je met het ene, maar
wordt de rest ook beïnvloedt. Je begint steeds uit het midden. Alles
is even belangrijk.
- Het bereiken van doelstellingen maakt dat de beginsituatie
voortdurend verandert.
Elk component bespreken:
1. Doelstellingen
= Waardevolle, gewenste gedragsveranderingen bij de leerling als
gevolg van leerervaringen. Het is een afbakening van wat je wilt dat de
leerlingen op het einde van de les kennen/kunnen.
• Cognitieve doelen: kennen/kunnen bv de landen van de wereld–
kennis, inzichten
Inleiding
Pedagogische en didactische wetenschappen
- Kijken naar kinderen
- Op weg naar meesterschap
= handelen van de leerkracht meer uitgediept
Tip 1. Je begint je lesvoorbereiding altijd met je einddoelen, je vertelt altijd
eerst wat de kinderen gaan leren in het begin van de les
Wat wil ik dat ze kennen en kunnen op het einde van mijn les?
- Vragen die je je stelt: hoe ga ik starten? Hoe ga ik het leuk
overbrengen? Welke kennis hebben ze of wat hebben ze al gedaan?
Didactiek als wetenschap
(Effectieve) Didactiek =
- Weten hoe je leerlingen tot leren en vorming brengt
- Inzicht in hoe je een goede les voorbereidt en uitvoert
Pedagogiek=
- Omgaan met kinderen
- Inzicht in de ontwikkeling van kinderen
Het didactisch model dat gebruikt wordt is door Artevelde zelf gemaakt en
dient om de planning van de onderwijsleersituatie en onderwijspraktijk het
lesgebeuren zo goed mogelijk voor te bereiden.
Belangrijke tip!
Werk nooit met vingers in de klas! Het zijn altijd degene die het antwoord
weten die hun vinger in de lucht steken, waardoor anderen niet
meedenken. Duid altijd zelf iemand aan!
, Componenten van het didactisch handelen
- Je begint altijd met je einddoel en combineert het met je
beginsituatie.
- Beginsituatie: Wat hebben ze al in de klas gedaan? Wat weten ze al?
- Het gaat niet alleen om de kinderen als klas, maar ook de kinderen
individueel.
- Het wordt als een puzzelstuk afgebeeld omdat alles aan elkaar
hangt. Als je een bepaald doel hebt, begin je met het ene, maar
wordt de rest ook beïnvloedt. Je begint steeds uit het midden. Alles
is even belangrijk.
- Het bereiken van doelstellingen maakt dat de beginsituatie
voortdurend verandert.
Elk component bespreken:
1. Doelstellingen
= Waardevolle, gewenste gedragsveranderingen bij de leerling als
gevolg van leerervaringen. Het is een afbakening van wat je wilt dat de
leerlingen op het einde van de les kennen/kunnen.
• Cognitieve doelen: kennen/kunnen bv de landen van de wereld–
kennis, inzichten