100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached 4.2 TrustPilot
logo-home
Exam (elaborations)

ASVAB Arithmetic Reasoning Questions and Answers 100% Correct.

Rating
-
Sold
-
Pages
1
Grade
A+
Uploaded on
08-09-2023
Written in
2023/2024

If you invest $10,000 at an annual rate of 7%, how much interest will you earn after one year? - ANSWER-Interest = Principal x Rate = $10,000 x 0.07 = $700 Four tons of gravel weighs how many pounds? - ANSWER-One ton = 2,000 pounds. Therefore, 4 tons = 8,000 pounds If the price of a gallon of gas increases from $3.20 to $3.68, what percent did it increase? - ANSWER-To find the percent of increase, subtract the second number from the original/first number (3.68-3.2=0.48) and divide that result by the original number (0.48/3.20=0.15=15%) If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost? - ANSWER-15 apples is three times as many as 5 apples, so 15 apples will cost 3x$2 = $6 If 4 people can stain a deck in 2 days, how many people would be required to stain the deck in only 1 day? - ANSWER-If it requires 4 people for 2 days, then it would require 8 people for 1 day. How much time is there between 7:45 am today and 3:15 pm tomorrow? - ANSWER-From 7:45 am today to 7:45 am tomorrow is 24 hours. From 7:45 am tomorrow to 3:15 pm tomorrow is 7 1/2 hours. Total is 31 1/2 hours If a gas tank can hold 30 gallons, how many gallons does it contain when it is three-fifths full? - ANSWER-30 gallons x 3/5 = 18 How long will it take to reach a town 250 miles a way if you drive 50 miles per hour? Your answer of 5 hours was correct. - ANSWER-250 miles/(50 miles per hour) = 5 hours

Show more Read less
Institution
ASVAB
Module
ASVAB








Whoops! We can’t load your doc right now. Try again or contact support.

Written for

Institution
ASVAB
Module
ASVAB

Document information

Uploaded on
September 8, 2023
Number of pages
1
Written in
2023/2024
Type
Exam (elaborations)
Contains
Questions & answers

Subjects

Content preview

ASVAB Arithmetic Reasoning Questions
and Answers 100% Correct.

If you invest $10,000 at an annual rate of 7%, how much interest will you earn after one
year? - ANSWER-Interest = Principal x Rate = $10,000 x 0.07 = $700

Four tons of gravel weighs how many pounds? - ANSWER-One ton = 2,000 pounds.
Therefore, 4 tons = 8,000 pounds

If the price of a gallon of gas increases from $3.20 to $3.68, what percent did it
increase? - ANSWER-To find the percent of increase, subtract the second number from
the original/first number (3.68-3.2=0.48) and divide that result by the original number
(0.48/3.20=0.15=15%)

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost? - ANSWER-15 apples is three
times as many as 5 apples, so 15 apples will cost 3x$2 = $6

If 4 people can stain a deck in 2 days, how many people would be required to stain the
deck in only 1 day? - ANSWER-If it requires 4 people for 2 days, then it would require 8
people for 1 day.

How much time is there between 7:45 am today and 3:15 pm tomorrow? - ANSWER-
From 7:45 am today to 7:45 am tomorrow is 24 hours. From 7:45 am tomorrow to 3:15
pm tomorrow is 7 1/2 hours. Total is 31 1/2 hours

If a gas tank can hold 30 gallons, how many gallons does it contain when it is three-
fifths full? - ANSWER-30 gallons x 3/5 = 18

How long will it take to reach a town 250 miles a way if you drive 50 miles per hour?
Your answer of 5 hours was correct. - ANSWER-250 miles/(50 miles per hour) = 5
hours

Tina bought a scarf for $16.65. She gave the clerk $20. How much change should she
get back? - ANSWER-$20 - $16.65 = $3.35

Sam bought a 12 pack of soda for $5.40. How much did he pay per can of soda? -
ANSWER-$5.40/12 = $0.45
£7.76
Get access to the full document:

100% satisfaction guarantee
Immediately available after payment
Both online and in PDF
No strings attached


Also available in package deal

Get to know the seller

Seller avatar
Reputation scores are based on the amount of documents a seller has sold for a fee and the reviews they have received for those documents. There are three levels: Bronze, Silver and Gold. The better the reputation, the more your can rely on the quality of the sellers work.
IMORA West Virginia University
Follow You need to be logged in order to follow users or courses
Sold
190
Member since
2 year
Number of followers
77
Documents
5079
Last sold
4 days ago

4.4

69 reviews

5
49
4
8
3
8
2
1
1
3

Recently viewed by you

Why students choose Stuvia

Created by fellow students, verified by reviews

Quality you can trust: written by students who passed their exams and reviewed by others who've used these revision notes.

Didn't get what you expected? Choose another document

No problem! You can straightaway pick a different document that better suits what you're after.

Pay as you like, start learning straight away

No subscription, no commitments. Pay the way you're used to via credit card and download your PDF document instantly.

Student with book image

“Bought, downloaded, and smashed it. It really can be that simple.”

Alisha Student

Frequently asked questions