• Verkeerd document? Gratis ruilen
  • Geschreven door studenten die geslaagd zijn
  • Direct beschikbaar na je betaling
  • Online lezen of als PDF
Verkopen
Kies je studieland
Kies je taal
Document preview thumbnail
Voorbeeld 3 van de 32 pagina's
Samenvatting

samenvatting onderzoek en kwaliteit 1

Document preview thumbnail
Voorbeeld 3 van de 32 pagina's

samenvatting voor brugopleiding bachelor verpleegkunde onderzoek en kwaliteit 1 gestructureerd via de leerdoelen

Voorbeeld van de inhoud

1 Onderzoek en kwaliteit 1


Onderzoek


1. Motivatie en opsporen vakliteratuur
1.1motivatie en achterliggende filosofie
Motivatie

- 1. verwerven beroepsvaardigheden op basis van wetenschappelijke kennis
- 2. zelfstandig en kritisch denken, kwalitatieve patiëntenzorg, praktische toepassing van de
wetenschappen met ruimte voor creativiteit
- noodzaak om huidige vakkennis te kunnen toetsen aan bevindingen uit wetenschappelijk
onderzoek en deze te integreren in het praktijkveld
- vakliteratuur kunnen :
o opsporen
o kritisch lezen en beoordelen
o samenvatten en refereren

Achterliggende filosofie

- snelle maatschappelijke evolutie —> levenslang leren is een absolute noodzaak

2 belangrijke basisprincipes voor beginnende ‘searchers’

- structuren en faseren van je zoekproces
- continue zoektocht naar het helder krijgen van je onderzoeksvraag


1.2structuur en fasering (bij opsporen vakliteratuur)
- trefwoorden : Nederlandstalig en Engelstalig
- zoekstrategie / infobronnen : algemeen naar specifiek
- structuur en frasering
wederzijdse beïnvloeding

- continue zoektocht naar het helder krijgen van mijn vraag


1.3basisschema ‘opsporen vakliteratuur’

, 2 Onderzoek en kwaliteit 1



1.4Boleaanse operatoren
- AND —> doorsnede van 2 verzamelingen
- OR —> 2 verzamelingen samen
- NOT —> verzameling min doorsnede

zoektips :

- “ … “ —> exacte woordcombinatie
- ? —> delen van woorden zoeken (bv. wom?n : woman, women)
- * : delen van woorden zoeken (bv. verpleeg* : verpleegkunst, verpleegafdeling, …) - haakjes gebruiken om
termen te groeperen
- steeds een hiërarchische zoektocht : van algemeen naar specifieke info
o per onderzoeksvraag verschillende trefwoorden proberen te combineren


1.5verschil oppervlakkige en diepe web

- oppervlakkige web : google verzamelt informatie van publiek-toegankelijke websites
- diepe web : gespecialiseerde vakliteratuur zit verstopt achter wachtwoorden, inlogcodes en
licenties
- trefwoordenlijst kan samengesteld worden door gebruik te maken van zoekinstrumenten zoals
google en wikipedia


1.6internationale databanken (vakliteratuur kunnen opsporen over een bepaald
onderwerp)
- algemeen : zoekrobot of search engine zoal google en google scholar
- Limo —> toegang tot internationale databanken en duizend boeken en tijdschriften
- specifiek : internationale databanken
o CINAHL : Cumulative Index of Nursing and Allied Health
database op gebied van verpleegkunde, zorg en aanverwante beroepen
o PubMed : dienstverlening van de ‘American National Library of Medicine’
databank over geneeskundige onderwerpen, aangevuld met verpleegkunde, gezondheidszorg en
aanverwante disciplines
o Academic Search Complete
o Science Direct
o SpringerLink
o Cochrane Library

, 3 Onderzoek en kwaliteit 1


2. Lezen en beoordelen van vakliteratuur
2.1basisvragen bij het beoordelen van vakliteratuur (en vakliteratuur beoordelen adhv
van deze basisvragen)

1. welk soort publicatie is het en wat is de status (herkomst)?
- primaire publicatie —> nieuwe informatie
o beschrijven van een onderzoek door d oorspronkelijke onderzoeker(s) zelf
o bv. journals en bulletins (niet-commerciële wetenschappelijke tijdschriften
- secundaire publicatie —> informatie die reeds bekend is —> samenvatting van een onderzoek door
anderen dan degene die het onderzoek gedaan hebben
o bv. hand- en leerboeken of overzichtsartikelen (reviews)

2. zijn er literatuurverwijzingen en zijn deze correct?
- is er een literatuurlijst aanwezig, zijn er literatuurverwijzingen?
o bevat de literatuurlijst wetenschappelijke tijdschriften, is de literatuur van voldoende recente datum?
o zijn naast boeken ook tijdschriften gebruikt?
o is de gebruikte publicatie gecontroleerd op wetenschappelijk gehalte?
o is de methode van literatuurstudie beschreven?

3. is het taalgebruik helder en objectief?
- objectief : het gene wat opgeschreven is, wordt door iedereen op dezelfde manier geïnterpreteerd
- wetenschappelijke taal = zakelijk, ‘niet-boeiende’, niet-levendig

4. is de auteur bekend?
- kwalificatie van auteur, expertise over het onderwerp, status en reputatie van auteur?
- als de auteur niet bekend is —> waardeloos

5. heeft de titel de inhoud weer?
6. is het een recent of verouderd werkt?
7. wat is het doelpubliek ?
- patiënten, cliënten, leken <—> hulpverleners en professionelen


2.2kwaliteit van websites beoordelen
1. altijd de basisvragen stellen
- herkomst, literatuurlijst, literatuurverwijzingen, taalgebruik, auteur, titel, auteur, recent,
doelpubliek

2. stel bijkomende vragen
- is er sprake van commerciële doeleinden?
- sponsering van de site?
- datum dat de informatie gecreëerd is?
- wie biedt deze informatie aan op het internet?
- wordt er voldoende diep op het onderwerp ingegaan?

Inhoudsopgave

  1. 01 1. Motivatie en opsporen vakliteratuur 1
    1. 1.1 motivatie en achterliggende filosofie 1
    2. 1.2 structuur en fasering (bij opsporen vakliteratuur) 1
    3. 1.3 basisschema ‘opsporen vakliteratuur’ 1
    4. 1.4 Boleaanse operatoren 2
    5. 1.5 verschil oppervlakkige en diepe web 2
    6. 1.6 internationale databanken (vakliteratuur kunnen opsporen over een bepaald onderwerp) 2
  2. 02 2. Lezen en beoordelen van vakliteratuur 3
    1. 2.1 basisvragen bij het beoordelen van vakliteratuur (en vakliteratuur beoordelen adhv van deze basisvragen) 3
    2. 2.2 kwaliteit van websites beoordelen 3
    3. 2.3 IMRaD-structuur : (inhoud) 4
    4. 2.4 hoe moet een Evidence-Based beslissing genomen worden 4
  3. 03 3. Info verwerken en schrijven 4
    1. 3.1 2 vormen van verwijzen / refereren 4
    2. 3.2 plagiaat 5
    3. 3.3 4 basisregels van het APA-systeem (correct refereren en correct literatuurlijst opmaken volgens het APA-systeem 5
  4. 04 4. Basisbegrippen / onderzoeksplan 5
    1. 4.1 verschillende componenten van het onderzoeksplan 5
    2. 4.2 verschillende componenten van de probleemstelling (adhv de componenten de probleemstelling omschrijven uit een wetenschappelijk artikel) 5
    3. 4.3 hoe kom je tot een onderzoeksvraag 6
    4. 4.4 soorten onderzoeksvragen 7
    5. 4.5 PICO(T)-analyse (en onderzoeksvragen kunnen opstellen adhv PICO) 8
    6. 4.6 variabelen 9
    7. 4.7 onderscheid tussen afhankelijke en onafhankelijke variabelen (kunnen benoemen in een onderzoeksvraag) 9
    8. 4.8 hypothese 10
    9. 4.9 wetenschappelijke eisen van onderzoek 11
    10. 4.10 ethische eisen van onderzoek 11
    11. 4.11 verschillende soorten onderzoek 11
    12. 4.12 waarmee moet rekening gehouden worden bij het opstellen van een onderzoeksonderwerp 11
  5. 05 5. Steekproeftrekking 12
    1. 5.1 onderzoekseenheden 12
    2. 5.2 onderscheid tussen de theoretische en de operationele populatie (in wetenschappelijke literatuur de populatie kunnen bepalen) 12
    3. 5.3 steekproef 12
    4. 5.4 representativiteit (wat?) 16

Gekoppeld boek
 image
Uitgever: Onbekend ISBN: 9789043015929 Druk: 5

Documentinformatie

Heel boek samengevat?
Nee
Wat is er van het boek samengevat?
1,2,3,4,6,7,9,12,19
Geüpload op
20 april 2026
Aantal pagina's
32
Geschreven in
2025/2026
Type
Samenvatting
€10,16

Verkeerd document? Gratis ruilen Binnen 14 dagen na aankoop en voor het downloaden kan je een ander document kiezen. Je kan het bedrag gewoon opnieuw besteden.
Geschreven door studenten die geslaagd zijn
Direct beschikbaar na je betaling
Online lezen of als PDF

Seller avatar
emmaroquet
4,0
(1)
Verkocht
5
Volgers
0
Items
35
Laatst verkocht
2 maanden geleden



Waarom studenten kiezen voor Stuvia

Gemaakt door medestudenten, geverifieerd door reviews

Kwaliteit die je kunt vertrouwen: geschreven door studenten die slaagden en beoordeeld door anderen die dit document gebruikten.

Niet tevreden? Kies een ander document

Geen zorgen! Je kunt voor hetzelfde geld direct een ander document kiezen dat beter past bij wat je zoekt.

Betaal zoals je wilt, start meteen met leren

Geen abonnement, geen verplichtingen. Betaal zoals je gewend bent via Bancontact, iDeal of creditcard en download je PDF-document meteen.

Student with book image

“Gekocht, gedownload en geslaagd. Zo eenvoudig kan het zijn.”

Alisha Student

Bezig met je bronvermelding?

Maak nauwkeurige citaten in APA, MLA en Harvard met onze gratis bronnengenerator.

Bezig met je bronvermelding?

Veelgestelde vragen