Hesi Math word problems
Hesi Math word problems If 6 textbooks cost $354, how much do 13 textbooks cost? if 6 textbooks cost $354, then 1 textbook costs: $354/6= $59. Since 1 textbook cost $59, 13 textbooks will cost $59* 13= $767 A runner leaves his house at 7:45 for a morning run. If he travels at an average speed of 6mph and gets back home at 10:00, how far did he run? If the runner is out from 7:45 to 10:00, he ran for 2:15
Written for
- Institution
- Hesi Math word problems 2023\\2024
- Module
- Hesi Math word problems 2023\\2024
Document information
- Uploaded on
- January 29, 2024
- Number of pages
- 7
- Written in
- 2023/2024
- Type
- Exam (elaborations)
- Contains
- Questions & answers
Subjects
-
hesi math word problems