de adolescentie
1
,2
,Les 1. Adolescentie: inleiding en eerste
typering
Lesdoelstellingen
1. De adolescentie kunnen situeren in de levensloop – SITUERING
2. De term ‘adolescentie’ correct leren gebruiken en kunnen onderscheiden van verwante
termen, zoals ‘puberteit’ – TERMINOLOGIE
3. Wijdverspreide opvattingen (stereotypen) over de ado kritisch kunnen bespreken (bv. ‘de
ado is een moeilijke leeftijd) – BEELDVORMING
4. Het begrip ontwikkeling adequaat kunnen omschrijven en gebruiken (als een dynamisch
proces dat vanuit meerdere invalshoeken bestudeerd kan worden) - ONTWIKKELING
Inleiding
Seks, drugs & violence
Welke jongeren doen dit? Hoe oud? Dat zegt
krant niet natuurlijk
Lijkt alsof jongeren niet bewust zijn van
gevolgen van gedrag
Radio 2, 20 juli 2022
Zinloos geweld: veel aandacht hiervoor in de
media
3
, Depressie, angst en burn-out
Welk beeld van jongeren wordt opgehangen door de media? Hoeveel % van de jongeren komt in
contact met de BJZ? Gaat het van kwaad naar erger met onze jongeren?
In de media negatieve beeldvorming over adolescenten. Jongeren herkennen zich hier niet in ->
gevolg: jongeren keren zich af van de media
Situering: in onderwijs en in ontwikkelingspsychologie
Onderwijs
- Aparte instituten in onw: alsof er op 18 jaar iets bijzonder gebeurd met jongeren
- Aparte diploma’s voor leraren in sec onw: waarom? Andere soorten leerkrachten nodig voor
=/ groepen jongeren?
Ontwikkelingspsychologie
- 3 periodes: tussen 10 & 23 jaar
- Centrale ontwikkelingstaak: bouwen van eigen identiteit (waar sta ik voor? Wat wil ik? Wat
zijn mijn w&n?)
4