WGU D425 CHEMESTRY EXAM – D425
INTRODUCTION TO CHEMISTRY WITH
QUESTIONS AND 100% CORRECT ANSWERS||
LATEST AND COMPLETE VERSION 2025 2026
WITH EXPERT VERIFIED SOLUTIONS||
ASSURED PASS
Calculate the density of 10.4mL sample of a substance with a mass of
35.12g. Enter the answer in the correct number of significant figures and
include the unit g/mL - ANSWER:
convert 12.5g in to kilograms. enter answer in kg - ANSWER: 0.0125
calculate the density of an object that has a mass of 19.378 and a volume
of 15ml. enter as g/ml - ANSWER:
a substance has a mass of 42.10g. if the density of the substance is
known to be 2.431g/ml what volume of substance is present -
ANSWER:
several samples of a metal weighed and placed into a graduated cylinder
filled with water to measure their volume by water displacement -
ANSWER:
several samples of metal were weighed and placed into the graduated
cylinder filled water to measure their volume by water displacement q -
ANSWER:
,2|Page
Dimensional Analysis Ex.
how many centimeters are there in 3.55m
quantity given: 3.55m
3.55m * (100cm/1m)= - ANSWER: 3.55m=355cm
Density converted between mass and volume of a substance
30.2ml sample of ethyl alcohol with a mass of 23.71002g
p=23.71002g/30.2ml=0.7851
p= - ANSWER: p=0.785g/ml
Find mass of and object. density of alcohol is 0.7892g/mL, so alcohol is
0.7892g per 1ml. determine the mass of alcohol for 2.0mL use
2.0mL*(0.7892g/1mL)= - ANSWER: 1.5784g=1.5g
Density = mass/__________ - ANSWER: volume
Density of an object?
mass of 2.4019 and volume of 1.40mL
2.4019g/1.40mL= - ANSWER: density = 1.7156g/mL= 1.72g/ml
Density of an object?
volume of 32mL and a mass of 12.24g
, 3|Page
12.24g/32mL - ANSWER: density= 0.3825g/mL=0.38g/mL
density of an object?
mass of 78.2g/14.2cm^3 - ANSWER: density= 5.507g/cm= 5.51g/cm^3
density of an object?
22.57cm^3/55g - ANSWER: density= 2.43686g/cm^3= 2.4g/cm^3
density of an object?
85g/35mL - ANSWER: density= 2.42857 g/mL= 2.4g/mL
what is the mass of 25.0mL of octane, with a density of 0.702 g/cm
-Given:25.0mL
conversion factors:
1.1mL
2.0.0702=1cm^3 (mL->cm^3->g)
25.0mL*1cm^3/mL*0.702g= - ANSWER: density= 17.55g= 17.6g
the density of titanium is 4.51g/cm^3. What is the volume in cubic
inches of 3.5Ib of titanium?
conversion factors:
1) 2,2Ib=1Kg
2) 1Kg=10^3g